سگ نژاد ژرمن شپرد – ویژگیها و خلق و خو

سگ نژاد ژرمن شپرد ” German Shepherd ” | در بین سگهای گله و مزارع این نژاد توسعه بسیار زیادی یافته است. ژرمن شپرد از سال 1914 از آلمان به بسیاری از نقاط جهان انتقال یافت. نام نژاد به زبان آلمانی “Deutscher Schaferhund” –  و در زبان انگلیسی “German Shepherd” میباشد که این نام در زبان آلمانی به معنی چوپان است.

در مورد منشا پیدایش سگ نژاد ژرمن شپرد نظریه های مختلفی وجود دارد. به اعتقاد برخی از پرورش دهندگان، سگ نژاد ژرمن شپرد نتیجه آمیزش گونه های مختلف سگهای گله آلمانی است. برخی نیز آن را حاصل آمیزش سگ گله با گرگ می دانند. به عقیده برخی محققان، در اوایل دهه 1900 یک افسر شوالیه ارتش آلمان به نام ماکس فون استفان در یک برنامه پرورش سگ، نژادهای مختلفی از سگ های محلی چوپان و نگهبان را ترکیب کرده و این نژاد را بوجود آورده است.

این سگ، اصالتا یک سگ چوپان است که در طی سالها نگهداری و پرورش، به قابلیتهای عملیاتی زیادی دست پیدا کرده است.

استاندارد سگ نژاد ژرمن شپرد

کشور منشا: آلمان

شماره استاندارد FCI: 166

نوع بهره برداری : چند منظوره و با استعداد لازم برای کارهای مختلف، مراقبت از گله، نگهبانی و سگ کار.

تقسیم بندی : FCI گروه اول سگهای گله گاو و گوسفند.

معرفی نژاد :

سگ نژاد ژرمن شپرد جز سگهای گارد هست و از جمله نژادهای قدرتمند است. در ظاهر بین نر و ماده این نژاد تمایز وجود دارد. نرهای این نژاد از بدنی عضلانی تر، قوی تر و از استخوان بندی درشت تری برخوردارند، در ماده از بدنی لاغر تر و با استخوان بندی ریزتری نسبت به نر برخوردار است. طرفداران و دارندگان ژرمن شپرد، دوست دارند که اشرافیت، خصوصیت منحصر به فرد و به خصوص چشمان، فرم گوشها و هوشیار بودن ژرمن شپرد را تحسین کنند. خصوصیت هایی چون هوش حیرت آور، نترس و شجاع بودنشان که به راحتی در صورتشان قابل دیدن هست، در ژرمن شپرد ها بسیار بارز هست.

یک سگ نژاد ژرمن شپرد ، ایده آل برای بازی با کودکان است و در عین حال هم به خوبی از آنها مراقب می کنند. او علاقه ی وافری به توپ تنیس دارد و عاشق آوردن توپ تنیس هست اشتیاق آنها برای بازی بسیار بارز است، اما در همان حال و در اوج بازی اش حواسش به اطرافش هست و به خوبی از خانواده ی خود و دوستانتان در مقابل تهدید های مختلف تا پای جان محافظت می کند.

سگ نژاد ژرمن شپرد جز نژادهایی است که وابستگی و نزدیکی و صمیمت خاصی نسبت به خانواده اش دارد زمانی که ژرمن شپرد عاشق کسی شود، با استقبالی همراه با صدای ووو ووو ووو مواجه خواهد شد ( این آوازی است که اکثر ژرمن شپرد ها برای محبوب های خود، می خوانند). حتی زمانی که صاحبش فقط برای چند دقیقه به بیرون رفته و برگشته باشد. آنها سگهای خانواده ی وفاداری هستند که عاشق تمام اعضای خانواده هستند و به تساوی به آنها محبت و از آنها مراقبت می کنند. آنها قادر به تمایز قائل شدن بین دوستان و خانواده شان هستند و اگر دوستی از اعضای خانواده را یکبار به عنوان دوست شناخته باشند، دفعه ی بعد، آن دوست، از استقبال ژرمن شپرد حیرت زده می شود، حتی اگر آن دوست را فقط سالی چند بار دیده باشد، باز با دیدنش، او را به یاد می آورد و این مطلب نشان دهنده حافظه فوق العاده ژرمن شپرد هست.

اینکه سگ نژاد ژرمن شپرد جز دسته سگهای گارد هست را هیچ گاه نباید فراموش کرد. این نژاد، جز نژادهایی که هر کسی را دوست خود نمی داند و در اغلب موارد، بقیه را تهدید کننده و مزاحم خود و خانواده اش می داند، اگر صاحب آن، شما را بپذیرد ژرمن شپرد به شما نگاه می کند و شما را برانداز می کند تا ببیند که شما قابل اعتماد هستید یا نه، اگر شما را کاملا قابل اعتماد ببیند، آنگاه شاید شما را به لیست اش به عنوان دوستش اضافه کند.

هیچ گاه سعی نکنید ژرمن شپردی را گول بزنید یا فریب بدهید، چون حتی اگر شما را به عنوان دوست خودش دانسته باشد، هوش بالقوه و حیرت آور آن باعث می شود که به راحتی متوجه شود که شما قصد فریب دادنش را داشته اید. جایگاه سگ نژاد ژرمن شپرد در بین سگهای گارد مشخص هست و بطور غریزی از اموال و املاک محافظت می کند و در این امر آنقدر تبحر دارد که جز ۱۰ نژاد برتر سگهای گارد شناخته شده است. اگر کسی آنقدر احمق باشد که اقدام به شکستن یا باز کردن در منزل و خانه ی شما بکند، ژرمن شپرد بدون لحظه ای درنگ اقدام به حمله می کند و به خاطر محافظت از خانه و خانواده اش، از هیچ کاری دریغ نمی کند و تا پای جانش از غریزه ی قدرتمندش، بهره می گیرد.

بسیاری از توله های ژرمن شپرد از ۱۰ تا ۱۴ ماهگی شروع به بروز احساس محافظت می کنند و پس از آن به مرور زمان این احساس و هوشیاری و حس مراقبت آن افزایش می یابد. در این سن، آنها هنوز خام و جوان هستند و هنوز نمی توانند همانند ژرمن شپرد بالغ تصمیم گیری کنند. پس از آن، زمانی که به سن ۱۸ تا ۲۴ ماهگی می رسند، غریزه ی محافظ بودن آن ها به اوج خود می رسد .

اکثر ژرمن شپردها، به صاحبی نیازمندند که به آنها وظیفه ای را محول کند و هر روز آموزش نو و جدیدی را برایش به ارمغان ببرد. آموزش های ابتدایی اطاعت پذیری و پس از آن آموزشها و ترفندهای روزمره، ژرمن شپرد خوشحال و سر زنده ای را به دنبال خواهد داشت.

سگ نژاد ژرمن شپرد در خانه فعال هست و اعضای خانواده ای را می طلبد که آنها نیز در حد خودش فعال و پر شور و هیاهوی باشند و بتواند در فعالیتش با آنها شریک باشد. اگر ساعتهای طولانی ای تنها بمانند، در بسیاری از موارد آنها رفتارهای تخریبی از خود نشان داده اند. این نژاد علاقه به کندن حفره در باغچه و جویدن بوته ها و درختان کوچک در حیاط را دارد و اگر در خانه باشند، مشغول به جویدن مبلمان، فرش و… خواهند شد. صاحب این نژاد باید سگ خانواده بودن سگ خود را از یاد نبرد و بداند که تنهایی طولانی مدت رفتارهای بدی را در سگ خود و همچنین عوارض مالی ای برای خودش را به دنبال خواهد داشت.

سگ-نژاد-ژرمن-شپرد-مشکی-German-Shepherd
سگ-نژاد-ژرمن-شپرد-مشکی

گروه:

سگهای کاری – چند منظوره- سگهای نگهبان ، سگهای آموخته با تفنگ

زیر شاخه های مختلف ژرمن شپرد:

۱ژرمن شپرد کاری رنگ عادی

۲ژرمن شپرد نمایشی

۳ژرمن شپرد سفید( هم نمایشی دارد هم کاری)

۴ژرمن شپرد سیاه( هم نمایشی دارد هم کاری)

۵ژرمن شپرد پادشاه ( King )همه رنگی دارد.

۶شایلو شپرد

۷ژرمن شپرد مو بلند

تیپ:

آنچه در خصوص سگهای این نژاد دارای اهمیت است وجود تیپ های مختلف آن است که کمتر مورد توجه واقع میگردد.

برخی تیپ های این نژاد عبارتند از:

  1. ژرمن شپرد تیپ آلمان غربی
  2. ژرمن شپرد تیپ آلمان شرقی
  3. ژرمن شپرد تیپ آمریکایی
  4. ژرمن شپرد تیپ چکسلواکی
  5. ژرمن شپرد سفید
  6. ژرمن شپرد مو بلند

مشخصات ظاهری:

سگ نژاد ژرمن شپرد سگی با جثه متوسط، کمی کشیده و طویل، قوی و با ساختار عضلانی مناسب و استخوان بندی خشک و محکم در کل ساختمان بدنی است.

اولین ویژگی در مورد یک سگ نژاد ژرمن شپرد خوب قدرت، چالاکی، عضلات مناسب و هوشیاری است. دست‌ها و پاها در تعادل و هماهنگی با یکدیگرند. طول بدن بیشتر از بلندی آن است. بدن عمیق بوده و زوایای آن بیشتر به منحنی شباهت دارد و ویژگی‌های ثانویه جنسی در این نژاد بسیار چشمگیر و بارز هستند. دارای گوش‌های برافراشته و پاهای عقب کشیده می‌باشد و با کمی دقت می‌توان شیب کمر را نیز مشاهده کرد.

اندازه و وزن بدن:

در سگهای نر : ارتفاع در حدود 60-65 سانتی متر- وزن 30-40 کیلوگرم

در سگهای ماده : ارتفاع در حدود 55-60 سانتی متر – وزن 22-32 کیلوگرم

ساختار پوشش بدن:

سگ نژاد ژرمن شپرد دارای پوششی دو لایه به صورت پوشش خارجی و پوشش زیرین آن است. پوشش خارجی می بایست تا حد ممکن متراکم، صاف، زمخت و سخت و چسبیده به بدن قرار گیرد و روی سر، داخل گوشها، جلوی پاها و روی پاها و روی ساق و پنجه ها را بپوشاند این موها کوتاه بوده و موهای کمی بلندتر و متراکم تر در نواحی گردن دیده میشود.

رنگ بدن:

سیاه توام با قهوه ای مایل به قرمز، قهوه ای ، زرد با مشخصه های خاکستری کم رنگ، مشکی یک دست یا خاکستری یکدست، خاکستری با سایه های تیره تر که حالتی شبیه یک ماسک یا زین سیاه را نشان میدهد. مشخصه های کوچک سفید رنگ روی سینه و هم چنین رنگهای خیلی روشن تر در لایه درونی پوشش بدن که چندان جلب توجه ننمایند وجود دارد ولی مطلوب نیست. بینی در تمامی رنگهای بدن میبایست سیاه باشد. سگهایی که فاقد ماسک صورت بوده و چشمانی روشن دارند و دارای مشخصه های سفید و روشن در سینه و نواحی داخلی بوده و ناخن هایی بی رنگ و انتهای دم قرمز رنگ دارند در گروه سگهای فاقد رنگدانه جای میگیرند. پوشش زیرین ( لایه داخلی موها) معمولا برنگ خاکستری روشن میباشد و رنگ سفید در این نژاد قابل قبول نیست.

سگ-نژاد-ژرمن-شپرد-سفید-German-Shepherd
سگ-نژاد-ژرمن-شپرد-سفید

آرایش موها:

خشن بوده و کاملا در روی بدن قرار می گیرند. گاهی اوقات موهایی که شبیه پشم هستند دیده می شود.ریزش مو در این نژاد خصوصا در فصل ریزش مو بسیار است. شانه کردن روزانه مناسب است. نباید آنها را زیاد استحمام کرد شستشوی دو بار در سال کافی است تا از خشک شدن روغن طبیعی پوست جلوگیری شود.

طول عمر:

سگ نژاد ژرمن شپرد حدود ١٣ سال عمر می‌کند.

شرایط نگهداری:

برای زندگی در آپارتمان مناسب است و در داخل خانه آرام است اما به یک حیاط بزرگ برای فعالیت بدنی نیاز دارد. علاقه مند به فعالیت و جست و خیز و تعلیم است. ضمن اینکه عاشق مبارزه و کشتی گرفتن است.

بیماریهای متداول:

مشکلات باسن و آرنج و بیماری‌های خونی و مشکلات هضم و کوتاه ماندن برخی از اعضا در این نژاد قابل ذکر است. بنابراین قبل خرید توله سگ از سلامت والدین نسبت به این بیماری اطمینان حاصل نمایید.

رفتار – خلق و خو:

سگ نژاد ژرمن شپرد سگی متعادل و آرام، با اعصابی قوی و دارای اعتماد به نفس است. سگهای این نژاد دارای طبیعتی خوب و آرام بوده، حواسی جمع و تربیت پذیری عالی دارند. سگ های این نژاد میبایست پر جرات، ستیزه جو و پرطاقت میباشد. اغلب بعنوان سگ کار از آن استفاده می شود. ژرمن شپرد سگی شجاع ، باهوش ، مشتاق ، نترس ، شاداب و بیقرار برای آموختن است. به شجاعت و وفاداری شهرت دارد. سگی است جدی که مقداری از هوش خود را از انسان به ارث برده است. استعداد بسیار خوبی در آموختن دارد. آنها خیلی دوست دارند که همیشه نزدیک اعضای خانواده باشند و بلعکس از غریبه ها دوری می جویند. ژرمن شپرد سگ اجتماع دوستی است و نباید او را برای مدت طولانی تنها گذاشت. تنها زمانی پارس می کند که لازم باشد. شمه قوی در محافظت ونگهبانی دارد و بهتر است که از سنین پایین به آن آموزشهای اختصاصی داده شود. با حیوانات دیگر کنار می آید و با کودکان بسیار مهربان است. به راحتی می توان آن را برای اهداف گوناگون اعم از سگ گله ، سگ نگهبان ، سگ پلیس ، راهنمای نابینایان ، ناجی و سگ ارتش تعلیم داد.

3 دیدگاه برای “سگ نژاد ژرمن شپرد – ویژگیها و خلق و خو

  1. علی گفته:

    سلام واقعا عالی بیان کردیدمن یکیشودارم الان تقریبا یکسالشه وخیلی شیطونه هرروزسه وعده کشتی میگیریم وکلی لذت میبره احساسیه ولی به وقتش دیوونه وغریبه رو جر میده دمتون گرم استفاده کردم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.