گربه نژاد مین کون مشخصات ظاهری و ویژگیهای رفتاری

گربه نژاد مین کون

تاریخچه گربه نژاد مین کون Maine coon
اگرچه امروزه گربه نژاد مین کون (Maine Coon) را به عنوان یکی از قدیمی ترین نژادهای طبیعی در شمال آمریکا و بومی ایالت مین می شناسند، ولی داستانهای مختلفی در مورد گذشته این گربه مطرح شده است.
در برخی نوشته آمده است که چندین گربه خانگی ملکه فرانسه ماری آنتوانت در زمان انقلاب فرانسه با کشتی به امریکامنتقل شد. در داستان دیگری گفته شده است که گربه های مو بلند انگلیسی توسط ملوانانها به آمریکا منتقل شدند و در افسانه دگری گفته شده است که مین کون ها از ترکیب راکون ها با گربه ها به وجود آمده اند. هرچند که خصوصیاتی ظاهری از راکون ها را هنوز هم به همراه دارند مانند اینکه غذای خود را با دست میگیرند یا قبل از غذا خوردن آنها را خیس میکنند و شباهت زیاد موها و مخصوصا دم این گربه به راکون ها ولی از نظر بیولوژیکی این فرضیه غیر ممکن است. در عین حال واقعیت این است که Maine Coon  طی سالها تبدیل به دومین نژاد محبوب گربه در امریکا شده هرچند از دهه ۵۰ کمی این محبوبیت با ورود پرشین کت ها و سیامی ها بطور نسبی کاهش یافته است.


ویژگیهای ظاهری گربه نژاد مین کون
این گربه با دست و پای بلند دارای بدنی بزرگ و کشیده هست. در واقع بزرگترین گربه های خانگی از این نژاد هستند. وزن نرها بین ۷ تا ۱۱ کیلو گرم و ماده ها به ۴ تا ۷ کیلو گرم میرسد. ارتفاع این گربه بین ۲۵ تا ۴۱ سانتی متر متفاوت است. طول بدن آنها از نوک بینی تا انتهای دم تا ۱۲۰ سانتی متر و طول دمشان تا ۳۶ سانتی متر هم دیده شده. در سال ۲۰۱۲ عنوان درازترین گربه دنیا در کتاب رکورد های گینس به گربه ای بنام استیوی از این نژاد اختصاص یافت.
پوشش بدن مین کون (Maine Coon) برای تحمل هوای سرد بسیار مناسب است. بدن نسبتا سرد همراه با موهای بلند و کرکی با حالت ابریشمی و موهای پوششی که زیر این موهای بلند دیده میشوند بسیار برای تحمل سرمای زیاد مناسب هستند. 
موهای این گربه در دور گردن بلند بوده و شبیه به یال شیر هستند. دم این گربه بلند و پر پشت است. پنجه های قوی این نژاد حتی گاهی با تعداد بیشتر انگشت هم دیده میشود. پوزه مربعی شکل، چشمهای بادامی و دم بسیار بزرگ و پر پشتی دارند.
با توجه به بزرگی جثه معمولا در سن سه سالگی به بلوغ می رسند.
مین کون ها در رنگهای مختلفی وجود دارند. رنگهای متداول آنها عبارتند از: قهوه ای، پوست لاک پشتی، کرم، قرمز، نقره ای و سیاه و سفید. مگر رنگهایی مانند رنگ بندی سیامی ها. در رنگ چشم نیز محدویتی ندارند مگر رنگ آبی یا چشمهای تا به تا ( دو رنگ).
طی تحقیقاتی که در کشور سوئد شده متوسط عمر این نژاد حدود ۱۲٫۵ سال گزارش شده و گربه هایی با سلامت جسمانی بالا محسوب میشوند.

 

شخصیت و خصوصیات رفتاری گربه نژاد مین کون Maine coon
مین کون ها به عنوان غولهای مهربان و وفادار شناخته میشوند. جثه بزرگ آنها مانع از اخلاق مهربان و دوستانه آنها نمیشود هرچند گربه های مستقلی هستند ولی از مصاحبت با صاحبان خود لذت میبرند این گربه ها با بچه ها و سگ ها مشکلی ندارند. نرها معمولا شیطون و بازیگوش و ماده ها ساکت و مغرور هستند. با توجه به هوش نسبتا بالای این نژاد میتوان به آنها آموزش داد.
مین کون دوست دار آب، آب بازی و طبیعت است و منشی دوستانه دارد. در تمام طول عمر شیطنت را به همراه دارد و شکارچی ماهری بشمار می رود. این نژاد جزو گربه های با صدای بلند و پر سرو صدا شناخته میشود.


مراقبت و نگهداری از گربه مین کون
با توجه به پوشش نیمه بلند و ضخیم که در عین حال نرم و ابریشمی و کرک مانند است، نیازمند نظافت منظم هستند. هفته ای یکبار با یک شانه مناسب بدن آنها را شانه بزنید.
غذای مناسب برای مین کون بیشتر غذای خشک گربه است.

 منابع:
میهن پت
بلاگفا – حیات گربه ها

 

2 دیدگاه برای “گربه نژاد مین کون مشخصات ظاهری و ویژگیهای رفتاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *