سگ نژاد شیتزو ؛ مشخصات ظاهری و ویژگیهای رفتاری

سگ نژاد شیتزو

سگ نژاد شیتزو جز نژاد سگ های عروسکی و یکی از محبوب ترین ومعروف ترین نژاد های جهان است محبوبیت این نژاد گاهی تا این حد است که با وجود تنوع بسیار زیاد در سگ های گونه عروسکی عده ای این نژاد را حتی با وجود قیمت بالایی که دارد به موارد دیگر ترجیح می دهند.
در مورد سگ های عروسکی باید گفت محبوبیت این نژاد را از زمانی می دانند که زندگی ماشینی باعث بیکاری افراد شد. به طور کلی این سگ ها به گونه ای هستند که برای زندگی با انسان هماهنگ شده اند و به سگ های افراد اشرافی و امپراطور ها معروف می باشند.

از گونه‌های مختلف می‌توان به پودل عروسکی، شی‌هوا و شیتزو که معروف‌ترین نژاد‌های آمریکایی می‌باشند اشاره نمود.

این سگ های عروسکی معمولاً کمتر از ۳۰ سانتی متر قد و کمتر از ۵ کیلو گرم وزن دارند.

اصل و ریشه

اصل ریشه سگ نژاد شیتزو را عده ای مربوط به چین می دانند و حتی نام شیتزو از یک نام چینی گرفته شده است و معنای آن سگی است که از لحاظ ظاهر شباهت زیادی به شیر داشته باشد. بعد ها این سگ از چین به اروپا برده شد. در نقاشی های موجود در موزه لوور و نقاشی های که از درباره فرانسه و انگلستان در قرن ۱۸ و ۱۹ کشیده شده است تصویر سگ های کوچکی دیده می شود که شبیه شیر هستند.

این زمان را اولین باری می دانند که سگ شیتزو از چین به اروپا آورده شده است.

شکل ظاهری و مشخصات نژادی

سگ نژاد شیتزو یک سگ کوچک با پوزه بسیار کوچکی نسبت به سگ های دیگر است چشم های این سگ معمولاً تیره و گود رفته می باشد. یکی از مهمترین ویژگی ها در شناسایی شیتزو موهای بدنش می باشد. شیتزو دارای مو های نرم ضخیم و بسیار بلند است که جزء ویژگی های نژادی حیوان است. این حیوان دارای گوش های افتاده ای می باشد. این گوش ها به وسیله مو های پر مانندی پوشیده شده است. یک دم پشمالو در انتهای بدن دارد.

مو های جلوی صورت و پیشانی حیوان معمولاً بسیار بلند می شود. به همین علت مو ها را با یک روبان بالای سرش می بندند که سگ بتواند به راحتی اطرافش را ببیند.
سگ نژاد شیتزو از نظر جثه سگی است که طول بدنش از ارتفاع آن بسیار بیشتر است و در صورت بلند بودن مو ها به نظر می رسد که روی زمین می خزد.

رنگ بندی

سگ نژاد شیتزو از جمله نژاد هایی است که در همه رنگ ها دیده می شود. رنگ های سفید، قهوه ای، مشکی و خاکستری در ایران بیشتر دیده می شود. اما رنگ های جگری، آبی و بلوطی هم گزارش شده است.
بینی این سگ معمولاً تیره است به جز در رنگ جگری که بینی هم جگری رنگ است و در موارد خاکستری که بینی کمی سفید دیده می شود.

سگ نژاد شیتزو بسیار با نژاد های دیگر ترکیب و هیبرید گیری شده است به همین دلیل رنگ بندی های بسیار متفاوتی در آن دیده می شود. شیتزو تریر یکی از معروف ترین هیبرید هایی است که دیده می شود.

سگ-نژاد-شیتزو-2
سگ-نژاد-شیتزو-۲

سایز بندی

سایز حیوان بر اساس دایره المعارف بریتانیکا و مراکز رسمی ثبت اطلاعات حیوانات به صورت زیر است:

نر:

وزن : kg 4-7

ارتفاع : cm 20-28

ماده:

وزن : kg 4-7

ارتفاع : cm 20-28

همان طور که مشاهده می شود وزن و ارتفاع در نر و ماده سگ نژاد شیتزو تفاوتی ندارد البته تفاوت ها در اندازه این سگ بسیار زیاد است ولی موارد ذکر شده بر اساس اکثریت بود.

رفتار – خلق و خو

شیتزو سگی بازیگوش بسیار صمیمی و عاشق بازی است و دیدن علائمی همچون بازیگوشی پر سر و صدا بودن و علاقه به آشنایی با افراد جدید از جمله ویژگی های سلامتی این حیوان است. شیتزو سگی است که در ریشه متعلق به اشراف چینی بوده و عده ای اعتقاد دارند که اگر در یک مکان مجلل نگه داری شود سالمتر می ماند.

سگ نژاد شیتزو سگی مهربان و کمی پر سرو صدا و بازیگوش است. در آپارتمان به راحتی بازی و زندگی می کند. درجه بندی جهانی رتبه ۷۰ را برای نژاد شیتزو در نظر گرفته است از این حیث که این نژاد از دیدگاه هوش و یاد گیری کمی ضعیف بوده در سطح پاینتری قرار دارد.

نگه داری ظاهر زیبا

ظاهر زیبا و مو های بلند سگ نژاد شیتزو که تا زمین می رسد نیاز به نگه داری هایی دارد تا شکل خود را به همان صورت حفظ کند وگر نه بسیار زشت خواهد شد و برای خود حیوان هم بیماری آور می شود. موهای بلند شیتزو نیاز به شانه شدن روزانه با برس فلزی دارد تا از کرک شدن و گره خوردن آن جلوگیری شود و زیبایی خود را حفظ کند. مو ها در تمام قسمت های بدن شیتزو به جز کف دست ها و ناحیه مقعد حیوان دیده می شود و تمام نواحی احتیاج به شانه شدن دارد.

به علت بینی کوچک و صورت صافی که شیتزو دارد هنگام غذا خوردن تمام صورت حیوان کثیف و آلوده به غذا می شود. به همین خاطر بعد از غذا خوردن حتما نیاز به تمیز کردن و شستن دارد تا از بو گرفتن و تجمع باکتری روی صورت حیوان کاملاً جلوگیری شود. یکی از عادت هایی که معمولاً به سگ شیتزو آموزش می دهند آب خوردن به کمک بطری های مخصوص است که از خیس و کثیف شدن صورت حیوان جلو گیری کند.

سگ نژاد شیتزو قهوه ای
سگ نژاد شیتزو قهوه ای

بیماریهای متداول سگ نژاد شیتزو

مشکلات و بیماریهای سگ نژاد شیتزو بسیار فراوان است و بستگی بسیار زیادی به نوع زندگی، اصالت نژاد و تغذیه دارد. اما تعدادی از مشکلات که رایج تر است و بیشتر در این نژاد دیده می شود در اینجا ذکر می شود.

مشکلات ژنتیک :

۱) بیماری های کبدی در سگ نژاد شیتزو بسیار شایع است.

سیروز کبدی در شیتزو های پیر دیده می شود.

این بیماری یک بیماری کبدی است با از کار انداختن گردش و فیلتراسیون کبدی حیوان را دچار اختلال می‌کند.

۲) تحلیل رفتن استخوان لگن:

این عارضه نیز که در بسیاری از سگ ها شایع است در شیتزو هم دیده می شود باعث عوض شدن زاویه پاهای حیوان و برگشتن این زاویه با سمت عقب می شود و در نهایت مشکلات حرکتی فراوانی برای حیوان ایجاد می کند.

۳) اکثر شیتزو ها به دلایل گوناگونی دچار مشکلات تنفسی می شوند. می دانیم شیتزو ها داری پوزه بسیار کوتاهی هستند تغییرات دما می تواند به راحتی به سیستم تنفسی حیوان آسیب برساند.

دمای بالاتر از ۲۵ درجه سانتی گراد باعث آسیب می شود.

گاهی در موقع نوشیدن آب توسط حیوان آب می‌تواند به راحتی وارد سینوس‌ها شود و جلوی تنفس را بگیرد.

همچنین فضای اطراف چشم های حیوان باید هر روز چک شود و وجود یا عدم وجود موکوس در آن بررسی شود و در صورت زیاد بودن موکوس بخش اضافی آن پاک شود ( در مورد چگونگی انجام این کار باید حتماً با دامپزشک مشورت شود) در صورت استفاده از بطری برای آب و یا استفاده از آبی که دارای کلر نباشد می تواند موکوس را در حد پایینی نگه داشت.

۴) دیسک کمر:

به علت طولانی بودن طول ستون مهره‌ها گاهی شیتزوها دچار عارضه شدید دیسک کمر می‌شوند.

۵) گاهی موارد آلرژی شدید در موهای شیتزو که به نام HYPOALERGIV COAT معروف است، دیده می‌شود.

این مورد می تواند منجر به ریختن موها و یا واکنش های شدید پوست در این حیوان شود.

بهتر است شیتزو را از عوامل حساسیت زا دور نگه دارند.

در صورت بروز آلرژی به دامپزشک مراجعه شود.

طول عمر

تفاوت ها در خصوص عمر سگ نژاد شیتزو زیاد است اما به طور معمول بین ۱۰ تا ۲۰ سال عمر مفید دارد.

تفاوت ها

تفاوت ها درباره گونه‌های شیتزو بسیار زیاد است و گونه‌های زیاد از موارد mix گرفته تا شیتزو‌های اصیل دیده می‌شود.

اما به طور کلی دو نوع تقسیم بندی وجود دارد به نام AKC و KC.

اولی مربوط به کشور آمریکا و دومی مربوط به انگلستان است.

به طور کلی شیتزو‌های دسته اول ظریف‌تر با سینه باریک، دست و پای کشیده و رنگ‌های بیشتر سفید است.

دسته دوم دارای جثه های درشت سینه فراخ و رنگ های متنوع تری تری می باشند.

در صورت تمایل با مراجعه به سایت مراکز AKC و KC اطلاعات دقیق هر دسته را دریافت نمایید.

44 دیدگاه برای “سگ نژاد شیتزو ؛ مشخصات ظاهری و ویژگیهای رفتاری

 1. 07-homi-Boozer گفته:

  سگ نژاد شیتزو تریر بسیار بأمره و زیباست و من دوست دارم یکى إز أین سگ ها را داسته باشم اما پدر و مادر من إز سگ بدشان می آید و هرگز برأیم یک سگ شیتزو تریر نمیخرند😔در حالی که من فقط ١١سال دارم و به یک دوست باوفا و خوب نیاز دارم اگر آنها برایم یک سگ بخرند من دیگر هرگز غم و غصه ای ندارم نام من هما ……… است و در خیابان ……… اهواز زندگی میکنم .

  • Sadaf گفته:

   پدر منم اوایل اینجوری بود ولی وقتی آوردمش عاشقش شد سعی کن زیاد سگ سگ کنی و هی عکس سگای کوچولو رو نشونشون بدی و بهشون نشون بدی تا واقعا دلت میخواد و بهشون بگی که همه کاراشو خودت میکنی

 2. روزبه گفته:

  شیتزو عالی ترین و دوست داشتنی ترین سگ اپارتمانی هست ک دیوانه وار وفادار و عاشق صاحب و اعضای خانواده هستش من امروز تولد ۱۹ سالگی سگم رو پشت سر میزارم و خدا رو شکر ب هیچ عنوان اثار پیری و بیماری رو نداره فقط کمی خوابش بیشتر شده اسمشم برفی خان خوشگله دامپزشک وقتی دیدش باور نمیکرد سنش رو اینقدر باشه و تا این حد سر حال و رو فرم باشه

  • سحر گفته:

   سلام. خداروشکر که سگتون سلامت. منم تازه شیتزو گرفتم میشه کمکم کنید چجوری ازش نگه داری کنم

  • Nooshin گفته:

   سلام
   رسیدگی های خاصی که انجام دادین چیا بود و اینکه چجوری راجع دسشویی و غذا یادش دادین؟🤦‍♀️

   • سامان گفته:

    سلام ببینید برای دستشوییش باید قطره های مخصوص دستشوییشون بگیرین و بریزید اونجا که میخوایید دستشویی کنه
    برای غذاشونم من غذا خشک مارک مفید رو با مکمل پیشنهاد میکنم غذا خشک مارک دیگه ای هم میتونید بگیرید ولی سگ های من این مارکو خیلی دوست دارن مکملشم شبیه کنسرو لوبیاست😂که توی بسته ریخته باشن فقط غذا خشکشو هواستون باشه برای سگ کوچیک باشه

 3. نادر کاظمی گفته:

  من الان یک ماه هست یه شیتزو ۴ ماهه قهوه ای رنگ.ماده خریدم.بسیار باهوش و با نمکه کارهاش و احساس شادی یا غم رو کاملا میفهمه.
  مسئله ای که هست و واقعا ازارم میده دستشویی هست که بعضی وقتها روی پت و بعضی اوقات بیشتر هم مدفوع روی زمین میکنه البته داخل پارک هست.بسیار سگ عاطفی عاشق بغل و نوازش ولی این مورد دستشویی رو نمیدونم چیکار کنم.کمکم کنید خواهشا هرکی تجربه موفق داره

  • لیلا گفته:

   سلام دقیقا درسته باید براش وقت بزاری من هم دارم ولی الان سه هفته یاد گرفته توی خونه دستشویی نکنه …من هر غروب میبرمش پارک یا طبیعت

  • نفس گفته:

   من سگم خودم دستشوئیش آموزش دادم ، داخل پارک روزنامه بچینید همه جاش ، تیکه ای که روش دستشویی کرد جابه جا کنید ، بعد تعداد روزنامه ها باید کم کنید ولی حتما روزنامه ای که دستشویی کرده نگه دارید ، تا سه روز این روند ادامه بدین ، از پارکش هم نباید تو این سه روز در بیاد ، بعد هر جا روزنامه باشه متوجه میشه اونجا جایی دستشویی من کاغذ گذاشتم در آخر داخل دستشوئی یاد گرفت

  • مهرداد گفته:

   سلام سگ شیتزوخیلی سرکش هستش ومن هر روشی روبخوای طی چندماه رفتم پدگذاشتم روزنامه چیدم وفقط یه راهی هست که اون حوصله زیاد میخادش که روزنامه بچینی هر روزیکی ازروزنامه هارو برداری که من واقعیتش حال حوصله اش رونداشتم وخسته شده بودام ازمدفوع کردناش که تصمیم گرفتم ردش کنم برحسب اتفاق یه روزاومدم دیدم مدفوع کرده حرصی شدم گردنش روگرفتم بردم یه چند دقیقه بالاسرمدفوعش گرفتم طوری که مدفوعش روببینه وسرش دادکشیدم زیاد ویه دوساعتی اصلامحلش نذاشتم میخاست بیاد روپام نمیزاشتم. همین شد چارش الان تادستشویش میگیره میادهی پنجه به پام میکشه که یعنی منو ببربیرون دستشویی دارم خونه هم که نباشیم دیکه محاله مدفوع یاجیش کنه ولیکن صبحهامیبرمش دیگه تاظهرکه میام معولا نداره مدفوع ازدردبلا راحت شدم وخیلی بیشتربیشترعاشقش شدم عین یه بچه که بزرگترش روصدامیکنه اینم هرجا ازخونه باشه تادستشویش بگیره بدومیکنه میادپنجه میکشه به پام

 4. مریم گفته:

  من یک شیتزو تریر ۶ ماهه دارم
  چی بگم از نازنین بودنش
  چی بگم از شیطنتهای شیرینش
  چی بگم از محبتش
  ماهه ماه
  ۱۰ روزه آوردمش ولی به اندازه بچه هام دوستش دارم
  فقط مشگل جیش وپی پی دارم باهاش
  توپارک نگه میدارم

    • Sadaf گفته:

     دوست عزیز اوایل پوشکش کنین تا خودتون اذیت نشین بعد سعی کنین یه جایی که زیاد تو دید نباشه تا سگ احساس راحتی کنه رو براش فراهم کنین ولی جایی که خودتون بتونین حواستون بهش باشه هر چند ساعت یه بار ببرینش جای دسشوییش و بهش بگین اینجا جای جیشته و اینجا دسشویی کن یا پوشکشو باز کنین و بزارین جای دسشوییش تا بوش بکشونتش اونجا هر موقع دیدین داره یه جای دیگه دسشویی میکنه بلند دست بزنین این کار خود به خود دسشوییش رو متوقف میکنه و زودی بلندش کنین و بزارینش جای دسشوییش!یاد که گرفت با کجا دسشویی کنه و شما دیدین که میره همونجا تا دسشویی کنه بهش تشویقی بدین و نازش کنین بعد میتونین پوشکشو باز کنین و کلا پوشک کردن و بزارین کنار
     ایشالله که زودی یاد بگیره

   • اروین بن سعید گفته:

    سلام داداش جون مادرت به من یاد بده شمارم میزارم تورو خدا بیاین وات بهم بگین ۰۹۱۷۲۱۷۰۶۶۲

 5. تارا گفته:

  من شیتزو دارم عاشق منه خودم بچم به مادرم پارس میکنه و بابام و همه ی خانوادم فقط با من بازی میکنه وقتی یکی اسباب بازیشو برمیداره میگه بیا نمیاذ فقط خودم❤❤❤❤

  • Sadaf گفته:

   آخه چون سُرب داره وقتی میره جاش دسشویی کنه بعد چون اونجا دسشویی کرده خیس میشه و بعد کف دستاشو لیس میزنه و این سربا میرن تو معدشو مریض میشه !!روزنامه خوب نیس باید براش پد مخصوص دسشویی بگیرین
   من واسش یه ظرف مخصوص گذاشتم توشم پد گذاشتم روزی یه بارم پدشو عوض میکنم مهمونی هم که میریم پوشکش میکنم
   یه کوچولو سر پاره پاره کردن پلاستیک و دستمال کاغذی مشکل داریم همین و در کل خییییییییییییییییییییییییییییییییلی جیگر و مهربونن😻😻🐕🐕

 6. ویدا گفته:

  من یکسال و نیمه شیتزو دارم انقدر بهم وابسته شدیم که بدون هم نمیتونیم هم من هم اون خیلی درک بالایی داره و خیلی هم سگ با ادبی هست توی دو روز جای دستشویی رو یاد گرفت روی تراس خونه همیشه یکم در تراس رو باز میزاریم خودش میره جیش میکنه منکه واقعا راضیم و هیچ مشکلی ندارم خداروشکر

 7. mahi گفته:

  توله ها بعداز بازی و اب خوردن وبعد از بازی دستشویی میکنن اگر اون موقعه ببرینش دستشویی و اگه کارشو اونجا انجام داد تشویقش کنید چون سگ ها متوجه میشن که کاره درست یا غلطی کردن که تشویق یا برعکس تنبیه میشن.اگه تو خونه دستشویی کرد باید بهش بگید که اینجا جایه این کار نیست وبعد ببریدش جایی که باید دستشویی کنه وبگید که جیش اینجا با تمرین سگتون متوجه میشه

 8. شیتزو جان گفته:

  یه قطره مخصوص دسشویی هست ک اگه اونو بگیرین رو کاغذ بزنین بوی اونو متوجه میشه و میره اونجا کارشو انجام میده بدون هیچ دردسر و اموزشی

 9. مهسا گفته:

  با سلام .من سه چهار روز هست یک شیتزو پیکینز دو و نیم ماه گرفتم.خیلی وابسته ست جوری که اگه جلوش نخوابم مرتب پارس میکنه و کلافم میکنه.چجوری باید بفهمه که تنهایی کاراشو بکنه؟اینجوری حتی نمیتونم بیرون برم.لطفا کمکم کنید.

  • سجاد گفته:

   دقیقا منم همین مشکلو داشتم چند روز ب حرفش گوش ندادم و گذاشتم پارس کنه بعد ک دید فایده ای نداره دیگه ادامه نداد و الان تنها میخابه و مشکلی ندارم

  • Sadaf گفته:

   سلام دوست عزیز این کوچولوی شما باید یاد بگیره تنها باشه!سعی کنین اوایل تا عادت کنه زیاد باهاش بازی نکنه سعی کنین بزارینش تو اتاق و برین بیرون! سگا باید یادبگیرن تا تنها باشن !!!هر موقع پارس کرد دعواش کنین و بهش بگین که نباید پارس کنه اگه شما قاطع باهاش رفتار کنین زود یاد میگیره وگر نه سنش از ۱ سال بیشتر شه دیگه نمیشه تربیتش کرد اونوقت بی ادب و خسته کننده میشه!

 10. محمد گفته:

  سلام من یک سگه شیتزو سفید و قهوه ای دارم سگ با هوشی است و۳۶ روز بیشتر ندارد یک مشکلی که باها ش دارم اینه که همه چیز رو گاز میگیره و علاقه زیادی به لیس زدن دست و پا داره.

 11. پرلا گفته:

  سلام من پرلا هستم أز تبریز خواستم بگم که زیاد به حیوانات خانگی وابسته نباشین چون دیروز سگ من که اسمش odi بود أز دنیا رفت و حالا حالا به وخدم نیامدم .😔🖤🖤

 12. Maryam گفته:

  سلام دوستان من ی سگ شیدزو تریر اصیل نر دارم ۵ماهشه کاملا اجتماعی و مودب و سرزنده و شادابه اسمش( باکی) هست با وسایلش میفروشمش بیرون از خونه پی پی میکنه رو پد هم دستشویی میکنه خیلی ناز وخوشگله ولی متاسفانه مجبور هستم ک بفروشمش لطفا درصورت تمایل ب ایدی تلگرام من پیام بدید ممنون @Ma363mr

 13. لیلا گفته:

  سلام. روزتون بخیر. من ی سگ نژاد پامر پیکینیز گرفتم تازه دو ماهشه. میشه به منم یاد بدید روش آموزش دستشویی رو

 14. محمدرضا گفته:

  میخوام شیزو بگیرم برای کارای اولیه باید چیکار کنم؟؟ چطور اخلاقی باهاش داشته باشم؟؟ چطور باهاش خو بگیرم؟؟ قربونتون اگه بگین❤

  • علیرضا گفته:

   قبل از خرید برای اطمینان از اصالتش از فروشنده بخواه که حتمن مولدهاش رو بهت نشون بده

 15. محمدرضا گفته:

  شنیدم سگ شیتزو بیشتر دختر پسنده آیا درسته؟؟ نگیرم دخترا جمع شن دورم خخ یه مسئله که هست این مادر ما خیلی حساسه به فرش و کثیف کاری کجا باید تمرین خرابکاری هاشو بدم همون دسشویی

 16. علیرضا گفته:

  بهترین و با صرفه ترین روش استفاده از دشتشویی سگه و بدترین روش روزنامه س چون ممکنه اونو بخوره که مواد سمی داره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.