سگ نژاد هاسکی ؛ Husky ویژگی های ظاهری و رفتاری

تاریخچه

سگ نژاد هاسکی موطن اصلی اش سیبری می‌باشد. در سال 1909 به آلاسکا برده شد. برای قرنهای متوالی از هاسکی بعنوان سگ سورتمه و چوپان استفاده می‌شد. سگهای فوق العاده‌ای برای کار کردن در شرایط آب و هوایی سخت و سرد سیبری می‌باشند. سگ نژاد هاسکی سگی است سبک وزن و پر استقامت. هنگامی که به آمریکا وارد شد بدلیل داشتن سرعت زیاد از او بعنوان سگ مسابقه استفاده می‌کردند. امروزه هاسکی یک دوست و همراه خوب برای افرادی است که این نژاد را به خوبی می‌شناسند.
سگ نژاد هاسکی یکی از بهترین و شاخص ترین نژاد ها در سطح جهان است. شهرت این نژاد را بیشتر از شکل زیبا و با ابهت و رفتار آرام و صمیمی و هوش سرشارش می دانند.

معرفی کامل سگ نژاد هاسکی و نحوه نگهداری

سگ نژاد هاسکی در گروه سگ های کاری قرار دارد. یعنی سگ هایی که برای نگهبانی از خانه و یا چهارپایان در قدیم استفاده می شدند. هاسکی هم مانند بقیه اعضای این گروه دارای نیروی کافی، استقامت مناسب در برابر سرمای شدید و حمله می باشد. ویژگی مهم در مورد سگ نژاد هاسکی این است که برای افرادی که برای اولین بار تصمیم به نگه داری از سگ می گیرند مناسب نیست. این حیوان از زمان تولگی نیاز به تربیت دقیق دارد تا خود رای نشود.
این نژاد بر خلاف خلق و خوی بسیار آرامی که دارد اگر به خوبی تربیت شود به راحتی می تواند به عنوان یک سگ گارد استفاده شود. در گذشته این سگ برای کشیدن سورتمه ها استفاده می شد. نباید فراموش کرد که هوش و استقامت کافی برای کیلومترها حرکت سورتمه جزء ویژگی های خاص نژادی این گونه است.
یک نکته در مورد سگ های کاری بسیار پر اهمیت است. در این سگ ها بیماری (dysplasia) بسیار شایع است. این بیماری عبارت است از عدم رشد کامل و درست اندام ها خصوصاً اندام های حرکتی. به همین دلیل معمولاً توصیه می شود که این نژاد ها را از فروشنده معتبر بخرید و یا قبل از خرید حتماً با دامپزشک مشورت کنید.

گونه های هاسکی:

سگ نژاد هاسکی را به دو گونه مهم تقسیم می کنند که عبارتند از:
1-هاسکی سیبری (Siberian husky)
2-هاسکی آلاسکا (Alaskan husky)
گفته می شود که هاسکی در اصل ریشه در سیبری دارد اما بعد از مدتی به ناحیه آلاسکا برده شده و بعد از مدت ها تغییراتی در حالت این نژاد داده شده و گونه هاسکی آلاسکایی به وجود آمده است. هاسکی آلاسکایی بیشتر به عنوان یک سگ کاری تربیت شده است و ویژگی این حیوان لذت بردن از کشیدن سورتمه است.
تشخیص دقیق و تفکیک گونه های سیبرین و آلاسکایی ساده نیست اما یک سری نشانه هایی برای این کار وجود دارد. سگ هاسکی آلاسکایی معمولاً دارای سر کاملاً سفید و یک دست از نظر رنگ است در حالی که در گونه سیبرین روی سر بین چشم خطوط و طرح های زیبایی وجود دارد و گاهی به شکل خط هایی دور چشم است که یک نشانه بارز برای خالص بودن حیوان و موثر روی قیمت آن می باشد.
از دیگر نشانه ها می توان به ارتفاع کمر از زمین اشاره کرد. ارتفاع کمر هاسکی آلاسکایی کمی بلندتر از سیبرین هاسکی می باشد، هاسکی الاسکایی از سیبرین لاغرتر است. نکته دیگر درباره رنگ چشم ها می باشد هاسکی سیبرین معمولاً چشم های آبی و یا ترکیب آبی و قهوه ای دارد اما در هاسکی آلاسکایی بیشتر رنگ های تیره در چشم ها دیده می شود. هر دو این نژاد ها در CKC و AKC ثبت شده اند. البته نژاد هیبرید آلاسکایی و سیبرین هم وجود دارد که تشخیص آن فوق العاده مشکل است
سگ نژاد هاسکی قدرتمند و کاری می‌باشد. در همه رنگها از سیاه یکدست تا سفید یافت می‌شود. معمولاً بصورت دو رنگ سیاه وسفید، طوسی و سفید، قرمز و سفید و نارنجی و سفید یافت می‌شود. در اکثر سگها صورت و زیر بدن سفید می‌باشد. گوشها حالت برافراشته و نوک تیز دارند و همانند سایر نژادهای سگ درسیبری دارای چشمان آبی رنگ می‌باشند. چشمها گاهی اوقات نیز دو رنگ است (آبی – قهوه ای). در بین پنجه‌ها دارای مو می‌باشد که این امر راه رفتن حیوان را بر روی برف و یخ آسان می سازد. لایه زیرین موها زبر و ضخیم و لایه بیرونی صاف و نرم می‌باشد. هاسکی قادر است تا در دمای 60- درجه به راحتی زندگی کند.

سگ نژاد هاسکی-husky
سگ-نژاد-هاسکی-

خلق و خوی هاسکی

سگ نژاد هاسکی آرام و بازیگوش است. مشتاق و گاهی اوقات لجباز. به اعضای خانواده‌ای که در آن بزرگ می‌شود بسیار علاقه مند است. باهوش، اجتماعی و با محبت می‌باشد. اگرچه انرژی زیادی خصوصاً در تولگی دارد اما سگ سر براه و مطیعی می‌باشد. رابطه خوبی با کودکان دارد. بسیار کم پارس می‌کند بنابراین دیدبان خوبی نمی‌باشد. استعداد خوبی در آموختن دارد اما این کار را باید با صبر و حوصله انجام داد. چراکه هاسکی می‌تواند گاهی اوقات لجباز شود. اگر بیکار بماند خیلی زود حوصله اش سر می‌رود. از تنهایی بیزار است بنابراین اگر ساعات زیادی را بیرون از خانه سپری می کنید حتماً یک جفت و هم بازی برای سگ خود پیدا کنید. به غذای کمتری نسبت به آنچه به نظرمی رسد نیاز دارد. اگر از سنین پایین اجتماعی شود با سایر حیوانات مشکلی ندارد.
اندازه
وزن در نرها:(20-27) کیلوگرم، ارتفاع در نرها: (53-60) سانتیمتر
در ماده ها: (16-22) کیلوگرم، ارتفاع در ماده ها: (51-56) سانتیمتر

بیماری های متداول سگ نژاد هاسکی

سگ نژاد هاسکی به نسبت سگ های هم رده اش سگ بسیار سالمی است و مشکلات ژنتیک در آن بسیار کم دیده می شود. مشکلات کپل، بیماریهای چشمی همانند آب مروارید و ورم پوستی ناشی از کمبود روی (Zinc) بیشتر قابل ذکر است.
در عین حال باید گفت بیماری های بسیار شایع گوشتخواران مثل: بیماری های چشم و بیماری dysplasia که در سگ های کاری شایع است و بیشتر در ناحیه لگن حیوان ظاهر می شود در سگ هاسکی کمتر دیده شده است. طبق آمار جهانی سازمانی که روی مشکلات ارتوپدی حیوانات تحقیق می کند، امتیاز سگ هاسکی در بین حیوانات 141 می باشد این در حالی است که این سازمان حیوانات دارای امتیاز 150 به بالا را در خطر dysplasia استخوان می داند.

شرایط نگهداری سگ نژاد هاسکی

برای نگهداری درآپارتمان پیشنهاد نمی‌شود. بسیار فعال است و به یک حیاط بزرگ جهت زندگی نیاز دارد. بدلیل داشتن پوشش ضخیم تحمل هوای گرم را ندارد و بهتر است از سایبان و کولر در فصول گرما استفاده شود. این نژاد زندگی را بصورت گروهی ترجیح می‌دهد (حداقل دوتایی).
به جز در فصول ریزش مو به آراستن زیادی نیاز ندارد (دوبار در سال ریزش مو دارد). برس کشیدن با شانه آهنی پیشنهاد می‌شود.

فعالیت بدنی سگ نژاد هاسکی

به فعالیت بدنی زیادی نیاز دارد اما نباید او را در هوای گرم به انجام ورزشهای سخت وادار نمود. یک حیاط بزرگ با نرده یا دیوارهای بلند پیشنهاد می‌شود. توجه کنید تا نرده‌ها از زیر نیز بلند و محکم باشند چراکه هاسکی علاقه زیادی به کندن زمین دارد

طول عمر هاسکی

سگ نژاد هاسکی معمولا بین 12- 15 سال عمر می کند.

اگر در این میانه دوست دارید که در رابطه با محصولات غذای سگ و غذای گربه آشنا شوید به روی کلمه مورد نظر کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.