گربه نژاد اسکاتیش فولد ؛ مشخصات ظاهری و رفتاری و نیازهای مراقبتی

scottish fold

گربه نژاد اسکاتیش فولد (Scottish Fold)که در سال ۱۹۶۶به عنوان یک نژاد شناخته شده، به دلیل یک جهش ژنی دارای تا خوردگی در غضروف گوش می باشد. این ویژگی قابل توجه باعث شده تا گوش های این گربه به سمت جلو و پایین تا خورده شود. این حالت گوش ها به گربه نژاد اسکاتیش فولد ظاهر شبیه جغد را می دهد.

تاریخچه گربه نژاد اسکاتیش فولد

منشا گربه اسکاتیش فولد، گربه سفید متولد شده به نام سوزی می باشد که این گربه در یک مزرعه نزدیک کوپار آنقوس در پرتشایر اسکاتلند در سال ۱۹۶۱ پیدا شده است. گوش های سوزی یک تا خوردگی غیر عادی در قسمت وسط داشت که او را شبیه جغد کرده بود. موقعی که سوزی بچه دار شد، ۲ تا از بچه های سوزی دارای گوش های تا خورده بوده که یکی از آنها توسط مزرعه داری بنام ویلیام روس خریداری شد. ویلیام روس این نژاد را در سال ۱۹۶۶ به ثبت رساند و با کمک یک نسل شناش به نام پات تورنر شروع به ایجاد نسل بچه گربه های اسکاتیش فولد کرد. در یک برنامه تولید مثل در ۳ سال اول ۷۶۶ بچه گربه به دنیا آمد که ۴۲ تا از آنها دارای گوش تا خورده و ۳۴۴ تا دارای گوش های صاف(بدون تا خوردگی) بود. نتیجه حاصل شده از این برنامه این بود که جهش ایجاد شده در گوش به دلیل یک ژن غالب می باشد. اصل و نسب تمام گربه های اسکاتیش فولد به سوزی بر می گردد. بیشترین آمار اسکاتیش فولد به ایالات متحده امریکا بر می گردد و در اروپا نگهداری آن کمتر رایج است. در سال ۱۹۹۰ نیز این نژاد به عنوان یکی از ده گونه محبوب گربه معرفی شد.

مشخصات ظاهری گربه نژاد اسکاتیش فولد

تمام گربه های نژاد اسکاتیش فولد با گوش های صاف و تاخورده متولد می شوند. گربه هایی که ژن گوش تاخورده را با خود حمل می کنند معمولا بعد از ۲۱ روزگی این خصوصیت را نشان داده و گوش های آنها از حالت صاف به حالت تا خورده در می آید. بچه گربه های اسکاتیش فولد که گوش آنها به حالت تا خورده درنیاید، گربه های اسکاتیش فولد با گوش های صاف نامیده می شوند که در ایران تحت عنوان گربه های اسکاتیش آنفولد معروف هستند. گربه های اسکاتیش فولد اولیه معمولا یک تا خوردگی در گوش های خودشان دارند، اما پرورش دهنده ها توسط تولید مثل انتخابی این خصوصیت تا خوردگی را به دو یا سه تاخوردگی افزایش داده اند و باعث خوابیدن کامل گوش بر روی سر این گربه ها شده اند. گوش های تا خورده توسط یک ژن غالب ناقص در غضروف گوش ایجاد می شود که باعث خم شدن گوش های اسکاتیش فولد به سمت جلو و پایین می گردد.
گونه دیگر گربه با گوش های تا خورده آمریکن کرل است که گوشهایشان تاخوردگی به سمت پشت دارند.
در کل، چشمهای گرد و درشت، سر و گونه گرد به گربه های اسکاتیش فولد ظاهر گرد و کوتاه می دهد.
گربه های اسکاتیش فولد جزء گربه هایی با اندازه متوسط هستند که نرها در بلوغ به ۶-۴ کیلوگرم و ماده ها ۴-۵/۲ کیلوگرم می رسند. ساختار بدنی گربه های اسکاتیش فولد مخصوصا سر و صورت آنها گرد بوده و چشم های آنها گرد و درشت هست. بینی گربه های اسکاتیش فولدها کوتاه و دارای انحنا جزئی بوده و پاهای متوسط تا کوتاه دارند. بالای سر گنبدی بوده و گردن خیلی کوتاه است. به دلیل فاصله گسترده چشم ها و مدل بدن و چهره، اسکاتیش فولد ها ظاهری نسبتا شیرین و عاطفی دارند. دم گربه های اسکاتیش فولد بلند و باریک هست. این گربه ها تا ۱۵۵ سال عمر می کنند.
گربه های اسکاتیش فولد می توانند به صورت اسکاتیش فولد مو کوتاه و اسکاتیش فولد مو بلند باشند و تمامی رنگ های پوشش خارجی و یا ترکیبی از رنگ ها از جمله اسکاتیش فولد سفید وجود دارد.

شخصیت و خصوصیات رفتاری گربه های نژاد اسکاتیش فولد

گربه های نژاد اسکاتیش فولد بسیار باهوش و خونگرم بوده و با کودکان حیوانات خانگی دیگر حتی سگ به راحتی کنار می آیند. این گربه ها طبیعت بسیار مهربانی داشته تمایل دارند که در ارتباط نزدیک با انسان باشند. در عین حال از بازیگوشی و شیطنت لذت می برند و مهارت خوبی در شکار دارند. این گربه ها دوست ندارند تنها در خانه بمانند و تنهایی ممکن است باعث ایجاد افسردگی در آنها گردد. این گربه ها از کنار انسان بودن لذت می برند و دوست دارند که در تمام فعالیت هایی که صاحبش انجام می دهد شرکت کنند. این گربه ها تمایل دارند هر کاری را که باعث جلب توجه صاحبش گردد انجام دهند.یی ملایم و شیرین دارند که کمتر از آن استفاده می کنند.
این گربه ها دوست ندارند که در طول روز تنها در خانه بمانند مگر اینکه کسی از اعضای خانواده در خانه باشد و یا اینکه یک گربه دیگر به عنوان همدم در کنار خودش باشد.

مراقبت و نگهداری از گربه های نژاد اسکاتیش فولد

اسکاتیش فولدهای موکوتاه هفته ای یکبار نیاز به برس کشیدن دارند. این برس کشیدن باعث برداشته شدن موهای مرده از پوشش خارجی گربه اسکاتیش فولد شده و همچنین باعث پخش شدن چربی در سطح پوست می گردد. ریزش مو در این نژاد کم است ولی در اسکاتیش فولدهای مو بلند برای جلوگیری از نمدی شدن و گره بستن موها می بایست چندین بار در طول هفته برس کشیده شوند. برای پیشگیری از بیماری های پریودونتال(بیماری های لثه) در گربه اسکاتیش فولد دندانها باید مسواک زده شوند. مسواک زدن روزانه دندانها بهترین شرایط برای رعایت بهداشت دهان و دندان در گربه اسکاتیش فولد بوده ولی مسواک زدن هفته ای بهتر از عدم مسواک زدن می باشد. توصیه می شود چند هفته یک بار ناخن های گربه اسکاتیش فولد کوتاه گردد. ترشحاتی که در گوشه داخلی چشم های گربه اسکاتیش فولد جمع می گردد باید مرتب توسط یک گاز یا دستمال نرم و مرطوب تمییز گردد. در صورتی که گوش ها در گربه اسکاتیش فولد کاملا تاخورده باشد، هفته ای یک بار باید چک شود و در صورت کثیف بودن با گوش پاک کن آغشته به الکل سفید تمیز گردد.
گربه های اسکاتیش فولد (scottish fold) به دلیل احتمال در معرض قرار گرفتن با بیماری های عفونی ناشی از گربه های بیرون، توصیه می شود که در خانه نگهداری شوند و اجازه بیرون رفتن و ارتباط با گربه های بیرون به گربه اسکاتیش فولد داده نشود.
اسکاتیش فولد ها رژیم غذایی خاصی ندارند و نیاز به مراقبت از افزایش وزن دارند.

منابع :

سایت فروش گربه
میهن پت (پانته آ)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *