غذای مناسب برای سگ

خرید اینترنتی غذای توله سگ

تامین غذای مناسب برای سگ و تغذیه درست رمز سلامتی و طراوت سگ و هر موجود زنده‌ای بشمار می رود. غذای سگ باید ضمن برخورداری از کیفیت بالا (ارزش غذایی مناسب) از نظر بهداشتی عاری از آلودگی باشد و همراه با آب تازه و کافی به سگ خورانده شود. این ضامن سلامتی و تندرستی سگ شما خواهد بود.

یا اگر گربه دارید میتوانید وارد بخش غذای گربه شوید.

محتوای غذای مناسب برای سگ

هر وعده از غذای سگ می بایست دارای تركیب متعادلی از اقلام ذیل باشد؛

1- كربوهیدرات، موجود در برنج، سیب زمینی، نان و عسل

2- پروتئین، موجود در گوشت، مرغ، جگر، ماهی، کله پاچه، سیرابی و شیر دان، سنگدان و همچنین حبوبات پخته شده و نرم مثل؛ لپه، عدس، نخود، لوبیا

3- ویتامینها؛ موجود در میوه ها و سبزیجات تازه و یا پخته مثل؛ هویج، کرفس، اسفناج، تره، سیب زمینی، کدو، شلغم، سیب، خیار

4- مواد معدنی؛ موجود در لبنیات مثل ماست کم چرب شیرین، شیر کم چرب و پنیر

نسبت و مقدار هر یك از اجزای گفته شده بستگی به وضعیت جسمی، شرایط محیطی محل زندگی سگ، سن، نژاد و بسیاری از عوامل دیگر دارد.

نکات مهم در تغذیه سگ ها

 • بهتر است به سگ بالغ حدود یک بیستم وزنش در روز غذا بدهید و جیره غذایی سگ های بیمار را حتما از دامپزشک دریافت نمایید.
 • به گونه ای برنامه ریزی کنید که حیوان به خوردن یک نوع غذا عادت نکند و تنوع غذایی داشته باشد و غذاها با هم مخلوط باشند.
 • سگها غذای پخته را ترجیح می دهند وغذای خام، یخ زده و داغ برای حیوان مناسب نیست.
 • یك وعده غذایی نامناسب و نامتعادل می‌تواند تأثیر نامطلوبی در رشد جسمی و حتی جنسی سگ داشته باشد. ضمن اینکه می تواند حیوان را مستعد پذیرش انواع بیماری ها نماید.
 • توجه به پاکیزگی و بهداشت آب و غذای سگ هم موضوع مهمی است. آب یا غذای آلوده می‌تواند منشاء بسیاری از بیماریهای مهلک باشد و زندگی حیوان را به خطر اندازد.
 • اگر چند سگ دارید بهتر است هر کدام ظرف غذای جداگانه داشته باشند.
 • از دادن غذاهای با ارزش غذایی پایین مثل نان خشك به تنهایی پرهیز نمایید. غذایی مثل نان خشک تنها می‌تواند جزیی از غذای خشك مورد نیاز بدن سگ را تأمین كند.
 • هر گونه استخوان مثل بال مرغ، گردن، کله مرغ، اسکلت مرغ، خصوصاً اندازه های کوچک خطرناک است.
 • گوجه فرنگی، بادمجان، تخم مرغ و انواع ادویه ها می تواند برای حیوان حساسیت زا باشد.
 • وجود چربی زیاد، شیرینی جات و نمک در غذا برای حیوان ضرر دارد.
 • ظرف غذاخوری حیوان را همیشه تمیز و پاكیزه نگه دارید.

یک اصل مهم: هرگز جیره غذایی كه یک سگ به آن عادت كرده است را به یكباره تغییر ندهید. تغییر ناگهانی در جیره غذایی ممكن است باعث بروز استفراغ حاد در حیوان شود. مقدار و حجم غذا هم باید به نحوی باشد كه باعث چاقی و یا لاغری نشود.

آب تازه باید همیشه در دسترس باشد زیرا سگ در طول شبانه روز از راه ادرار، مدفوع و له له زدن آب از دست می دهد. بهتر است ظرف آب سگ استیل باشد و هر روز شسته شود.

راه تشخیص مناسب بودن غذای مصرف شده

برای تشخیص اینكه غذای مناسب برای سگ خود تهیه کرده اید یا نه دو علامت ذیل را بعد از خوردن غذا در سگ بررسی نمایید:

رفتار سگ بعد از خوردن غذا

اگر سرحال و شاداب باشد به معنی این است که غذایش مناسب بوده و در غیر اینصورت باید در غذا تجدیدنظر کرد. سگی که خوب تغذیه شود شاداب و سر حال است و موهای شفاف دارد.

وضعیت مدفوع سگ

هرچه مدفوع سگ تیره تر باشد و حجم کمتری داشته باشد، نشاندهنده تطبیق غذا با ذائقه و دستگاه گوارش سگ می باشد ولی اگر مدفوع حیوان آبكی، كف‌آلود، كمرنگ و یا مشابه غذای خورده شده‌ باشد، نشان می دهد که حیوان برای هضم غذایی كه انتخاب كرده‌اید، مشكل دارد.

اگر رنگ مدفوع سیاه باشد، بایستی قدری از میزان گوشت مصرفی را از جیره غذایی حیوان كم كرد. مناسبترین وضعیت مدفوع كه نشان دهنده یك جیره غذایی خوب است، مدفوع لوله‌ای و قدری نرم می‌باشد.

غذاهای آماده:

غذاهای كنسروی و یا غذای خشک سگ یا تر بسته بندی شده و کارخانه ای كه بصورت آماده در بازار وجود دارند، دارای مقادیر متعادلی پروتئین، مواد معدنی و ویتامینها می‌باشند. مصرف این غذاها براساس دستورالعمل کارخانه سازنده برای سگ ها مناسب است.

غذای کنسرو شده مخصوص انسان و سوسیس و کالباس برای سگ ها ضرر دارد.

تهیه غذا ی مناسب برای سگ در خانه

اگر غذای سگ را خودتان در خانه تهیه می کنید، توجه داشته باشید که غذا بایستی دارای تركیب متعادلی از گوشت، نان، ذرت و یا غلات (به عنوان كربوهیدرات)، سبزیجات پخته شده، چربیها، ویتامینها و مواد معدنی باشد. منایع پروتئین غذای اصلی محسوب می شوند و باید بصورت پخته مصرف شوند. در یک غذای مناسب برای سگ های بالغ باید نسبت پروتئین به سایر تركیبات جیره غذایی 1 به 2 باشد.

گوشت: بیشتر نیازهای غذایی سگ را تأمین می کند ولی به تنهایی کافی نیست. برای کامل کردن آن می توان مقداری سیب زمینی، ماکارونی، هویج و سبزیجات به گوشت اضافه کرد و آنها را با هم پخت.

جگر: غنی از ویتامین های آ و ب و فسفر می باشد. جگر باید بصورت محدود و حتماً بصورت پخته به خورد حیوان داده شود. زیرا در کشورمان مشکل انگلی در کبد دامها زیاد است و به علت مصرف بی رویه دارو بقایای دارویی در جگر و بخصوص جگر مرغ زیاد است و می تواند باعث بروز بیماری در سگ شود.

مرغ: هضم گوشت مرغ آسان است ولی کالری آن نسبت به گوشت کمتر است. استخوانهای مرغ را باید جدا نمود زیرا ممکن است باعث بروز مشکلاتی در دستگاه گوارش سگ شود.

پای مرغ: پای مرغ به تنهایی وعده غذایی مناسبی برای سگ نیست و از ارزش غذایی پایینی برخوردار بوده و ایجاد یبوست می کند. می توان 1 الی 2 وعده در هفته از پای مرغ در وعده های غذایی سگ استفاده نمود.

ماهی: برای استفاده از ماهی حتماً باید استخوان های آن را خارج کنید. از دادن ماهی کیلکا به میزان زیاد به سگ خودداری کنید، زیرا در جذب برخی ویتامین ها ایجاد اختلال می کند.

برنج : برنج پخته غذایی سهل الهضم بوده و به همراه مرغ غذایی مناسب محسوب می شود. دادن کته با ماست بعنوان غذایی سبک به سگهای دچار مشکل گوارشی مناسب است.

تخم مرغ پخته: برای توله ها و سگهایی که دوره نقاهت بیماری را طی می کنند غذایی بسیار مناسب است.

سبزیجات: سبزیجات و میوه ها منابع مناسب ویتامینی هستند. سگها قادرند پروتئین و چربی موجود در سبزیجات را به مواد غذایی مورد نیاز خود تبدیل کنند. هویج، کلم و سیب زمینی پخته برای جیره غذایی سگ مناسب است.

برنامه زمانی تغذیه سگ

همیشه ساعت معینی از روز و مدت زمان مشخصی مثلا 25 دقیقه برای غذا خوردن سگ در نظر بگیرید و بعد از این زمان غذا را از جلوی سگ بردارید، تا یاد بگیرد كه غذایش را در زمان معینی بخورد. بهتر است غذای سگ به هنگام غروب به آن داده شود.

می توان به گونه ای برنامه ریزی نمود که از غذا به عنوان مشوق نیز استفاده نمود.

به سگ های بالغ و نژاد بزرگ می توان یک وعده در روز غذا داد. نژادهای کوچک معده کم حجمی دارند و می توان به آنها دو وعده در روز غذا داد. یک وعده با شیر و بیسکویت در صبح و غذای اصلی در غروب.

همچنین می توان از میوه ها برای میان وعده استفاده نمود.

به سگهای بیمار نیز باید غذای مطبوع با حجم کم و در وعده های بیشتر داده شود.

سگهای ماده آبستن تا 50% بیش از میزان طبیعی خود نیاز به غذا دارند (بویژه در آبستنی ماه دوم)

غذای مناسب برای سگ های پیر

بهتر است غذا نرم و آبکی و سوپ مانند باشد.

غذا باید کم کالری و کم حجم باشد؛ روزی یک وعده غذای سبک با پروتئین متعادل.

از دادن استخوان به سگ پیر حتی الامکان خودداری شود.

شیرینی جات و نمک را از غذای آنها حذف نمایید.

نیاز به املاح و ویتامین ها در این سن بیشتر است.

نیاز به مکمل ها افزایش می یابد.

اما غذای گربه ها الگوی دیگری دارند که میتوانید در سایر مقالات ما آنها را بررسی کنید.

14 دیدگاه برای “غذای مناسب برای سگ

 1. شهرام خیرآبادی گفته:

  مرسی از اطلاعات روز و مفید شما واقعا کامل و تکمیل بود برای ما مایه خوشحالی و افتخار که در کشور به این راحتی از خدمات و اطلاعات مفید به این راحتی در دسترس باشه ممنونم و سپاسگزاریم .

 2. پریسا گفته:

  سلام. من تازه سگ گرفتم از نژاد اشپیتز 7 ماهه و ماده. عقیم نشده اطلاعاتی هم در مورد این نژاد ندارم. در مورد دادن غذا بهش کلی تحقیق کردم هرکس ی چیزی گفته. یکی میگه شیر کم چرب خوب نیست براشون یکی میگه خوبه. خیلی گیج شدم. شیر کم چرب براشون خوبه یا بد؟ چون سگ من به شیر کم چرب علاقه نشون داده

 3. نجمه عبدالهی گفته:

  سلام مطالب خوب وآموزنده ای داریدولی ی مشکل دارم چندوقت پیش ی سگ سه ماهه برام اووردن بعدمتوجه شدم ویروس دیسمپرگرفته الان تاحدودی بهتره ریه هاش مشکل پیداکرده هزینه هاشم زیاده نمیفهمم چکارکنم هرروزمیبینمش عصبی میشم ی راهی بهم نشون بدید چکارکنم خوب شه

 4. Romina گفته:

  سلام عزیز سگ منم اشپیتز
  ماست کم چرب
  شیر کم چرب و بدون لاکتوز برای هر نژادی مفیده

 5. فروغ گفته:

  سلام عدسی واسه سگ مفیده؟ و انار جز میوه های ممنوعه است یا نه؟

 6. Sadra گفته:

  واقعا فوق‌العاده بود همه چیز تکمیل و خوب بود با تشکر از سایت خوبتون

 7. بهار گفته:

  ممنون کاش در مورد غذای سگهای پیر و بیمار کبدی و کلیوی هم راهنمایی بفرمایید که چه رژیم غذایی داشته باشن . سپاس

 8. مهنار گفته:

  سلام
  با تشکر از توضیحات مفیدتون!
  سگ شیتزو ۸ماهه دارم، هرجا سرچ کردم ببینم بهتره که روزی چقدر بهش غذا بدم پیدا نمیکردم
  تا اینکه مطالب سایت شمارو خوندم.
  غذا به اندازه ی یک بیستم وزن سگ بالغ.
  با تشکر

 9. علیرضا گفته:

  خیلی خوب و منطقی گفتید به نظر من برخلاف بقیه سایت ها که کار رو اینقدر سخت و غیر منطقی میکنن که تهیه غذای سگ از غذای خودمون مشکلتر میشه

 10. جلال گفته:

  دوستان من سگ چند بار داشتم و همیشه مراقب غذا خوردن شون بودم که مریض نشن اما بازهم مریض میشدن یک سگ که جدید گرفتم هرچی بود بهش میدادم ومراقب غذا خوردنش نبودم ۴سال دارمش هیچ وقت مریض نشده قوی پر انرژی هم هست زیاد به این مسائل اهمیت ندید تا سگ قشنگ آتون همیشه سالم باشه توجه نکردید سگهای که صاحب شون رسیدگی غذای نمیکنه همیشه سالم هست

 11. طهمورث رفیعی گفته:

  متشکر از مطالب مفیدتون.من سگم نگهبان و سرابه،عاشق شیر محلی هست از دامپزشک پرسیدم گفتن هفته ای یک یا۲بار اشکال نداره…کاش در مورد شیر خوردن سگها هم مطلب بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.