گربه نژاد اسفینکس؛ مشخصه های ظاهری، رفتاری و نیازهای مراقبتی

گربه نژاد اسفینکس

گربه نژاد اسفینکس Sphynx cat

گربه نژاد اسفینکس اولین گربه بی مو است که در سال 1966 در کانادا در اثر یک جهش ژنی بوجود آمد و پس از آن تکثیر شد. امروزه گربه های اسفینکس یکی از نژادهای شناخته شده و نسبتا پر طرفدار هستند. بدن آنها مو ندارد. البته نه کاملا. آنها هیچ موی ضخیم و بلندی ندارند. به جای آن سطح پوشتشان از کرک های بسیار نازک پوشیده شده که در بعضی جاهای بدن کمتر و در بعضی جاها بیشتر است.

در بعضی از این گربه ها ممکن است سبیل وجود داشته باشد که کامل یا کوتاه هست و در بعضی ممکن است وجود نداشته باشد. پوست گربه نژاد اسفینکس رنگی هست دقیقا رنگ مویی که قرار بود داشته باشند. اسفینکس میتواند هر رنگ یا الگویی داشته باشد و رنگ چشم و بالشتک های پنجه ها و کرک سطح بینی باید با رنگ بدن هماهنگی داشته باشد.

صورتی، قهوه ای یا لکه دار، معمولترین رنگ گربه نژاد اسفینکس است و الگوی رنگی رایج لکه دار، راه راه یا نقطه دار است. پوست در بخشهایی از سر, بدن و پاها چروکیده است اما باید درقسمت های دیگر سفت و کشیده باشد.

رفتار گربه نژاد اسفینکس

این گربه ها گربه های برون گرا به حساب می آیند. آنها انرژی بالایی دارند، باهوش و کنجکاو هستند و محبت بالایی به صاحبان خود دارند. آنها از همه نژادهای گربه، بیشتر رفتاری شبیه به سگ دارند و برای استقبال صاحبانشان تا دم در خانه می آیند و با غریبه ها رفتاری صمیمی دارند. گربه نژاد اسفینکس بسیار وفادار هاست و از نوازش لذت می برد.

مشخصه های ظاهری گربه نژاد اسفینکس

این گربه ها سر مثلثی شکلی دارند. استخوان گونه شان برجسته و چشم هایشان درشت هست. گوش های آنها بسیار بزرگ است و هیچ مویی داخلشان نیست. البته ممکن است کمی کرک نرم در پایین گوش ها پیدا شود. این گربه ها عضلات قدرتمند، گردن کشیده و طول بدن متوسطی دارند. سینه آنها فراغ و شکمشان گرد هست. پد کف پاهای آنها ضخیم تر از پد کف پای گربه های دیگر هست. پاهایشان بلند و باریک است. پنجه په خوش تراش و بیضی شکل و دارای انگشتان بلند است. دم گربه نژاد اسفینکس شلاق مانند بوده و ضخامت دم از بدن تا نوک به تدریج کم می شود. گاهی نوک دمشان مثل دم شیر کمی موی بلند در انتها دارد. بدن آنها کاملا عضلانی است.

مراقبت از پوست گربه اسفینکس

فکر نکنید اگر گربه نژاد اسفینکس مو ندارند و لازم نیست آنها را مرتب شانه کنید و مراقبت از آنها آسان است. چربی طبیعی پوست گربه ها معمولا توسط موهایشان جذب می شود اما در این گربه ها این چربی روی پوست می ماند. در نتیجه لازم است گربه های اسفینکس را به طور منظم حمام کنید. معمولا حمام هفتگی برای آنها توصیه می شود و حمام نباید بیش از دو هفته یکبار طول بکشد.

علاوه بر این باید مراقب باشید تا گربه در معرض مستقیم آفتاب قرار نگیرد. این کار خطر آفتاب سوختگی را به دنبال داشته ودر دراز مدت ممکن است که خطر سرطان پوست را به همراه داشته باشد. در واقع گربه های نژاد اسفینکس همیشه باید در خانه نگهداری شوند.

بدن گربه نژاد اسفینکس حرارتش را زود از دست می دهد. مخصوصا وقتی هوا سرد است. بنابراین مخصوصا به صاحبانی که در مناطق سردسیر زندگی می کنند توصیه می شود که در فصل زمستان برای گربه های خود لباس تهیه کنند تا به آنها کمک شود که حرارت بدن خود را حفظ کنند. دمای پوستشان از گربه های پشمالو بیشتر است و به همین خاطر لقب کیسه آب داغ مخملی را یدک می کشند. 

گوش های این گربه ها از بقیه گربه ها حساس تر است. چون درون گوش آنها مویی وجود ندارد تا جلوی ورود آلودگی را بگیرد. بنابراین شما باید گوش این گربه ها رو مرتب تمیز کنید تا چربی پوست و موم در آن جمع نشود. البته دقت کنید که فقط بخش هایی از گوش که دیده می شود را تمیز کنید.

سایر مشخصات

میانگین عمر این نژاد حدود 14 سال است و وزنی بین 3.5 تا 7 کیلوگرم بدست می آورند. سروصدای کمی دارند و برای کودکان چندان مناسب نیستند. موی بدنشان نمی ریزد ولی نظافت منظم پوستشان برای جلوگیری از ایجاد زخم ضرورت دارد.

برای بررسی غذای گربه هم میتوانید در سایت آریاکیتی اقدام کنید.

منابع:

مجله پت-سال سوم-شماره هفدهم صفحات 48-46

میهن پت، ترجمه پانته آ

1 دیدگاه برای “گربه نژاد اسفینکس؛ مشخصه های ظاهری، رفتاری و نیازهای مراقبتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.