سگ نژاد دوبرمن؛ خصوصیات ظاهری و رفتاری

سگ نژاد دوبرمن Doberman | در ناحیه آپولدا واقع در آلمان ریشه دارد و درسال ۱۹۰۰ به طوررسمی شناسائی شده است.

این نژاد اندازه متوسط و ظاهری خوش تراش دارد. قدرت عضلانی زیاد آن در نگاه اول جلب توجه می کند. زیبائی و خوش رنگ و نگاری سگ نژاد دوبرمن هر تازه کاری را به اشتباه می اندازد. هوشیاری، چابکی، چالاکی عضلات و رفتار وجوه آشکاری است که درچشم هر بیننده ای جلب توجه می کند.

دوبرمن سگی باوفا است و بیشتر از هر نژادی اثرات حیوانات نجیب زاده را دارا می باشد.

یک دوبرمن اصیل و تربیت یافته ماهیت خود را به عنوان یک دوست و یک محافظ باوفا به اثبات رسانده است. همچنان که رشد می کند ویژگی های نبوغ و توان یادگیری بالایش آن را به یک سگ پلیس و جنگی تبدیل کرده است. در عین حال چالاکی و جرات زیاد آن را بسیار با ارزش نموده است. این سگ حتی با ایما و اشاره متوجه مقاصد صاحب خود می شود. حس بویائی بسیارقوی باعث شده که در پلیس جنایی کاربرد زیاد داشته باشد. ویژگیهای این سگ آن را برای استفاده در شکار بسیار عالی نموده است.

 مشخصات ظاهری سگ نژاد دوبرمن

از مشخصات ظاهری حیوان می توان به چشمهای بادامی و گونه های پهن و عضلانی و نزدیک بودن لب ها به فکین و کتف های برجسته و پهن وعضلانی بودن سینه و کمر اشاره کرد. گوشهای نوک تیز، قوس گردن مناسب، بدن مستطیلی که معمولاً دم را روی مفصل دومین مهره دمی قطع می کند. دندان ها و پوزه قوی، سر مثلثی شکل، زانویی که به خوبی شکل گرفته و حاشیه های بدن که کاملا مشخص و بارز هستند، اندامی زیبا به آن داده اند.

سگ نژاد دوبرمن سگی است با جثه متوسط، با بدنی توپر، عضلانی و قوی که برای سرعت زیاد و استقامت طراحی شده است. از لحاظ ظاهری زیبا و از لحاظ حرکات پرانرژی، مصمم، دقیق، نترس، هوشیار و در عین حال مهاجم است.

اثرات نترسی و کنجکاوی در چشمهای تیره و در هماهنگی با ویژگی های بدن کاملا مشخص است. سگ نژاد دوبرمن از لحاظ بدنی قوی تر از آنچه که هست به نظرمی رسد و با غریزه خطاناپذیر خود درحالت آماده باش سریعاً پاسخ داده و بخوبی از صاحبان خود دفاع می کند.

چشمهای بادامی شکل، دارای عمق متوسط با حالتی قوی و پر انرژی که رنگ آن از قهوه ای معمولی تا قهوه ای تیره در سیاه رنگ و قرمز و خاکستری و حنایی در سگهای لکه دار متغیر است. گوشهای کوتاه شده را بصورت افراشته نگاه می دارد. دندانها بسیار قوی و سفید هستند و عملکرد آن دقیقاً شبیه به قیچی است.

توله سگ نژاد دوبرمن Doberman
توله-سگ-نژاد-دوبرمن

پوشش : نرم، کوتاه، ضخیم و شفاف

رنگ : سیاه یکدست، قهوه ای، آبی و یا بلوطی با نقاط بلوطی روی سر و بدن و پاها

خصوصیات :

اندازه سگ دوبرمن :

وزن در نرها : ۳۰-۴۰ کیلوگرم  ، ارتفاع در نرها : ۶۶-۷۱ سانتیمتر

وزن در ماده ها : ۳۰-۴۰ کیلوگرم ،  ارتفاع در ماده ها : ۶۱-۶۶ سانتیمتر

خصوصیات رفتاری

سگ نژاد دوبرمن سگی فرمانبردار، مطیع و اشرافی است که می تواند حیوان دست آموز خوبی برای صاحبش باشد اما باید به نگهداری و تربیت آن توجه شود. دوبرمن سگی باوفا است و بیشتر از هر نژادی اثرات حیوانات نجیب زاده را دارا می باشد.

سگ نژاد دوبرمن در اصل سگ کار است و برای آن پرورش می‌یابد اما در بین مردم، بیشتر با کلیشه‌هایی همچون وحشی و تهاجمی بودن شناخته می‌شود. در اصل آن‌ها را به عنوان سگ محافظ و مراقب پرورش می‌دهند. برای این منظور باید در نگاه هر کسی بزرگ، تهدیدآمیز، بی‌باک و جسور به نظر آید.

این صفات باعث شده که دوبرمن سگ خوبی برای محافظت شخصی، سگ پلیس و جنگ باشد. اگر چه این ویژگی‌ها باعث می‌شود که این نژاد قوانین همنشینی با انسان را خوب فرا نگیرد. اما پروش‌دهنگان جدید در طول سال‌ها توانسته‌اند از درنده‌خویی این سگ بکاهند و دوبرمن امروزی را به سگی هوشمندتر، تربیت‌پذیرتر و آرام‌تر تبدیل کنند. در واقع دوبرمن امروزی با توجه به اندازهٔ بدن و همین‌طور پوشش مناسب و کوتاهش، سگی ایده‌آل برای نگه‌داری در منزل هست.

آن‌ها به راحتی احترام و مراقبت نسبت به صاحب خود را یاد می‌گیرند. بنابراین سگی ایده‌آل برای محافظت هستند. آن‌ها به طور کلی با انسان‌ها و سگ‌های دیگر رابطهٔ خوبی دارند اما با این وجود در برخورد با غریبه‌ها رفتار پرخاشگرانه‌ای دارند. شواهد بسیار کمی وجود دارد که دوبرمن نسبت به صاحب خود پرخاشگر باشد.

شواهدی وجود دارد که دوبرمن پینچر شمال آمریکا آرامتر از نمونه اروپایی آن است. به همین دلیل تکثیر و پرورش آن‌ها در آمریکای شمالی بیشتر رایج است. به خاطر این تفاوت ها نسل‌های متفاوت از دوبرمن دارای ویژگی‌های متفاوت هستند. همچنین گفته شده دوبرمن آمریکای شمالی نجیب‌تر با وفاتر و باهوش‌تر است.

این نژاد فوق العاده فداکار و بی نهایت حامی و مراقب صاحبش می باشد.

سگ نژاد دوبرمن بسیار خطرناک بوده و تنها سگی است که با ایما و اشاره چشم و ابرو مقاصد صاحبش را درک می کند. این نژاد در پاسبانی و محافظت بی نظیر است، بطوریکه او را “ژاندارم” می نامند. وی به بیگانه ها با بدبینی خاصی می نگرد و موقعی خطرناک می شود که دشمن قصد ایستادگی و مقاومت در برابر او داشته باشد. در این مواقع به نواحی بالای بدن (سروگردن) حمله می کند که در این حالت تنها راه خلاصی دشمن از دست حیوان شلیک گلوله به وی می باشد ؛ چرا که بکار بردن چوب و چاقو در برابر آن بیهوده خواهد بود و حیوان تا آخرین لحظه ای که جان در بدن دارد به دشمن حمله کرده و هرگز تسلیم نخواهد شد.

دوبرمن نسبت به تنبیه های بی موقع صاحب خود حساس بوده و هرگزآن را از یاد نخواهد برد و در نهایت تلافی خواهد کرد. بنابراین اگر این نژاد را بعنوان سگ نگهبان برگزیده اید هرگز با خشونت بی مورد با آن رفتار نکنید. این سگ درحال حاضر در اغلب فروشگاههای بزرگ دنیا به منظورنگهبانی شبانه مورد استفاده قرار گرفته و در پایگاه های نظامی نیز از آن برای امر محافظت استفاده می شود. این حیوان طالب جست و خیز و دوندگی است و اغلب تمایل دارد که اینکار را با صاحبش انجام دهد.

 یک دوبرمَن اصیل و تربیت یافته ماهیت خود را بعنوان یک دوست و یک محافظ باوفا به اثبات رسانده است.

خشونت

براساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری، بین سال‌ّهای ۱۹۷۹ تا ۱۹۹۸، تعداد افرادی که در نتیجهٔ حملهٔ دوبرمن پینچر زخمی یا کشته شده‌اند کمتر از افرادی است که توسط ژرمن شپرد، روت‌ویلر، گرگی و مالاموت بوده‌است.

هوش

اگرچه روش‌های محاسبهٔ هوش سگ‌ها متفاوت است و اغلب نتیجه‌های مختلفی به‌دست می‌آید اما در بسیاری از مطالعاتی که پیرامون سگ‌ها در مواردی همچون تربیت‌پذیری، فرمان‌برداری، هوش، روابط اجتماعی و … انجام می‌شود، دوبرمن رتبه‌های بالا را به خود اختصاص داده‌است.

برای مثال، استندلی کورن، روان‌شناس، در کتاب هوش سگ‌ها دوبرمن را در رتبهٔ ۵ بهترین نژادهای سگ قرار داد. همچنین در دو مطالعه‌ای که در سال ۱۹۸۰ و ۱۹۸۵ انجام شد، دوبرمن رتبهٔ ۱ بهترین نژاد سگ را دریافت کرد. این رتبه براساس تربیت‌پذیری و فرمان‌بردای داده می‌شد.

دوبرمن در کنار سگ گله اسکاتلند (بوردر کالی)، ژرمن شپرد، گلدن رتریور و پودل استاندارد در بیشتر رده‌بندی‌ها از بهترین نژادها هستند.

طول عمر سگ دوبرمن 

سگ نژاد دوبرمن  به طور متوسط بالای ۱۳ سال عمر می کند.

مشکلات سلامتی سگ دوبرمن

سگ نژاد دوبرمن غالباً سگ سالمی است. ولیکن بعضا بیماریهای خونی، مشکل چاق شدن در سنین بالا، نفخ، مشکلات لگن و بیماریهای قلبی قابل ذکر می باشد.

به طور میانگین دوبرمن پینچر ۱۰ تا ۱۴ سال عمر می‌کند. بیماری‌های سرطانی در این نژاد به کررات دیده شده. بیماری‌های جدی و معمول این نژاد عبارتنداز:

 • cervical vertebral instability
 • prostatic disease
 • dilated cardiomyopathy
 • von Willebrand’s disease

بیماری‌های غیر جدی و معمول این نژاد عبارتنداز :

 • hypothyroidism
 • hip dysplasia

مطالعات نشان داده که این نژاد بیش‌تر از سایر نژادها از بیماری‌های پروستات رنج می‌برد. مانند: عفونت‌های باکتریایی پروستات، کیست پروستات،benign hyperplasia و prostatic adenocarcinoma

عقیم کردن حیوان می‌تواند این بیماری‌ها را کاهش دهد.

Dilated cardiomyopathy بزرگ‌ترین عامل مرگ در دوبرمن پینچر است. این بیماری در این نژاد بیش از سایر نژادها دیده می‌شود. بیش از ۴۰ درصد از تشخیص‌های این بیماری مربوط به این نژاد و ۱۳ درصد مربوط به نژاد ژرمن شپرد است. این بیماری در اکثر موارد کشنده‌ است و در ۵۰ درصد از موارد مرگ ناگهانی و ناشناخته را به همراه دارد.

شرایط نگهداری سگ دوبرمن

برای نگهداری در آپارتمان مناسب می باشد به شرط آنکه در طول روز به آن اجازه انجام فعالیت بدنی کافی داده شود. اما بهترین مکان برای او یک حیاط متوسط خواهد بود. دوبِرمَن نسبت به سرما حساس است. بنابراین در مناطق سردسیر، پلیس قادر به کار با این نژاد نمی باشد.

نگهداری سگ نژاد دوبرمن نیازمند میزان زیادی تمرین و تحرک است و هر ۲ روز یکبار باید برس کشیده شود. ریزش مو در این نژاد متوسط است و به آراستن کمی نیاز دارد.

دوبرمَن بسیار پر انرژی است و به ورزش و فعالیت بدنی زیادی نیاز دارد.

66 دیدگاه برای “سگ نژاد دوبرمن؛ خصوصیات ظاهری و رفتاری

 1. علی گفته:

  سلام دوستان من یک جفت دوبرمن بلوطی داشتم که تازه توله هاشون به دنیا اومدن ،یکی از توله هاش ماده هست و خال سفید روی پنجه هایش دارد،با اینکه پدر و مادرش اصلا اینطور نیستن،خیلی برام عجیبه،این قضیه طبیعیه؟

  • a.sin گفته:

   سلام
   میخواستم بدونم نژاد دوبرمن اگر ماده ۵ ماهه باشه با گربه اخت میشه با میکشتش؟ من ۳ تا چربه دارم

  • Davood گفته:

   به نژاد عقبه اش ممکنه رفته باشه
   ولی بعد از اینکه یکسالگی رو رد کنه بیشتریانشون پاک میکنن
   تجربه اش هم دوستان میدونن هم برای خودم اتفاق افتاده
   البته برای من خال تو گردنش بود که پاک کرد

  • کاظم گفته:

   سلام سگ من دوبرمن هست و مثل سگ شما خال دارد ولی وسط سینش یک خال سفید دارد نه روی پنچه هایش!؟

 2. Ali_Grd گفته:

  سلام من یه سگ دوبرمن 6ماهه دارم چند روز پیش از کسی گرفتم با چوب زده بودش الان یکم ترس داره باید چکار کنم ک ترس نداشته باشه و دوباره مثل اول بشه

  • احمدرضا گفته:

   قربان نیاز به جراحی خاصی نداره خودش خشک میشه میفته معمولا بعد از یکسالگی این اتفاق میفته!

   • علي رضا گفته:

    دوست عزيز مگه بند نافه كه خشك بشه بيفته ! چرا در مورد چيزي كه اطلاع نداريد اظهار نظر ميكنيد … دم دوبرمن را در زمان تولگي از معمولا از مهره دوم جراحي ميكنن .

  • mahdi گفته:

   عاشق نظراتتونم من خخ
   مگه بند ناف بچس ک خشک بشه بیافته
   دم دوبرمن رو +گوشهاش جراحی یا عمل زیبایی میکنن و این کار ضرورت خاصی نداره
   برای همین من این کارو قبول ندارم چون درد زیادی رو به حیوان وارد میکنه.
   راستی ممنون از سایت خوبتون با اینکه مطالب جا داشت کامل تر بشه ولی خوب بود من الان چند روزه این نژاد رو خریداری کردم و ازش راضیم.کسایی که میخوان این نژاد رو خریداری کنن و بار اولشونه من بهشون میگم ک بهتره دنبال یه سگ دیگه بگردن

 3. امير محمد گفته:

  سلام خواستم بدونم كه ميگویند دوبرمن بعد چند سال حافظه اش را از دست ميده و به صاحبش حمله ميكنه خواستم بدانم اين درست است ياخير

  • بهنام گفته:

   سلام نه عزیز این حرف شایعه ای بیش نیست مگه امکان داره که مغز از جمجمه بیشتر رشد کنه من ۲۰سال دوبرمن دارم ۳ نسل چرخیدن دستم همچین چیزی ندیدم جز وفا او فرمانبرداری از این سگ نتی تو پیریش.

   • یگانه گفته:

    سلام میشه دوبرمن رو در آپارتمان نگهداری کرد؟ نظر شما به عنوان کسی که باهاشون بودین چیه؟

    • کاظم گفته:

     سلام میشه نگهداری کرد به شرط اینکه توی یک محیط باز هم ببریش که دوندگی داشته باشه چون عاشق بازی هستن و دویدن

   • محمدرضا گفته:

    سلام به همگی دوستان من خودم دوتا سگ دارم که متاسفانه یکیش میکس ژرمن افغان بود که دزدیدنش یکی از دوستانم یک جفت دوبرمن اصیل داره که توله داده و یک نرشو من میخوام بزرگ کنم یعنی از زمان شیر دهی چه شیری براش خوبه و چه مدتی باید شیر بخوره و بابت اینکه دمش کوتاه بشه و گوشهاش ایستاده چیکار باید بکنم

    • Mahsa گفته:

     سلام
     بزرگوار راجب گوشش نمیدونم اما دمش باید جراحی بشه
     شیر هم تا دو سه ماهگی فکر کنم کافی باشه چون دوست من تا اون زمان به سگش شیر میداد و بعد از اون هم گوشت پخته شده داد تا شیش ماهگی بعد دیگه گوشت خام هم میداد
     شیر هم فک کنم شیر گاو میداد
     صب برا صبونه خودش میگرفت به اونم میداد
     خخخ
     البته مطمعن نیستم شیر گاو بوده باشه

  • برديا گفته:

   من فكر كنم بستگى به مدتى دار كه باهاش هستى من سگ دوبرمن ندا شتم ولى درموردش اطلاعات دارم

   • Mahsa گفته:

    یه سوال
    این سگ برای یه خانم مناسبه با توجه به قدرت بدنی کم اکثر خانم ها نسبت به اقایون؟

    • کاظم گفته:

     سلام مهسا خانم
     بله ربطی نداره میتونید دوبرمن داشته باشید همچی این سگ دست خودت هست که به چه طریق تربیتش کنی و به خاطر چه کاری
     اگه اطلاعات بیشتری خواستی
     تماس بگیر خوشحال میشم بتونم راهنماییت کنم

 4. سمیه گفته:

  سلام ، ببخشید من یک سگ ۵ ماهه میکس ژرمن و دوبرمن ماده دارم ، میخواستم ببینم کسی اطلاعاتی داره که از میکس این دو نژاد بمن بگه که خوبه یا نه ؟! و راهنمایی کنه ؟! ممنون

  • علی گفته:

   سلام
   واقعا خنده ام میگیره از کامنته بعضی از دوستان ک اقعا بی تجربه ان ونظر میدن در مورد دم دوبرمن که خشک میشه و میافته آخه چرا چیزی ک نمیدونین رو تبادل نظر میکنین
   در مورد سوال شما دوست عزیز در مورده میکس این دو نژاد باید بگم بله نژاده میکسه خوبیه و نگهبانهای خوبی میشن و اخلاقشونم با صاحب خوبه ولی بشدت ب غریبه واکنشنشون میدن

 5. صفورا گفته:

  ولی پدر و مادرم از دوبرمن میترسن و کلا از سگ خوششون نمیاد و اصلن نمیزارن یدونه بخرم

  • کاظم گفته:

   آخی باهاشون صحبت کن از خصوصیات خوبشون بگو قطعأ عاشقونه میشن

 6. امیر گفته:

  سلام. من یک سگ دوبرمن دارم که الان ۶سالشه تقریبا ۱/۵ سال قبل به دلیل تورم پروستات عقیم شده. الان نزدیک یه ۶ ماه که بدنش زخم میشه و لاغر شده و ریزش مو شدید گرفته کسی دکتر خوب که تخصص داشته باشه در این موارد میشناسه. ممنونم

  • علی گفته:

   سلام دوست عزیز به احتمال خیلی زیاد آلرژی گرفته ولی این نژاد مشکل پوستی زیاد پیدا میکنه اگه موی تنشو میکشی کنده میشه احتمالا قارچه ولی اگه روی زخمش بعد دو روز بسته میشه و یه لایه سفت اضافه میشه بهش احتمالا گال گرفته حتما باید واکسن زیرپوست ی بزنی بهش و شستشو مداوم بعد شستشو بدنشو با وازلین چرب کن تا مجرای هوا برای اون کنه بسته بشه تا بمیره زمان میبره و خیلی باید مواظبت کنی البته خودشو زیاد میخارونه اگه گال باشه یجورایی شبا کلافه میشه و زوزه میکشه ولی احتمال اینکه الرژیم باشه هست کدوم شهر تشریف دارین؟؟

 7. پگاه گفته:

  سلام من قصد مهاجرت به کشور المانو دارم و به شدت از سگها به خصوص همین دوبر من میترسم خواستم از کسانی که این نژاد سگو دارن بپرسم اینا به چه صورتن اگه حس کنن یکی ازشون میترسه بهش حمله می کنن چطوری باید برخورد کنیم که از حملشون در امان باشم ؟؟خواهش می کنم منو راهنمایی کنین ممنون

  • حمید صمیمی گفته:

   سلام.دوستان عزیز.لطفا در مورد سگ وقتی اطلاعاتی ندارید الکی نظر ندید.مگه دم سگ .مثل سگ دوبرمن پینشر.ناف نوزاده که خود به خود بیفته.اگه گوش و دم سگی مثل سگ دوبرمن رو جراحی میکنم.نه تنها بخاطر خوشگلی سکه..بلکه بخاطر اینه که.زمانی سگ سنش می‌ره بالا و پیر میشه اون افتادگی گوش مانع از شنیدن صدا نشه..و بریدن دم از مهره دوم ستون فقرات برای اینه که موقع دویدن سگ باعث نشه دم خودش مثل شلاق به بدنش ضربه بزنه و سگ اذیت بشه…امیدوارم که کمی وقت بیشتر بزارن دوستان توی اینترنت و بیشتر مطالعه کنن و بعد نظر کارشناسانه بدن….

 8. mahdi گفته:

  عاشق نظراتتونم من خخ
  مگه بند ناف بچس ک خشک بشه بیافته
  دم دوبرمن رو +گوشهاش جراحی یا عمل زیبایی میکنن و این کار ضرورت خاصی نداره
  برای همین من این کارو قبول ندارم چون درد زیادی رو به حیوان وارد میکنه.
  راستی ممنون از سایت خوبتون با اینکه مطالب جا داشت کامل تر بشه ولی خوب بود من الان چند روزه این نژاد رو خریداری کردم و ازش راضیم.کسایی که میخوان این نژاد رو خریداری کنن و بار اولشونه من بهشون میگم ک بهتره دنبال یه سگ دیگه بگردن

 9. پژمان گفته:

  سلام دوتا توله دوبرمن به من کادو دادن بلوطی میخواستم ببینم چطورن و قیمتشون چنده کسی که اطلاع داره لطفا تماس بگبره

 10. mahdi گفته:

  سلام دوستان ی سول دارم میخاستم سگ بخرم که چشم به دوبرمن خورد سگ که هم مثل دوبر من بگیر باشه هم باوفا باشه و خوانواده دوست چه سگی رو پیشنهاد میکنید لطفا جواب بدید ممنون.

  • مازیار گفته:

   سلام. اگه تا بحال سگ نداشتید باکسر یا ژرمن برای شما مناسبتره. دوبرمن نیاز ب یک صاحب باتجربه و مقتدر داره و برای تجربه اول سرپرستی سگ توصیه نمیشه

 11. مرتضی گفته:

  سلام من یک توله دوبرمن دارم می خواستم بدونم که ممکن هست که بعد یک ماه صاحبشو فراموش کنه

 12. سین سین گفته:

  سلام خسته نباشید
  من اولین بارمه ک میخوام سگ نگه دارم
  خونمون ویلاییه میتونم هروز هم سگمو ببرم پیاده روی
  ممکنه ک دوبرمن برام خطرناک باشه و نتونم خوب تربیتش کنم و سرکش بشه و اسیب بزنه ب من و اعضای خانواده؟

  • Michael گفته:

   خیر اگه شما رو صاحب خودش بدونه فقط در مواقع خاص که واقعا اذیتش کنید بهتون آسیب میزنه و راجب بیرون بردن بله میتونید هر روز ببرید سگتون باید اجتماعی بشه و آدمارو بشناسه و بفهمه ک بی منظور بهشون حمله نکنه من خودم ژرمن دارم از آلمان آوردمش اوایل که بیرون میبردمش نسبت به همه مردم حالت تهاجمی میگرفت که بهشون حمله کنه و بطور مداوم که هر روز میبردمش بیرون براش عادی شده و تا زمانی که احساس کنه کسی بخواد بهم صدمه بزنه وارد عمل میشه اینو در نظر بگیرید با تشکر

 13. ایمان گفته:

  دوستان سلام من یک سگ دوبرمن خریدم تازگی طرف گفت ۵ ماهش هستش اما خیلی اروم هستش ایا جا برای تربیتش هست واینکه پارس بخواد بکنه باید بهش یاد بدم یانه ممنون میشم راهنمایی کنیین

 14. Michael گفته:

  سلام دوست عزیز بستگی داره که سگ شما تربیت شده باشه یا ن اگه تو این 5 ماه تربیت شده باشه فقط در مواقع ضروری پارس میکنه و به طرف حمله میکنه با حرف صاحبش خوب اگر ک نه تربیت شده نیست و آرومه باید ببینید صاحب قبلی چه نوع رفتاری با این سگ داشته شاید زیاد میزدتش ک باعث شده سگ ترسو بشه و پارس نکنه حتما اگه میخواد به جواب این سوالتون برسین باید با صاحب قبلیش صحبت کنین چون واقعا یک مشکل بزرگیه از نظر من چون سگ باید به حرف صاحبش باشه بعد اگه منظورتون اینه ک یک غریبه هم میبینه و پارس نمیکنه در خانه شما که قلمرو خودش میدونه حتما یک مشکلی داره این سگتون اگه زمانی که برای تفریح میبریدش بیرون و به اطرافیان پارس نمیکنه که عادیه اصلا نباید پارس کنه تا زمانی که یه غریبه قصد صدمه زدن به شما یا خانوادتون رو داشته باشه

  • حمید صمیمی گفته:

   سلام .بله من توله سگ دوبرمن پینشر.اصل
   با خط و خال خونی اصل .و نژاد اروپایی دارم.اگه کسی از دوستان خواست بگین تا تقدیم کنم…

 15. حمید صمیمی گفته:

  سلام.دوستان عزیز.لطفا در مورد سگ وقتی اطلاعاتی ندارید الکی نظر ندید.مگه دم سگ .مثل سگ دوبرمن پینشر.ناف نوزاده که خود به خود بیفته.اگه گوش و دم سگی مثل سگ دوبرمن رو جراحی میکنم.نه تنها بخاطر خوشگلی سکه..بلکه بخاطر اینه که.زمانی سگ سنش می‌ره بالا و پیر میشه اون افتادگی گوش مانع از شنیدن صدا نشه..و بریدن دم از مهره دوم ستون فقرات برای اینه که موقع دویدن سگ باعث نشه دم خودش مثل شلاق به بدنش ضربه بزنه و سگ اذیت بشه…امیدوارم که کمی وقت بیشتر بزارن دوستان توی اینترنت و بیشتر مطالعه کنن و بعد نظر کارشناسانه بدن….

 16. بهزاد گفته:

  سلام دوستان مطالب تازه در مورد افتادن دم یاد گرفتم از دوستان که باعثشد منم بنویسم داداش کجای دنیا دیده شده دم سگی بیفته و خشک بشه از این حرفا من وند ساله دارمشون خودم جراهی نکنم نه می افته نه کوتاه میشه

 17. Abolfazl گفته:

  سلام من یک توله سگ دوبرمن میکس دارم میخوام گوش هاش ایستاده بشن(هشتی)باید چیکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

 18. امیر گفته:

  سلام
  ما یه حیاط ۲۰۰ متری داریم و تا حالا تجربه نگهداری از سگ نداشتم میخواستم بدونم این نژاد سگ مناسب هست و اگه نه چه نژادی بهتره ،در ضمن در مورد این سگ هم تحقیق کردم و از اکثر ویژگی هایی که داره راضیم

 19. _Haw_wa گفته:

  سلام دوست عزیز،از کجا متوجه بشم دوبرمن اصیل هست یا ن لطفا در اینستای بنده جوابم رو بدید _haw_wa

  • محمدرضا دروکی گفته:

   سلام من یه سگ دوبرمن اروپای 60 روزه دارم و میخوام تو کارگاه نگه دارم فقط شبل نیستیم و میخواستم بدونم خیلی سرو صدا میکنه و اینکه سگی هست که تنهایی شب ها تنها بمونه نژاد دوبرمن یا نه؟؟؟؟؟؟

 20. حامد گفته:

  سلام به همه
  دوبرمن سگ بسیار عالی هستش!منتها خریدش باید از بعد شیرخوارگیش صورت بگیره که حدود ۴۵ روزه.
  دوبرمن شبه اول کلی پارس میکرد دمشو جراحی کردم یکم دردش اومد ولی چیزی نبود!فرزندم که به دنیا اومد چون کوچیک بود دست میکرد تو دندوناش ولی دوبرمن هیچ کاری نمیکرد!
  اینو گفتم که بدونید خیلی به صاحبش و خانواده وابسته میشه اگر تربیتش با حوصله و دقیق باشه!
  جراحی گوش رو هم علتاش و دوستان گفتن منتها یه علت بیماری های قارچی که ممکنه به خاطر تهویه نشدن هوای گوشش بوجود بیاد هست!
  دوستان که راهنمایی میکنن دستتون درد نکنه خیلی خوبه با اطلاع کامل سگ خرید.

 21. محمدرضا دروکی گفته:

  سلام من یه سگ دوبرمن اروپای 60 روزه دارم و میخوام تو کارگاه نگه دارم فقط شبل نیستیم و میخواستم بدونم خیلی سرو صدا میکنه و اینکه سگی هست که تنهایی شب ها تنها بمونه نژاد دوبرمن یا نه؟؟؟؟؟؟

  • علی گفته:

   سلام دوست عزیز کلا تمامی سگها از تنهایی بیزارن، اگه تا حالا تو جمع بوده چند روز اول خیلی براش سخت میشه احتمال اینکه افسردگی بگیره و وسایل اونجارو خراب کنه هست یجورایی میخواد اعتراض کنه کارگاهو بهم میریزه سگیه که بیشتر باید کنار صاحبش باشه ولی به مرور زمان عادت میکنه به این موضوع یکمم پرخاشگر میشه چون تنهاست اگه میخوای سگی باشه که زیاد صدا نده و خرابکاری نکنه سگای سراب و قهدیرجون و یا خراسانی و افغان خوبن چون این سگا در اصل برای گله داری استفاده میشن و عموما تنهان این تو ذاتشونه

 22. danial گفته:

  سلام من یه سگ دوبرمن دارم ماده هم هست دیروز بچه هاش به دنیا اومدن ۸تا بودن با یکی مثل خودش جفت کرده بچه هاش اصلا تکون نمیخورن فکر‌کنم مردن مشکل چیه از این ۸تا یدونش زنده نیست
  ولی شاید نمرده باشن نمی‌دونم مشکل تکون هم نمیخورن

 23. میثم عبادی گفته:

  سلام سگ دوبر دارم خوبم بهش رسیدگی کردم الان ۵ ماهشه ولی به کسی پارس نمیکنه و نره نمیکنه

 24. ابوالفضل رفیعی گفته:

  سلام.من یه توله دوبرمن بلوط تازه گرفتن سنش نزدیکای پنج ماه هستش.اصلا پارس بلد نیست جکارش کنم؟!

 25. علی گفته:

  سلام ی سوال توی بالا زده بود اگ سگتون رو تنبیه کنید تلافی میکنه واقعا این راسته؟مگه سگ به وفا داری معروف نبود؟

 26. راوش گفته:

  سلام ،من یه دوبرمن دو ساله بلوطی آمریکن فوق العاده با خط خونی بسیار بالا دارم،دنبال یه دوبرمن ماده امریکن با خط خونی قوی و با اصالت واسه جفت گیری میگردم،اگه کسی داره با این شماره تماس بگیره ،هر جا باشه به جز جنوب میارمش واسه جفت گیری،ممنون ۰۹۱۱۱۹۳۳۵۴۰

 27. NR گفته:

  سلام من یه توله دوبرمن دارم که وسط سینه اش یه مقدار موی سفید دایره مانندی داره.علتش از چیه؟

 28. saeid گفته:

  سلام دوستان یه دوبرمن ماده دارم که تقریبا ۴۰روزه بود از خیابون گرفتمش و الان حسابی بزرگ شده خیلی دوسش دادم و یه نکته هیچ وقت جراحی زیبایی واسش انجام نمیدم خال سفید رو سینشم مهم نیست اون یه جانداره
  انسانم آرزوست…..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.