گربه های خیابانی

گربه های خیابانی

گربه های خیابانی امروزه در همه شهر ها و در همه جای دنیا زندگی می کنند و به این گربه ها به اصطلاح گربه های ولگرد هم گفته می شود.

رفتار و طبیعت گربه های خیابانی

گربه های شهری برای خود دارای قلمرو اختصاصی هستند. گربه های نر معمولا قلمرو وسیعتری نسبت به گربه های ماده دارند. این قلمرو معمولا شامل چند کوچه و پشت بام می شود. در این قلمرو هر روز و هر شب پرسه می زنند و هیچ چیز از چشمشان پنهان نمی ماند. مثلا اگر شما جوجه ای خریده باشید و توی حیاط نگه دارید ظرف چند ساعت از وجودش باخبر می شوند و نقشه شکارش را می کشند. از این نکته مطمئن باشید که یک گربه به تمام قلمرو اش سر خواهد زد و اینکه یک نقطه را مجددا ویزیت کند، بسته به وسعت مکانی قلمرو، از نصف روز تا یکی دو روز طول می کشد.

 

گربه های خیابانی 2

قلمرو گربه های خیابانی

در این قلمرو چند تا گربه ماده هم زندگی می کنند که هر کدام در یک گوشه این قلمرو هستند.

قلمرو گربه های نر نمی تواند با هم همپوشانی داشته باشد چون اگه دو گربه نر همدیگر را ملاقات کنند درگیر میشوند. گربه های نر در هر محله خطری بالقوه برای توله های نر جوان هستند. توله ماده ها کمتر مشکل دارند. نرهای بزرگ به شدت سعی در دفاع از قلمرو خودشان را دارند و توله های نر را به شدت زخمی می کنند واگر هم توله در درگیری کشته نشود زخمایش ممکن است بعدا عفونی شده و او را از پا در بیاورد.

توله ها چاره ای ندارند جز اینکه آهسته آهسته بزرگ بشوند و یواشکی زندگی کنند یا مدت بیشتری را زیر سایه مادر بمانند تا قوی تر و بزرگتر شده و بتوانند از خودشان دفاع کنند و یک قلمرو بسازند. اگر مادر مجددا آبستن بشود کار برای توله ها سخت میشود چون مادر دیگه در نزدیکی زایمان ( حدود هشت هفته بعد ) مجبور است یا خودش محل رو ترک کند یا توله ها را از محل بیرون کند که به بچه های جدید برسد.

گربه نر هم که اصلا غیر از جفتگیری کار دیگه ای به ماده ندارد.

 

گربه های خیابانی

تفاوت گربه هاب خیابانی

اصولا این ماجرا مربوط به گربه های شورت هیر خودمون هست. ( domestic short hair ) نژادهای دیگر مثل پرشین، بعلت تفاوتهای نژادی، رفتارهای کاملا متفاوتی دارند. گربه های شورت هیر اصولا اهل خانه ماندن نیستند و به محض اینکه به سن بلوغ برسند دوست دارند سر به کوچه و پشت بام بگذارند. اوایل برای غذا بر می گردند ولی بعد مدتی دیگه سرو کله شان کمتر پیدا میشه.

گربه ها به دلیل استقلالی که دارند از پس خودشان بر می آیند.

غذا پیدا کردن برای گربه های خیابانی یا به اصطلاح ولگرد سخت نیست. مخصوصا اگر در محله های مرفه شهر زندگی کنند. تعداد گربه ها در یک منطقه بستگی به مقدار آسایش آنها و دسترسی به غذا در آن محله هم دارد. چیز مهم دیگر پیدا کردن مکانهای امن و دنج برای استراحت هست که در بعضی محله ها این امکانات برای گربه ها بیشتر است.

گربه های خیابانی 3

بچه گربه های خیابانی

رفتار و در واقع فرهنگ حیوان دوستی ساکنین محل هم در زندگی و سرنوشت گربه ها موثر است.

تا اینجا بنظر میرسد که بچه گربه ها تا حدود چهار پنج ماه نیاز به حمایت دارند و بعد از آن قدرت مستقل شدن دارند و غریزه آنها نیز این را طلب میکند. پس بنظر میرسد واگذاری بچه گربه هایی که در نزدیکی بلوغ هستند ضرورتی نداشته باشد. ولی این نکته لازم است که ذکر شود که طبعا گربه هایی که دائما در خانه تحت حمایت بوده اند و به غذا و جای خواب امن دسترسی بدون شرط داشته اند، چنانچه ناگهان رها شوند، با مشکل روبرو می شوند که این از رفتار نادرست ما ناشی می شود.

اگر قادر به نگهداری دائمی بچه گربه نیستیم باید شرایط آماده سازی اش را جهت زندگی طبیعی فراهم کنیم. نگهداری او باید تا زمان رفع اضطرار ، بیماری و یا بلوغ او به گونه ای باشد که بطور کامل وابسته به انسان نشود و با زندگی طبیعی خودش زیاد فاصله نگیرد. با اینکار میتوانیم نگرانی خود را در وقت بلوغ گربه وقتی که دیگر قادر به نگهداری اش نیستیم مرتفع کنیم.

این کار میتواند بعنوان مثال با نگهداری بچه گربه ها در حیاط یا باغ، بجای نگهداری در آپارتمان انجام شود.

چگونه یک بچه گربه خیابانی را به خانه بیاوریم؟

اگر دوست دارید یک بچه گربه ی خیابانی را به خانه تان بیاورید، چیز هایی هست که باید رعایت کنید تا خانه ی شما جای مناسبی برای این گربه باشد. وقتی که به یک گربه خیابانی برخورد می کنید، اول مطمئن شوید که صاحب ندارد.

به دنبال نشانه هایی مثل قلاده و برچسب باشید.

گربه های خیابانی معمولا زخم و کبودی روی بدن دارند.

محل نگهداری بچه گربه

فضایی را برای این گربه مد نظر بگیرید:

این فضا می تواند جعبه بزرگی باشد، به همراه غذا، آب و حتی وسایلی که با آنها بازی کند. 

حتما بچه گربه را برای واکسیناسیون و چک آپ سلامت پیش یک دامپزشک ببرید.

 

گربه های خیابانی 6

اگر جعبه ی مناسبی برای نگه داری گربه ندارید، زودتر تهیه کنید.

گربه ی شما به جایی نیاز دارد تا بتواند تربیت بشه، پس این بستر را فراهم کنید.

برای تربیت گربه به تنها چیزی که احتیاج دارید، صبر و بردباری است.

تربیت بچه گربه خیابانی

بعضی از گربه ها سریع تر از بقیه یاد می گیرند و بعضی دیرتر. این کاملا طبیعی است.

با گربه خود وقت بگذرانید. احتمالا آنها هیچ وقت نوازش نشده اند و کسی نازشان را نکشیده.

گربه ها عاشق لوس کردن خودشان هستند، پس به آنها توجه کنید.

به گربه خود فرصت بدهید تا از لاکش بیرون بیاید. اصولا گربه ها برای روزهای اول ممکن است از دستتان مخفی شوند. تنها دلیل این موضوع این است که ترسیده اند و نمیتوانند تغییر وضعیت ناگهانی را درک کنند. به آنها چند روز فرصت بدهید تا به محیط عادت کرده و با پای خود به سمتتان بیایند.

یادتان نرود برای بچه گربه تان اسم بگذارید تا سریع تر تربیت شود و حرف های شما را بفهمد.

یک ظرف مسطح پر از خاک باغچه یک گوشه از خانه بگذارید تا بچه گربه تان برای دستشویی کردن از آن استفاده کند. نگران نباشید، گربه ها همیشه در جای مقرری که باید دستشویی می کنند. برای این منظور خاک های مخصوصی تحت عنوان خاک گربه در بازار وجود دارد که قیمت بالایی ندارند.

 

گربه های خیابانی 4

چه غذایی به گربه های خیابانی بدهیم

اولین و مهم ترین نیاز گربه ها، غذاست.

اگر مطمئن هستید که واقعا گربه خیابانی است یا تصمیم گرفته اید به آن غذا بدهید، حتما باید به نکاتی توجه کنید. همه فکر می کنند که گربه ها ، عاشق شیر هستند، اما در واقع آنها آنزیم های لازم برای پردازش شیر استاندارد گاو که از مغازه خریداری می کنید را ندارند. پس ظرف شیر جلوی گربه نگذارید و فکر کنید که بهترین چیز ممکن را به او داده اید.

بهتر است که یک ظرف تمیز آب نیز برایش آماده کنید.

شیر خشک بچه گربه

اگر بچه گربه ای را به خانه آوردید، به طور موقت و در حجم بسیار کم، مناسب ترین غذا برایش شیر است. بهتر است از شیر خشک های مخصوص بچه گربه که تحت عنوان شیر خشک بچه گربه در بازار وجود دارد استفاده کنید. با استفاده از سرنگ و به صورت قطره قطره یا با انگشت خود به بچه گربه شیر بدهید. بچه گربه، به توجه بیشتری نیاز دارند.

اگر می خواهید بدون غذای تجاری به گربه غذا دهید، حتما در کابینت هایتان نگاهی می اندازید:

غذای سگ اصلا غذای مناسبی برای گربه نیست.

با اینکه مشابه هستند اما غذای حیوانات خانگی بر اساس ساختار معده شان، با فرمول خاصی آماده می شود مثل سطوح اسیدهای آمینه، پروتئین و غیره که به آنها کمک می کند تا یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشند.

 

گربه های خیابانی 5

برخی افراد فکر می کنند که غذای گربه های خیابانی می تواند میوه و سبزیجات باشد که اصلا گزینه های مناسبی نیستند. یگ گربه گرسنه هر چیزی می خورد اما گوشتخوار هستند و چیزهایی مثل گوجه فرنگی و سیب زمینی برای آنها مشکلات مرتبط با دستگاه گوارش ایجاد می کند.

غذای خانگی برای گربه

اگر می خواهید از غذایی غیر از غذای تجاری گربه به این حیوان بدهید، از ماهی تن استفاده کنید. این یک غذای ساده است که معمولا در بسیاری از غذاهای رایج گربه وجود دارد. همچنین بوی زننده و تند دارد که یک گربه خیابانی عصبی را ترغیب می کند تا آن را بخورد یا یک گربه ضعیف را به سمت غذا هدایت می کند. مطمئن شوید که از طبیعی ترین ماهی تن استفاده می کنید چون برخی از این ماهی ها، خیلی شور هستند یا با چربی اشباع شده اند. افراد بسیاری از ماهی تن برای جذب گربه استفاده می کنند.

غذایی دیگری که مناسب است، مرغ ساده پخته شده است.

مطمئن شوید که هیچ مواد طعم دهنده یا افزودنی ندارد.

همچنین می توانید برنج ساده پخته به غذای گربه های خیابانی اضافه کنید.

با اینکه گربه ها، گوشت خام می خورند اما بهتر است گوشت پخته شده برای جلوگیری از ورود باکتری های بالقوه به بدن گربه به او بدهید.

هر کدام از این گزینه ها را که انتخاب می کنید باید همیشه با مقدار کم شروع کنید.

اگر با رژیم غذایی و غذای گربه های خیابانی آشنایی ندارید، نباید کاری کنید که باعث ناراحتی معده این حیوان شود. گاهی اوقات، برخی فکر می کنند که چون گربه های خیابانی در خیابان زندگی می کنند و هر چیزی که از سطل های زباله پیدا کنند را می خوردند پس می توانند هر چیزی به گربه بدهند. حقیقت، چیزی غیر از این است. اگر برنامه دارید که از گربه خیابانی نگهداری کنید، باید تا حد مناسبی برای غذای گربه مناسب و متعادل هزینه کنید تا نیازهای مورد نیاز مغذی گربه برآورده شود. 

برای خرید غذای آماده از بیرون توجه داشته باشید که غذای بچه گربه متفاوت از غذای گربه بالغ می باشد.

5 دیدگاه برای “گربه های خیابانی

 1. احسان گفته:

  سلام خسته نباشید دو سه روزه ی گربه خیابانی پیدا کردم حدودا یک یا دو ماهشه
  براش ظرف خاک تهیه کردم اما اصلا سمتش نمیره هر جا که هست
  میشنه و کارشو انجام میده چیکار کنم
  یاد بگیره تو خاک دسشویی کنه؟
  یکم اسهال هم داره
  نمیدونم ماهی کیل کا براش مناسبه یا نه
  ماهی کیلکا رو رو حرات کباب میکنم میدم بهش

  • AryanGh گفته:

   داداش اشتباه میزنی.ماهی کیلکا اصلن خوب نیست .باید تیلاپیا رو سرخ کنی.اونم نه خالی،با ارد سوخاری فقط
   ماهی کیلکا میدی گربه بنده خدا خب حق داره اسهال بگیره.شانس اوردی عفونت سنگ کلیه نگرفته

  • آزيتا گفته:

   سلام
   گربه هاى خیابانى مرغ رو ترجیح میدن و براشون هم خیلى بهتره.چون از حدودأ ده هزار سال پیش که به اصطلاح اهلى شده و اومدن با انسانها زندگى کردن کم کم جثه هاشون کوچک شد و زورشون به مرغ و جوجه و پرنده رسید که شکار کنند و این شناخت طعم بوسیله کدهاى ژنى نسل ها و سالیان هست که بهشون منتقل شده و فطرتأ لذیذترین گوشت براشون گوشت ماکیان است.شما میتونید یه تیکه مرغ رو بدون ادویه،پیاز یا سیر،تأکید میکنم بدون ادویه،پیاز یا سیر،فقط با مقدار بسیار کمى نمک یا اگر خیلى مایلید چیزى اضافه کنید،کمى هویج بپزید و گوشتش رو حتما ریش ریش کنید چون میگید بچه گربه است،و بعد کمى نون سفید یا برنج توى آبش بریزید و با مقدار کمى از گوشت و یه قاشق مرباخورى ماست بهش اضافه کنید و بدید بخوره.نیازى نیست حتما ران یا سینه مرغ باشه،میتونید اسکلت مرغ بگیرید و بپزید اما کارتون زیاد میشه چون حتما باید استخوناشو هرچند کوچک بگیرید تا در آینده مشکل گوارشى براش به وجود نیاد. یک وعده رو هم میتونید نصف تخم مرغ آب پز رو با مقدار بسیار کمى پنیر با چنگال له کنید و بهش بدید،البته هرزمان دیدید اسهال شده،لبنیات رو سریع قطع کنید و کنسرو مخصوص بچه گربه یکى دو روز بدید.من این تجربیات رو با گربه خیابونى خودم و بعد از کلى دامپزشکى رفتن فهمیدم

 2. Reza گفته:

  سلام . اون گربه ای که اول پست عکس رو گزاشتین نژادش چیه یه گربه ماده پیدا کردم درست عین اونه … (اولین عکسی که گزاشتین رو عرض میکنم)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.