گربه های خیابانی

گربه خیابانی 3

گربه های خیابانی امروزه در همه شهر ها و در همه جای دنیا زندگی می کنند و به این گربه ها به اصطلاح گربه های ولگرد هم گفته می شود.

رفتار و طبیعت گربه های خیابانی

گربه های شهری برای خود دارای قلمرو اختصاصی هستند. گربه های نر معمولا قلمرو وسیعتری نسبت به گربه های ماده دارند. این قلمرو معمولا شامل چند کوچه و پشت بام می شود. در این قلمرو هر روز و هر شب پرسه می زنند و هیچ چیز از چشمشان پنهان نمی ماند. مثلا اگر شما جوجه ای خریده باشید و توی حیاط نگه دارید ظرف چند ساعت از وجودش باخبر می شوند و نقشه شکارش را می کشند. از این نکته مطمئن باشید که یک گربه به تمام قلمرو اش سر خواهد زد و اینکه یک نقطه را مجددا ویزیت کند، بسته به وسعت مکانی قلمرو، از نصف روز تا یکی دو روز طول می کشد.

 

گربه های خیابانی 2

قلمرو گربه های خیابانی

در این قلمرو چند تا گربه ماده هم زندگی می کنند که هر کدام در یک گوشه این قلمرو هستند.

قلمرو گربه های نر نمی تواند با هم همپوشانی داشته باشد چون اگه دو گربه نر همدیگر را ملاقات کنند درگیر میشوند. گربه های نر در هر محله خطری بالقوه برای توله های نر جوان هستند. توله ماده ها کمتر مشکل دارند. نرهای بزرگ به شدت سعی در دفاع از قلمرو خودشان را دارند و توله های نر را به شدت زخمی می کنند واگر هم توله در درگیری کشته نشود زخمایش ممکن است بعدا عفونی شده و او را از پا در بیاورد.

توله ها چاره ای ندارند جز اینکه آهسته آهسته بزرگ بشوند و یواشکی زندگی کنند یا مدت بیشتری را زیر سایه مادر بمانند تا قوی تر و بزرگتر شده و بتوانند از خودشان دفاع کنند و یک قلمرو بسازند. اگر مادر مجددا آبستن بشود کار برای توله ها سخت میشود چون مادر دیگه در نزدیکی زایمان ( حدود هشت هفته بعد ) مجبور است یا خودش محل رو ترک کند یا توله ها را از محل بیرون کند که به بچه های جدید برسد.

گربه نر هم که اصلا غیر از جفتگیری کار دیگه ای به ماده ندارد.

 

گربه های خیابانی

تفاوت گربه هاب خیابانی

اصولا این ماجرا مربوط به گربه های شورت هیر خودمون هست. ( domestic short hair ) نژادهای دیگر مثل پرشین، بعلت تفاوتهای نژادی، رفتارهای کاملا متفاوتی دارند. گربه های شورت هیر اصولا اهل خانه ماندن نیستند و به محض اینکه به سن بلوغ برسند دوست دارند سر به کوچه و پشت بام بگذارند. اوایل برای غذا بر می گردند ولی بعد مدتی دیگه سرو کله شان کمتر پیدا میشه.

گربه ها به دلیل استقلالی که دارند از پس خودشان بر می آیند.

غذا پیدا کردن برای گربه های خیابانی یا به اصطلاح ولگرد سخت نیست. مخصوصا اگر در محله های مرفه شهر زندگی کنند. تعداد گربه ها در یک منطقه بستگی به مقدار آسایش آنها و دسترسی به غذا در آن محله هم دارد. چیز مهم دیگر پیدا کردن مکانهای امن و دنج برای استراحت هست که در بعضی محله ها این امکانات برای گربه ها بیشتر است.

گربه های خیابانی 3

بچه گربه های خیابانی

رفتار و در واقع فرهنگ حیوان دوستی ساکنین محل هم در زندگی و سرنوشت گربه ها موثر است.

تا اینجا بنظر میرسد که بچه گربه ها تا حدود چهار پنج ماه نیاز به حمایت دارند و بعد از آن قدرت مستقل شدن دارند و غریزه آنها نیز این را طلب میکند. پس بنظر میرسد واگذاری بچه گربه هایی که در نزدیکی بلوغ هستند ضرورتی نداشته باشد. ولی این نکته لازم است که ذکر شود که طبعا گربه هایی که دائما در خانه تحت حمایت بوده اند و به غذا و جای خواب امن دسترسی بدون شرط داشته اند، چنانچه ناگهان رها شوند، با مشکل روبرو می شوند که این از رفتار نادرست ما ناشی می شود.

اگر قادر به نگهداری دائمی بچه گربه نیستیم باید شرایط آماده سازی اش را جهت زندگی طبیعی فراهم کنیم. نگهداری او باید تا زمان رفع اضطرار ، بیماری و یا بلوغ او به گونه ای باشد که بطور کامل وابسته به انسان نشود و با زندگی طبیعی خودش زیاد فاصله نگیرد. با اینکار میتوانیم نگرانی خود را در وقت بلوغ گربه وقتی که دیگر قادر به نگهداری اش نیستیم مرتفع کنیم.

این کار میتواند بعنوان مثال با نگهداری بچه گربه ها در حیاط یا باغ، بجای نگهداری در آپارتمان انجام شود.

چگونه یک بچه گربه خیابانی را به خانه بیاوریم؟

اگر دوست دارید یک بچه گربه ی خیابانی را به خانه تان بیاورید، چیز هایی هست که باید رعایت کنید تا خانه ی شما جای مناسبی برای این گربه باشد. وقتی که به یک گربه خیابانی برخورد می کنید، اول مطمئن شوید که صاحب ندارد.

به دنبال نشانه هایی مثل قلاده و برچسب باشید.

گربه های خیابانی معمولا زخم و کبودی روی بدن دارند.

محل نگهداری بچه گربه

فضایی را برای این گربه مد نظر بگیرید:

این فضا می تواند جعبه بزرگی باشد، به همراه غذا، آب و حتی وسایلی که با آنها بازی کند. 

حتما بچه گربه را برای واکسیناسیون و چک آپ سلامت پیش یک دامپزشک ببرید.

 

گربه های خیابانی 6

اگر جعبه ی مناسبی برای نگه داری گربه ندارید، زودتر تهیه کنید.

گربه ی شما به جایی نیاز دارد تا بتواند تربیت بشه، پس این بستر را فراهم کنید.

برای تربیت گربه به تنها چیزی که احتیاج دارید، صبر و بردباری است.

تربیت بچه گربه خیابانی

بعضی از گربه ها سریع تر از بقیه یاد می گیرند و بعضی دیرتر. این کاملا طبیعی است.

با گربه خود وقت بگذرانید. احتمالا آنها هیچ وقت نوازش نشده اند و کسی نازشان را نکشیده.

گربه ها عاشق لوس کردن خودشان هستند، پس به آنها توجه کنید.

به گربه خود فرصت بدهید تا از لاکش بیرون بیاید. اصولا گربه ها برای روزهای اول ممکن است از دستتان مخفی شوند. تنها دلیل این موضوع این است که ترسیده اند و نمیتوانند تغییر وضعیت ناگهانی را درک کنند. به آنها چند روز فرصت بدهید تا به محیط عادت کرده و با پای خود به سمتتان بیایند.

یادتان نرود برای بچه گربه تان اسم بگذارید تا سریع تر تربیت شود و حرف های شما را بفهمد.

یک ظرف مسطح پر از خاک باغچه یک گوشه از خانه بگذارید تا بچه گربه تان برای دستشویی کردن از آن استفاده کند. نگران نباشید، گربه ها همیشه در جای مقرری که باید دستشویی می کنند. برای این منظور خاک های مخصوصی تحت عنوان خاک گربه در بازار وجود دارد که قیمت بالایی ندارند.

 

گربه های خیابانی 4

چه غذایی به گربه های خیابانی بدهیم

اولین و مهم ترین نیاز گربه ها، غذاست.

اگر مطمئن هستید که واقعا گربه خیابانی است یا تصمیم گرفته اید به آن غذا بدهید، حتما باید به نکاتی توجه کنید. همه فکر می کنند که گربه ها ، عاشق شیر هستند، اما در واقع آنها آنزیم های لازم برای پردازش شیر استاندارد گاو که از مغازه خریداری می کنید را ندارند. پس ظرف شیر جلوی گربه نگذارید و فکر کنید که بهترین چیز ممکن را به او داده اید.

بهتر است که یک ظرف تمیز آب نیز برایش آماده کنید.

شیر خشک بچه گربه

اگر بچه گربه ای را به خانه آوردید، به طور موقت و در حجم بسیار کم، مناسب ترین غذا برایش شیر است. بهتر است از شیر خشک های مخصوص بچه گربه که تحت عنوان شیر خشک بچه گربه در بازار وجود دارد استفاده کنید. با استفاده از سرنگ و به صورت قطره قطره یا با انگشت خود به بچه گربه شیر بدهید. بچه گربه، به توجه بیشتری نیاز دارند.

اگر می خواهید بدون غذای تجاری به گربه غذا دهید، حتما در کابینت هایتان نگاهی می اندازید:

غذای سگ اصلا غذای مناسبی برای گربه نیست.

با اینکه مشابه هستند اما غذای حیوانات خانگی بر اساس ساختار معده شان، با فرمول خاصی آماده می شود مثل سطوح اسیدهای آمینه، پروتئین و غیره که به آنها کمک می کند تا یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشند.

 

گربه های خیابانی 5

برخی افراد فکر می کنند که غذای گربه های خیابانی می تواند میوه و سبزیجات باشد که اصلا گزینه های مناسبی نیستند. یگ گربه گرسنه هر چیزی می خورد اما گوشتخوار هستند و چیزهایی مثل گوجه فرنگی و سیب زمینی برای آنها مشکلات مرتبط با دستگاه گوارش ایجاد می کند.

غذای خانگی برای گربه

اگر می خواهید از غذایی غیر از غذای تجاری گربه به این حیوان بدهید، از ماهی تن استفاده کنید. این یک غذای ساده است که معمولا در بسیاری از غذاهای رایج گربه وجود دارد. همچنین بوی زننده و تند دارد که یک گربه خیابانی عصبی را ترغیب می کند تا آن را بخورد یا یک گربه ضعیف را به سمت غذا هدایت می کند. مطمئن شوید که از طبیعی ترین ماهی تن استفاده می کنید چون برخی از این ماهی ها، خیلی شور هستند یا با چربی اشباع شده اند. افراد بسیاری از ماهی تن برای جذب گربه استفاده می کنند.

غذایی دیگری که مناسب است، مرغ ساده پخته شده است.

مطمئن شوید که هیچ مواد طعم دهنده یا افزودنی ندارد.

همچنین می توانید برنج ساده پخته به غذای گربه های خیابانی اضافه کنید.

با اینکه گربه ها، گوشت خام می خورند اما بهتر است گوشت پخته شده برای جلوگیری از ورود باکتری های بالقوه به بدن گربه به او بدهید.

هر کدام از این گزینه ها را که انتخاب می کنید باید همیشه با مقدار کم شروع کنید.

اگر با رژیم غذایی و غذای گربه های خیابانی آشنایی ندارید، نباید کاری کنید که باعث ناراحتی معده این حیوان شود. گاهی اوقات، برخی فکر می کنند که چون گربه های خیابانی در خیابان زندگی می کنند و هر چیزی که از سطل های زباله پیدا کنند را می خوردند پس می توانند هر چیزی به گربه بدهند. حقیقت، چیزی غیر از این است. اگر برنامه دارید که از گربه خیابانی نگهداری کنید، باید تا حد مناسبی برای غذای گربه مناسب و متعادل هزینه کنید تا نیازهای مورد نیاز مغذی گربه برآورده شود. 

برای خرید غذای آماده از بیرون توجه داشته باشید که غذای بچه گربه متفاوت از غذای گربه بالغ می باشد.

135 دیدگاه برای “گربه های خیابانی

 1. احسان گفته:

  سلام خسته نباشید دو سه روزه ی گربه خیابانی پیدا کردم حدودا یک یا دو ماهشه
  براش ظرف خاک تهیه کردم اما اصلا سمتش نمیره هر جا که هست
  میشنه و کارشو انجام میده چیکار کنم
  یاد بگیره تو خاک دسشویی کنه؟
  یکم اسهال هم داره
  نمیدونم ماهی کیل کا براش مناسبه یا نه
  ماهی کیلکا رو رو حرات کباب میکنم میدم بهش

  • AryanGh گفته:

   داداش اشتباه میزنی.ماهی کیلکا اصلن خوب نیست .باید تیلاپیا رو سرخ کنی.اونم نه خالی،با ارد سوخاری فقط
   ماهی کیلکا میدی گربه بنده خدا خب حق داره اسهال بگیره.شانس اوردی عفونت سنگ کلیه نگرفته

   • شیرین گفته:

    دیگه آرد سوخاریش چیه منکه سالها با گربه خیابونی سر وکار دارم نشنیدم آرد سوخاری به گربه بدن

  • Viliam گفته:

   معدشون خیلی حساسه و با خوردن بیشتر چیزا اسحال میگیرن..ظرف خاکش شاید کثیفه که سمتش نمیره تمیزش کن و خاکشو عوض کن و هر چند بار گربه رو ببر تو اون ظرف تا از وجودش با خبر شه

   • فرهاد گفته:

    داداش داری بعد ۵ سال جواب طرفو میدی گربش تا الان از اسهال طلف شده

    • سارا گفته:

     سلام
     یه گربه فکر کنم حدودا یک ساله هست که ۳-۴ بار در روز برای غذا میاد تو حیاط پشت در.. با من رابطه خوبی داره و صمیمی. میخوام برای خودم نگهش دارم پشت در ورودی .. خونه،اسکرچر، اسباب بازی و جای خوابم آماده کردم براش چیکار کنم که بمونه پیش خودم و نره خونه های دیگه

     • شیرین گفته:

      هیچ کاری از دستت ساخته نیست فقط باید دو تا چشم هم پشت سرت داشته باشی مراقب باشی در نره گربه ذات شیطون و کنجکاوی داره سوراخی ببینه از همونجا الفرار

  • حاجی محمد گفته:

   اصلا ماهی کیلکا ندین کبد را از بین میبره جگر مرغ هم همینطور غذای خشک مناسب یا غذای پخته بدون ادویه سیر و پیاز

 2. امیرحسین گفته:

  سلام،گربه های خیابانی بیشتربه مرغ علاقه دارن یاماهی کیلکا؟

  • آزيتا گفته:

   سلام
   گربه هاى خيابانى مرغ رو ترجيح ميدن و براشون هم خيلى بهتره.چون از حدودأ ده هزار سال پيش كه به اصطلاح اهلى شده و اومدن با انسانها زندگى كردن كم كم جثه هاشون كوچك شد و زورشون به مرغ و جوجه و پرنده رسيد كه شكار كنند و اين شناخت طعم بوسيله كدهاى ژنى نسل ها و ساليان هست كه بهشون منتقل شده و فطرتأ لذيذترين گوشت براشون گوشت ماكيان است.شما ميتونيد يه تيكه مرغ رو بدون ادويه،پياز يا سير،تأكيد ميكنم بدون ادويه،پياز يا سير،فقط با مقدار بسيار كمى نمك يا اگر خيلى مايليد چيزى اضافه كنيد،كمى هويج بپزيد و گوشتش رو حتما ريش ريش كنيد چون ميگيد بچه گربه است،و بعد كمى نون سفيد يا برنج توى آبش بريزيد و با مقدار كمى از گوشت و يه قاشق مرباخورى ماست بهش اضافه كنيد و بديد بخوره.نيازى نيست حتما ران يا سينه مرغ باشه،ميتونيد اسكلت مرغ بگيريد و بپزيد اما كارتون زياد ميشه چون حتما بايد استخوناشو هرچند كوچك بگيريد تا در آينده مشكل گوارشى براش به وجود نياد. يك وعده رو هم ميتونيد نصف تخم مرغ آب پز رو با مقدار بسيار كمى پنير با چنگال له كنيد و بهش بديد،البته هرزمان ديديد اسهال شده،لبنيات رو سريع قطع كنيد و كنسرو مخصوص بچه گربه يكى دو روز بديد.من اين تجربيات رو با گربه خيابونى خودم و بعد از كلى دامپزشكى رفتن فهميدم

   • س گفته:

    سلام من متاسفانه هفته ی پیش یک بچه گربه خیابونی که تقریبا یک ماهش بود جا به جا کردم و به حیاط خونه اوردم تا صبح ببرمش دامپزشکی ولی صبح نیود و گربه ی ماده ای که اغلب اونجاست صبح خودشو بهم نشون داد به نظرتون بچه رو کشته یا ممکنه رفته باشه 😔

    • علی گفته:

     اون رفته یه جایه باریک و تنگ اونا اینجور جاهارو دوس دارن یه نگا بنداز/:

    • شیرین گفته:

     اوخی مادر خب نباید توی حیاط بزاریش معلومه که گربه یک جا نمیمونه مثل سگ نیست که از جاش تکون نخوره هر جا بهش بگی وایسه

   • سیدنی گفته:

    سلام، من یه گربه ماده دارم که از بچگی تو حیاط خونمون به دنیا اومد و همونجا بزرگ شد و الان خودش مامان شده و یه بچه داره که سه هفتشه و کلا تو حیاط نگهشون میدارم. الان میخوایم اسباب کشی کنیم خیلی نگرانم که چجوری هم گربم هم بچشو با هم ببرم که اذیت نشن. چون من شرایط نگه داشتنشون تو خونه رو ندارم و اونجا هم باز باید تو حیاط نگهشون دارم. الان اگه ببرمشون اونجا اذیت نمیشن؟ گربم بچشو ول نمیکنه؟ یا فرار کنه؟

    • ریحانه گفته:

     سلام قطعا اگر جا عوض شه گربه احساس ترس بیشتر بهش دست میده و امکان داره از اونجا فرار کنه اگر تغیر میخواید بدید حواستون باشه که زیاد جا های بیرون رو در طول حرکت نبینن

    • شیرین گفته:

     نترسید بچه هاش رها نمیکنه چون بوی اونها رو میشناسه همشون مادر و بچه رو داخل باکس یا کارتن بزارید جابجا کنید باید انقدر به شما اطمینان داشته باشن که فرار نکنن چون گربه بسیار محتاط و شخصیت مستقل داره

 3. Reza گفته:

  سلام . اون گربه ای که اول پست عکس رو گزاشتین نژادش چیه یه گربه ماده پیدا کردم درست عین اونه … (اولین عکسی که گزاشتین رو عرض میکنم)

 4. Cutecat گفته:

  سلام من یه بگه گربه خیابونی رو اوردم خونه هنوز شیر میخوره حتما باید شیر خشک بهش بدم ؟؟چطوری ببرمش حموم؟

 5. عسل گفته:

  سلام من یه بچه گربه تو حیاطمون یه چند روزه هست جدیدن پشت سره هم سرفه میکنه به نظرتون چی بدم خوب شه به خاطر خانوادم نمیتونم بیارمش بالا کجا بزارم که گرم باشه بخوابه اونجا به نظرتون تو جعبه میخوابه که گرم باشه؟

  • نگار گفته:

   گربه ها عاشق جای گرم هستن جاشو درست کنی بذاریش اونجا یاد میگیره

  • شیرین گفته:

   ریه چرک کرده آنتی بیوتیک البته باز بپرسید اگه تونستی ببرش دامپزشکی معاینه بشه

 6. نگار گفته:

  شیر بدون لاکتوز کم چرب هم میشه داد جای شیر خشک گربه فقط پاکتی نباشه بسته بندیش سبز و سفید هست

 7. Li گفته:

  بهترین و مناسب ترین غذا برای بچه گربه ها مرغ ابپز بدون ادویه به همراه پوره سیب زمینی هست که هردو کاملا نرم باشن، هم چنین شیر بدون لاکتوز

 8. مهناز رضایی گفته:

  خیلی خوبه این گربه جوری که مامانم مذهبیه عاشق این بچه ست و همیشه داره جمعش میکنه و الان دیگه گربه م منو رو دوست نداره و همش پیش مامانمه

 9. سارا گفته:

  سلام من یک گربه 3 ساله ماده DLH دارم که در این سه سال نه حامله شده نه جفت گیری ازش دیدم اما تا جایی که میدونم عقیم نشده، ما تو مجتمع مسکونی دارای 2000 متر محوطه زندگی میکنیم که گربه زیاد هست و حامی ها عقیم کردن اما گفتن این جزوشون نبوده(گوششم علامتی نداره)، توی 6 ماهگی خودش از پنجره وارد خونه ما میشد و گاها شبا میخوابید و دیگه کم کم که غذا بهش دادیم موندگار شد. اوایل بود بره و یکی دو شب نیاد اما چون دستش شکست دیگه براش خاک گذاشتم و ظرف غذای مشخص و یک ماه باید مراقبش میبودم دیگه تایم اصلیش رو توی خونه هست و نیم ساعت میره بیرون و میاد. متاسفانه همسایه ها شاکی شدن چون خونه اونا هم رفته بود و یهو میومدن میدیدن وسط خونه لم داده وقصد سر به نیست کردنشو داشتن. مجبور شدم توی خونه نگهش دارم یا با خودم و خانواده ببرم بیرون که کاملا منو میشناسه و همقدم باهام میشه و با هم برمیگردیم اما خب خیلی نیازش به بیرون رفتن بیشتر از زمانیه که میتونم براش بذارم گاها روزی سه بار. الان رسوندمش به اینکه روزها کامل تو خونه باشه و 6 ساعت شب آزادش میکنم اما به خاطر کرونا خانواده میگن یا خونه باشه یا بیرون و اصلا نمیتونم ضد عفونیش کنم یا بشورمش اونقدر دستی نیست و البته تا وارد خونه میشه تمام دستاشو لیس میزنه اما نمیدونم اینکار کافیه. سوال من عاجزانه اینه که راهی هست که بتونم کاملا خونگیش کنم؟؟ یعنی این بیرون رفتن روزی یکبارم از سرش بیوفته؟ چون واقعا نمیتونم با این شرایط نه نگهش دارم نه واگذار کنم خصوصا که تا 6 ماه دیگه باید ازین خونه برم. اگر هیچ راهی نداره آیا میتونم دوباره به محیط حیاط عادتش بدم که دوباره نیاد تو راهرو ها یا خونه مردم(2.5 ساله که داره میاد)

  • شیرین گفته:

   امیدوارم تا الان این گربه پیش خودت باشه و ازش مراقبت کرده باشی

 10. آنیتا گفته:

  سلام
  من تو حیاط خونمون یه گربه با بچش پیدا کردم
  امشب دیدم گربه بچش رو برداشت بهش یاد داد بالا پایین بپره بعد برش داشت برد. آیا دوباره برمیگرده؟؟؟؟؟؟
  تورو خدا بگییییییین

  • سعید گفته:

   شاید خود گربه مادر برگرده ولی بچشو دیگه اونجا نمیاره . شاید تو حیاط امنیت نداشته یا بخاطر دیگه ای برده

  • مرجان گفته:

   مامانا جای بچه هاشونو عوض میکنن که بچه مکان هارو یاد بگیره

 11. نغمه گفته:

  به بچه گربه مرغ نديد چون مرغ فسفر و پروتئين زيادى داره و ميزان فسفر و كلسيم توى بدن گربه بايد بالانس باشه وقتى مدام مرغ ميديد بدن براى اين تعادل از كلسيم داخل استخوان استفاده ميكنه و گربه شما با پوكى استخوان مواجه ميشه
  من اين تجربه بد رو داشتم و با كمك شربت كلسيم اين مشكل گربه ام رو برطرف كردم
  شما مجددا اين اشتباه رو مرتكب نشيد موفق باشيد

 12. شریفی گفته:

  من گربه بالا پشت بوم پیدا کردم خیلی کوچیکن اندازه یه کف دستن باید باهاشون چیکار کنم؟؟

 13. میلاد گفته:

  اره براش توپ کوچولو بخر چندتا با یسری وسایل ساده باهاشون بازی کنه سرگرم بشه گربه ها شیطون و بازیگوشن باهمونام سرگرم میشن

 14. رویا گفته:

  سلام. لطفا اگه کسی تجربه داره در این مورد راهنماییم کنه ممنون میشم.
  من یه گربه نر ۱ ساله دارم که تازگی عقیم شده.
  تا بحال خونه بابام بوده که حیاط بزرگ داره و از ۵ ماه پیش مدام به بیرون رفت و آمد داره.
  طوریکه فقط برای غذا و آب و چند ساعت خواب میاد خونه.
  میخواستم ببینم اگه بخوام ببرمش خونه خودم که آپارتمانه اذیت میشه؟
  یا عادت میکنه بعد یه مدت؟
  یبار بردمش ۱ هفته اولش بد نبود اما دو روز آخر خیلی بی قراری میکرد
  ممنون میشم جواب بدید

  • امیرحسین پار گفته:

   خب معلومه که بی قراری میکنه شما هم اگه دو هفته تو خونه باشی بی قراری میکنی چه برسه گربه. بیارش خونتون ولی به زور نگهش ندار بزار هر وقت خواست بره بیرون و بیاد

 15. سینا گفته:

  سلام من سه تا بچه گربه داشتم از وقتی دنیا اومدن تو حیاطم بودن یکیشون مرد یکشونم با مامانشون رفت یکشونم تنها مونده اوردیمش خونه بیقراری میکنه یه گوشه بیحال میشینه قبلا هم زیاد میومد داخل خونه ولی نمیدونم چرا اینطوری میکنه میشه راهنماییم کنید که اهلیترش کنم

 16. سروش گفته:

  با سلام. اول تشکر کنم از مطلب جالب و اموزنده شما. از قبل اطلاع داشتم که گربه های نر در نگهداری بچه ها نقشی ندارن. اما به تازگی گربه ای را دیدم که کاملا متفاوت عمل میکنه و حتی غذا برای بچه ها و ماده مییاره و حتی باهاشون صحبت میکنه اونم با تغیر صدایی عجیب که شاید تا حالا ننشنیده بودم. خونه ما بیشتر از ده سال که میزبان گربه های ماده بوده و جالب اینکه امسال زمستون گربه نر نسبت درشت هیکلی با پاره کردن برزنت کولر برای خودش داخل کولر جای مناسبی پیدا کرده بود. یک روز صبح فکر کردم ماده است و زایمان کرده و از ترس سقوط بچه هاش به داخل کانال سریع به پشت بام رفته و کولر را بسته ام طوری که دیگه وارد نشه. اما هنوزپشت بام و زیر گولر و حیاط ما را برای خواب و استراحتش انتخاب کرده بود. و در اوایل اردیبهشت متوجه حضور گربه ماده تازه واردی شدم. این گربه نر که ‌ببر منیاتوری بود هم شکل ورنگ و هم هیکل این گربه ماده را با خود به اینجا اورده بود و تمامی گربه های نر و ماده دیگر که مدت ها در خانه ما بودن را فراری داده بود. واقعا تعجب کردم از اوردن غذا و لیس زدن بچه ها و حتی اون صدای عجیب که وقتی کنار گربه ماده و بچه هاش مییاداز خودش در مییاره. انگار گربه ماده عشقش باشه و بهش وفادار و مسولیت پذیری هم براش تعریف شده است.با دیدن این صحنه ها تنها قدرت خدای یکتا را بیشتر درک میکنم. خدایی که با قدذتی بی پایان هر روز چیزهایی عجب و تازه بهمون نشون میده و قدرت نمایی میکنه. الله اکبر.

  • شیرین گفته:

   بله همیشه استثنا هست اونا هم مثل ما آدما با شخصیتای متفاوت هستن چقدر زیبا بوده دیدن همچین گربه ای واقعا شانس بزرگی داشتی

 17. امیر گفته:

  سلام ما دو روزه یه بچه گربه دو سه ماهه اومده بعد همینجا مونده بردیمش حموم و بهش ماست و برنج و گوشت و کوکو سیب زمینی دادیم خورد اینا برا مشکلی ایجاد نمیکنه که؟؟؟

  برای دستشویی هم میره تو باغچه و براش با یه کارتن خونه درست کردیم الان خودش رفته توش خوابیده

  غذای مناسبش چیه؟؟؟

  • علی گفته:

   ماست و برنج کوکو سیب زمینی جرررررر گوشت کمی پخته یا غذای گربه آماده یا مرغ ساده بدون هیچی یا بال مرغ اینا اشغال نباشه گوشتم مطمئن نیستم بازم امیدوارم بدرد بخوره

  • رضا گفته:

   خوش بحالت چون خودش کاملاً تطبیق پیدا کرده
   غذا خشک تو پت شاپ ها موجوده، گشنه باشه هرچیزی ممکنه بخوره ولی شما هرچیزی بهش نده چون سمی هست براش و غذای خشک رو اول باتن ماهی یا مرغ پخته قاطی کن تا بهش عادت کنه و …. سرچی بکنی بدک نیست، یه کوچولو هم خرج باید بکنی، ثواب و پاداش دنیوی و اخروی داره با کلی انرژی مثبت خوب✨🌈

  • تی تی گفته:

   من گربه یکماه خیابونی آوردم دوتان بلد نبودن اوایل هرجا میشد کارخرابی میکردن.
   حوصله به خرج بده ببرش تو ظرف خاک یه دقیقه بمون و با پنجه هاش باخاک بازی کن.چندبار اینکار رو انجام بدی به طور غریضی یاد میگیرن انجام بدن.خداروشکر من موفق شدم.ایشاالله شماهم از پسش بربیای

  • شیرین گفته:

   عزیزم اون گربه است البته ماست خوبه ضد عفونی میکنه ولی کوکو سیب زمینی رو کجای دلم جا بدم

 18. porteghali گفته:

  سلام من یه بچه گربه نر یه ماهه دارم موقع باهاش خیلی بازی میکنم ولی بازم گاز میگیره و جنگ میندازه ب نظرتون این رفتارش عادیه چون ی بچه گربه نره ؟؟؟

 19. حسین گفته:

  نظرهاوتاریخ انها را دیدم متاسفانه حسن این یک کار خیر را هم آزمون گرفت. غذا مرغ ریش شده و تن ماهی!!!!

 20. آنا گفته:

  من بنا به شرایطی یه گربه ده ماهه نر رو آوردم خونه چون صاحبش نمیتونست نگه دارش. خونه ما پر از گربه هست و من عادت داشتم به گربه ها غذا بدم به همین دلیل این گربه خیلی ناراحت و بیقرار و عصبیه مدام میو میو میکنه و میخواد بره بیرون . من یه گربه ماده واسش اوردم یک روز تو اتاق بود یخورده باهاش سرگرم شد ولی دوباره کنار پنجره شروع به میو میو کرد. از طرفی میترسم ولش کنم که اسیبی نبینه چون یکی از گربه های نر چندشب اومد پشت پنجره و باصدای غرش مانندی تهدیدش کرد از یک طرف این گربه کاملن علاقه داره بره پیش بقیه گربه ها. یا بازی میخواد یا میو میو میو . واقعن نمیدونم چه کار کنم . یه کار عجیب هم که میکنه این هست رو شارژر موبایل جیش میکنه واقعن نمیدونم چرا!؟

  • شیرین گفته:

   قبلا یکی با شارژر موبایل این بچه رو زده برای همین خشمش اینطوری نشون میده

 21. Reyhane گفته:

  من یه بچه گربه از خیابون اووردم تو خونه ک پاش آسیب دیده ولی نمیدونم چه غذایی بهش باید بدم لطفا بگین

 22. مریم گفته:

  ببخشید من متوجه نشدم بالاخره تن ماهی و مرغ خوبه براشون یا نه؟

 23. امیر گفته:

  سلام ، هم تن ماهی و هم مرغ پخته شده بدون ادویه ، البته تن ماهی ای که مناسب باشه هم از لحاظ ادویه و نوع ماهی که معمولا داخل ایران جنس با کیفیت ایرانی پیدا نمیشه ، سعی کنید از کنسرو های مخصوص خود گربه ها استفاده کنید چون اختلاف قیمت زیادی با تن ماهی نداره .

 24. علی گفته:

  سلام و عرض ادب. ممنون بابت سایت خوب و اموزندتون. سوالی داشتم. من حدود 2 ماه هست ی گربه مادر و 2 تا بچه هاشو 2 وعده غذا میدم (نهار و شام). امروز بچشو که حدود فک کنم 8 ماهش باشه ندیدم و پامو گذاشتم روی دستش. که سریع فرار کرد رفت . از اون به بعد دقت کردم عادی میدوه از درخت بالا میره بازی میکنه راه میره بدون اینکه حتی لنگ بزنه. ولی فقط وایستاده دستشو میاره بالا. 2 تا دستی خوب میگیره همه چیزو بازی میکنه. ولی خب با من قهر کرده و میترسه دیگه. قبلش خیلی جور بود. میخواستم بدونم ممکنه برای دستش اتفاقی افتاده باشه؟
  ممنونم از پاسخ شما

 25. mahfs گفته:

  سلام دوستان. یه گربه اهلی چند وقت پیش توی حیاط خونمون اومده بود. نزدیک 5 ماه پیشمون بود خیلی هم با هم جور بودیم هر روز چند ساعت توی حیاط و کوچه میگشت و باز میومد خونه . از چهار روز پیش یهویی رفت و برنگشت. دوستام میگن اخر زمستون بخاطر جفت گیری ممکنه خونه رو ول کنن .ولی من توی اینترنت سرچ کردم چیزی در این باره ندیدم. بنظرتون چیزیش شده؟

 26. علی گفته:

  سلام .من یه گربه خیابانی دارم که ۱ سال بزرگش کروم حتی بهش یاد دادم که وقتی دستم میبرم بالای سرش بپره.اینا ۳ تا گربه بودن که تک تک ناپدید شدن یکیشون موند که از همه با استعداد تر بود و همین دیروز بود کا جفت گیری کرد الان ۱۰ متر نزدیک تر میشم بهش فرار میکنه تازه جفتشم میاد نازش کنم عصبانی میشه میخواد حمله کنه این کار گربم طبیعیه و درست میشه؟¿ اگا میشه بگین بهم ممنون

  • رضا گفته:

   🙂 ازت ترسیده
   زیاد هستی براش یه ذره کمتر شو و فقط محبت کن تا اعتمادش دوباره جلب بشه
   طبیعیه و اوکی میشه

 27. محمد گفته:

  سلام گربه ما که حدود ۲ ماه که ما هست و خیلی هم دوستیم
  حدود ۴ روز پیش همسایه ما ترسوندن و از اون موقع دیگه خونه نیومده
  به نظرتون بر می گرده خیلی هم دنبالش گشتیم

 28. پارسا گفته:

  سلام من الان شش ماهه با یک گربه شورت هیر دوستم خیلی بهم اعتماد ولی خانوادش نه باید چیکار کنم که دل اونارو به دست بیارم
  راستی ی چکاپ دستی کردمش عطسه نمیکنه مشکل جسمی هم نداره سرحال و بازیگوشه خودش الان دورو بر هفت ماهشه اونو به خونمون نیوردم چون خودش پیش خانوادش تو سقف خونه روبرومون میمونن و نمیخوام از خانوادش دور شه غذا های مثل برنج و مرغ ونون خورشت خورده ولی زیاد نمیدم که عادت نکنه بنظرتون ببرمش دامپزشکی

 29. پورنگ گفته:

  دوستان گرامی و هیات تحریریه ممنون از مطالب تون
  اینجا من چن تا پرسش مطرح میکنم که تو تمام مطالب بهش اشاره ای نشده بود.
  اول بگم من یه گربه خیابونی ماده نسبتاً سن دار رو به آرومی به خونه م آوردم جوریکه بعداز دوماه مرتب غذا دادن به داخل خونه هم اومد و روز29اسفندگذشته روی کاناپه من زایمان کرد و4توله2ماده و2نر زایید و من از2روز پیش به بیرون از خونه منتقل شون کردم.توله هااز همون اولین بار که باخاک روبرو شدن رفتن توش و کارشون رو کردن.
  ببخشین اگه طولانی شد حالا پرسش ها
  1/توله اول که گویا بهش شاه توله میگن بیشترین غذا و توجه رو میگیره.از اولش سر شیر خوردن از سینه مادر ولیسیده شدن بوسیله مادر همینجوری بود.مشکل توله آخر هست که کمترین تغذیه و توجه رو میگیره.ولی مداخلات من برای بیشترغذا خوردنش هم جواب نمیده.از اونجایی که این توله آخر نر هست و می‌تونه بزودی مورد تهدید نرهای بالغ قرار بگیره من نگرانش هستم.
  بنظرتون نگرانیم درسته یا بیمورد؟ اگر درسته چکار میشه کرد؟
  2/گربه مادر موهاش خیلی بلنده و یه دُم پرمویی خیلی زیبا و جذاب داره جوریکه از اولین روزایی که به داخل خونه اومد متوجهnest حشرات روی موهاش شدم و بلافاصله اقدام کردم گردنش رو گرفتم_این نکته خیلی مهمه که بدونیم با گرفتن خیلی آروم گردن گربه،اون کاملا آروم وبیحرکت میشه_بهش اسپری ضد حشره و دفعه دوم پودر ضد حشره زدم،هر دوبار هم مدتی ازم فاصله گرفت و طول کشید تا برگرده.حشراتش خیلی کم شد ولی بعد از مدتی خودم4/5تا کَنهٔ خیلی چاق رو در حال مکیدن خون از تنش جدا کردم حالام که بچه دار شده خیلی کمتر بخودش میرسه درحالیکه حتا در دوره بارداریش هم طوق سپید کردنش مثل حریرسپیدوپاکیزه بود دوتا دستش با سرپنجه کاملا سپید، الآن مشکل اصلی اینه که هر4توله بسادگی از مادرشون حشره بهشون منتقل شده و عیناً رفتار خارشی مادرشون رو تکرار میکنم.،*پرسش اساسی اینه که توله ها رو از کی میشه حموم کرد؟*
  حتما در زمان مناسب به هر4توله هم دارو خواهم زد هرچند بسادگی میشه فهمید که حشره درنهایت تا آخرعمربااین حیوانات هست همونجور که دوستی اشاره کرد دستکم10هزار سال این حشرات هم چرخه زندگی شون رو بعنوان انگل به میزبانی اختصاصی بدن گربه گذروندن.

  خیلی طولانی شد همگی ببخشید
  پرسش های دیگر رو در وقت دیگه ای میپرسم.
  پیشاپیش سپاسگزارم از همه دوستانی که وقت گذاشتن ولطف کردن و پاسخ دادن.

 30. پورنگ گفته:

  دو پرسش مهم اول اینکه توله ای که آخر بدنیا اومده خیلی کمتر از بقیه غذا میخوره آیا میشه مداخله کرد چون نر هست و می‌تونه بالقوه مورد تهدید نرهای بالغ قرار بگیره

  دوم زمان مناسب برای شستن و حمام کردن توله ها چیه؟

 31. Ahmadrza گفته:

  دیشب وقتی بارون میومد گربه اومد بچه هاشو توی آلاچیق خونه ما به دنیا آورد اونا سه تا هستن .مادر چند ساعته نیومد پیششون باید چه کار کنم کجا نگهشون دارم و یا چی بهشون بدم

 32. نیوشا گفته:

  من گربم بچه هاشو ول کرده رفته الان۱۰روزن چهطوری نگه داریشون کنم ۱روزه هیچی نخوردن شیشه شیر ظرف شیر هم نمیخورن

  • سوسن گفته:

   وای یک روز خیلی زیاده، خواهشا هرچه سریعتر بهشون شیر بدید. اونا نهایت هر سه ساعت باید شیر بخورن، در حد دو سه سی سی خوبه برای شروع. اگر میتونید شیرخشک مخصوص بچه گربه بگیرید حتما، وگرنه شیر بدون لاکتوز (توی مغازه ها هست همه) بهش بدید خیلی کم چون ممکنه همون هم بهش نسازه اسهال بشن. بچه ده روزه خودش نمیتونه شیر بخوره، یا با شیشه شیر مخصوص گربه بهش شیر بدید یا سرنگ، باید در حالت نشسته بهش شیر بدید اگر درازکشیده باشن میپره تو گلوشون.

 33. Monie گفته:

  سلام خسته نباشید
  تو خونه ی ما یه گربه 5 تا بچه به دنیا آورده و هنوز دو هفتشون نیست ولی اصلا بهشون نمیرسه
  براشون شیر خشک و شیشه شیر خریدیم و بهشون غذا میدیم ولی متاسفانه چشم هاشون خیلی بد چرک کرده
  با پنبه ی نم کمی چشم هاشون رو پاک کردم ولی واقعا نگران کنندست

  • سمانه گفته:

   سلام دوست عزیز گربه ی من همین مشکل رو داشت کلورامفنیکل و قطه اشک مصنوعی دامپزشک تجویز کرد

 34. Monie گفته:

  سلام خسته نباشید
  تو خونه ی ما یه گربه 5 تا بچه به دنیا آورده و هنوز دو هفتشون نیست ولی اصلا بهشون نمیرسه
  براشون شیر خشک و شیشه شیر خریدیم و بهشون غذا میدیم ولی متاسفانه چشم هاشون خیلی بد چرک کرده
  با پنبه ی نم کمی چشم هاشون رو پاک کردم ولی واقعا نگران کنندست وضعیت چشم هاشون

 35. pnill گفته:

  سلام ، من هم دقیقا همین مشکل رو دارم ، گربه ماده عقیم شده که نه تو خونه میمونه دائم نه بیرون همش دوس داره رفت و امد کنه ، دارم خونه رو جابه جا میکنم و این موضوع فکرم رو درگیر کرده

 36. الی گفته:

  سلام خسته نباشید
  یه مدتیه یه بچه گربه تقریبا یک ماهه توی حیاط اپارتمانمونه و چون هیچوقت مادرشو ندیدم تصمیم گرفتم بهش غذا بدم،این بچه گربه خیلی بازیگوشه و عاشق نوازش شدنه و منم دلم رفت براش و گه گاهی نازش میکردم ولی مشکل اینه که ترسی تو دلم افتاده که اگه نازش کنم و تنش بو من گرفته باشه و مادرش هم واقعا باشه واکنشش بد نمیشه و ولش نمیکنه؟؟

 37. مین مین گفته:

  سلام خسته نباشید
  یه بچه گربه تقریبا چهار هفته/یک ماهه تو حیاط اپارتمانمون هست و من تاحالا مادرشو ندیدم و تصمیم گرفتم بهش غذا بدم و نوازشش کردم
  ولی ترسی تو دلم افتاده که الان نازش کردم مادرش ولش نمیکنه؟

  • مریم گفته:

   امکانش هست حتی بچشو نشناسه و بخوردش نباید ناز میکردی.. دعا کن بوی مادر رو از لدنش نبرده باشی

  • رضا گفته:

   گمون نکنم، ولی مراقب باشید اگه رفتار مادرش خصمانه بود بچه رو ازش جدا کنید و خودتون بزرگش کنید وگرنه کشته میشه

 38. مهسا گفته:

  سلام .یک ماهی هست یه گربه میاد جلو در خونمون میشینه و من بهش غذا و آب میدم.الان داریم اسباب کشی میکنیم.نمیتونم ترکش کنم.میخوام با خودم ببرمش.چیکار باید بکنم به نظرتون؟لطفا با جوابتون راهنماییم کنید

 39. محمود گفته:

  سلام.یه بچه گربه اومده توی حیات مون.ولا ما وضع مون نمی‌کشه ماهی و شیر خشک بخریم.جیگر مرغ گرفتم و شیر پاکتی معمولی بهش میدم.مشکلی براش ایجاد نمیکنه؟
  یه ظرف شن هم براش گذاشتم.ممنون میشم جواب بدین

  • Faezeh.B گفته:

   سلام.گربه های خیابانی فکرنکنم انقدری حساس باشن.بعید میدونم مشکلی ایجاد کنه

  • رضا گفته:

   جیگر مرغ کوچولو کوچولو کنی بهش بدی عالیه ولی اگه خیلی کوچیکه باید شیر بدون لاکتوز با سرنگ (سوزن سرنگ باید برداشته شود) درحالت نشسته حدوداً ٣ سی سی در هر نوبت به آرومی تو دهنش بچکونید، روزی ۴ الی ۶ مرتبه،، قیمت شیر بدون لاکتوز هم قیمت شیر معمولیه

 40. Faezeh.B گفته:

  سلام.من پرنده زیاد دارم و یه قفس نسبتا بزرگ تو حیاط دارن.یه بچه گربه که البته خیلیم بچه نیست هر روز دور قفسشون میچرخید ولی چون تو قفس بودن خیالم راحت بود.تا اینکه ی روز دیدم گربه هه یجوری رفته تو قفس و نشسته کنار پرنده ها!!!!جالبه که پرنده هاام نمیترسیدن. خلاصه چندباری تکرار شد و اصلا شبا میرفت تو قفس میخوابید تا اینکه قفس رو درست کردم و دیگه نتونست بره داخل ولی هر روز هست و دور قفس میخوابه کلا.تازگی قفس خرگوشمم گذاشتم داخل قفس پرنده ها و گربه هه واکنشای جالبی نسبت بهش نشون میده. خودشو میماله به قفس و به شدت قوز میکنه و سر و دمش رو به قفس میماله. البته واسه قفس پرنده هام همینکار رو میکنه.
  حالا سوالم اینه که این کاراش برای چیه؟قصد شکارشون رو داره یا دوست شده باهاشون؟ممکنه برای خرگوشم خطری داشته باشه؟

 41. Sara گفته:

  سلام عزیزم من هم چن تا گربه خیابونی رو نگه داری میکنم بهشون جیگر مرغ و ماست یا گاهی شیر میدم حدودن پونزده تا گربه دارم تا الان خدارو شکر چیزیشون نشده چون جیگر از بابت هزینه ب صرفه تره میخرم

 42. کتایون گفته:

  سلام
  یه گربه نر 3 4 ماهه داریم که توی حیاط نگهداری میکنیم و غذا میدیم و خودش میره و میاد چند وقته شب ها یک گربه سیاه و سفید بزرگ میاد میخواد بهش حمله کنه و دنبال جا میگرده . بچه گربه ما هم کم نمیاره و مقاومت میکنه اما هم میترسه هم ما آخر سر میریم کمکش و گربه مزاحم رو فراری میدیم. کاری میشه کرد اون گربه دیگه سر و کله ش پیدا نشه؟

 43. گربه گفته:

  مالیدن تن و سر و خم کردن نوک دمش رو به بیرون نشونه ی علاقه هست به شما یا اون حیوون.احتمالا دوست داره شما اونم مثل اون پرنده مراقبت کنید.حتما صاحب خوبی هستین.شایدم از تنهایی میخواد با پرنده دوست شه.برا خرگوش دوست خوبی شاید بشن ولی پرنده رو ممکنه بزرگ بشه بخوره.مواظب پرنده باشین.

 44. مهسا گفته:

  باید از همون اول شامپوی ضد کنه و کک براش میگرفتید از دامپزشکی ، و اینکه الان هم میتونید این کارو کنید و باید بیست دقیقه روی بدنش باشه و بعد آبکشی کنید مراقب باشید داخل گوشهاش اب نره پنبه وازلین بزنید توگوشش بزارید ، در مورد بچه گربه ها هم از دامپزشک سوال کنید و سرچ کنید که چه زمانی میشه حموم کنند.

 45. Prim گفته:

  سلام
  میتونم بدونم عاقبت گربتون چی شد؟ چون گربه منم از اول تو حیاط بوده نر هست و توی دوره فحلی خیلی از گربه های نر دیگه کتک خورد که به توصیه دامپزشک دوهفتس عقیمش کردم و داخل خونه نگهش می دارم ولی هم جام کوجیکه هم دلش میخواد بره بیرون. برای گربه شما تو حیاط بزرگ مشکلی پیش نیومده؟

  • آوا گفته:

   من ی گربه دارم که DSH هست که یعنی گربه خیابونی مو کوتاه وقتی آوردمش داخل خونه اولین کاری که گردم این بود که دوتا دستشو گرفتم چند بار آروم به خاک دستشوییش زدم و بعد ی مدت که با خونه آشنا شد تو همونم دستشویی میکرد
   و نه من اصلا نذاشتم بره بیرون
   چون از وقتی به دنیا اومده تو خونه بوده بفرستمش بیرون براش مشکل پیش میاد

 46. سمیرا گفته:

  سلام من سمیرا هستم.حدودا2ماه قبل دوتا بچه گربه جلوی خونه اومدن راهشون دادم تو خونه کم کم بهشون رسیدم غذا جای خواب همه چیشون عالی بود برای غذا بهشون جیگر مرغ میدادم جای دسشویی هم توی باغچه بود خداروشکر بامشکل مواجه نشدم یکیشون رفت و هرازگاهی میومد و بعد از چندوقت کلا نیومد اون یکی ولی خیلی وابسته شده و اصلا نمیتونه تنهایی از خودش مراقلت کنه حتی بلدنیست از درخت بره بالا یا بپره. این منو خیلی نگران کرده. من آدم حیوون دوستی هستم ولی هیچ وقت هیچ موجودی رو تا اخر تو خونه نگه نمیدارم چون معتقدم تمام موجودات باید حق آزادی رو داشته باشند ونباید باخودخواهی ما آدما اسیر وزندونی بشند.من خیلی براش نگرانم میترسم حتی از خودش هم نتونه دربرابر هم نوعاش دفاع کنه میشه راهنماییم کنید که چکار کنم که حداقل بتونه از درخت بره بالا و غریزه جنگندگیش برگرده. البته اینم بگم حمله میکنه ولی خیلی کم و اروم.ممنون میشم کمکم کنید

 47. یزدان گفته:

  من توی خونه یک پرنده دارم چند باری گربه های خیابانی امدن تو خونه شانس اوردم پرندمو نخوردن برای راه حل این کار گربه هارو گرفتم بعد داخل یک منطقه دیگر شهر ازادشون کردم
  میخواستم بدونم چه بلایی سرشون میاد و چطور میشن

 48. ملکا گفته:

  سلام، من یک گربه داشتم ک فقط داخل کوچه بود اجازه نداشت بیاد داخل خونه و الان 4 سال و گربه ماده هستش و یک چند روزی یک گربه نر بهش نزدیک میشد یک شب بهش غذا دادم و اومدم خونه و صبح ک شد دیگه نیومد باخودم گفتم شاید عصر میاد ولی نیومد خب پیش آمده بود یک روز نیاد ولی حتما فردا میومد منم باخودم گفتم شاید فردا میاد ولی بازم نیومد از اون روز یک هفته گذشته وای هنوز نیومده خیلی نگرانش چیکار کنم آیا ربطی به چیزی داره به سنش یا اینکه مستقل باشه و…………….

 49. عسگری گفته:

  سلام بنده از شهریور ۴۰۰یک بچه گربه خیابانی را اوردم بزرگ شده حال شب ها میرود بیرون البته نر است ولی صبح زود برمیگرده نکرانم مریصی چیزی بشود قبلاا اصلا از خونه بیرون نمی رفت حال شبها نمیتوانم نگرش دارم چگار کنم همیشه الان ههم که بزرگ شده همیشه در بغل من میخوابد و خیلی هم ترسو است ولی شبگردی بیرون از منزل نکرانم کرده چکار کنم وقتی هم صبح بر میگرده فقط خواب وغذا هم خیلی کم میخورد غروب که میشود یک صدایی از خود در میاورد ومیرود خیلی گربه خوبی است نمی دانم چگار کنم

 50. فری دیبا گفته:

  گربه ای که دائما و بی وقفه از این اتاق به اون اتاق میره از این پنجره به اون پنجره دوبارم از خونه رفت تو پارکینگ پیداش کردیم آوردیم چشه وقت جفتگیریشه یا صدا و بوی گربه ها کلافش کرده نمیدونم ؟ولش کنم بره؟

 51. سرهنگ گفته:

  سلام یه گربه که بینه ۴تا۶ ماه کالباس واسش مشکلی به وجود نمیاره فرشه خاب داره خونه هم داره چند هفته هست که پیشمه از اول بهش برنج دادم ولی فقت براله دوروزه اول الان بهش جوجه او کالباس میدم اوکیه؟؟؟

 52. ملیکا گفته:

  من دوتا گربه دارم حدودا هما ها بابام میخاد بلر نشون یکی رو میخام ازشون نگه داری کنه کسی نیستتت؟؟😭😭😭شهرستان رامسر

 53. امیر گفته:

  سلام خسته نباشید
  سه چهار روزه گربه توله گذاشته چند روز طول می‌کشه برن؟

  • مریم گفته:

   هر گربه ای قلمروی تعریف شده داره ک گربه ی تازه وارد و با کتک در حد مرگ ازش دور می کنه بزرگ ترین ظلم ب حیوان شهری اول دستی کردن و رها کردنِ دوم جابجا کردن ک صد در صد باعث مرگش میشه

 54. نگین گفته:

  سلام من یک هفته هست که یه گربه بالغ زخمی رو از بیرون آوردم خونه و دارم درمانش میکنم. تا چند روز دیگه هم زخمش خوب میشه ولی نمیدونم وقتی بخوام برش گردونم به بیرون چه حسی داره. اینجا خیلی بهش رسیدم و خیلی خوب خونه رو قبول کرد و کلی بهش خوش گذشت میخوام بدونم بعد ۱۰ روز میتونه راحت برگرده به صبیعت؟

 55. فریبا گفته:

  سلام من دوتا بچه گربه خیابانی دی ماه آوردم توی آپارتمان الان هردو نر هستند و شیطونی می‌کنند آیا می‌توانند تو خیابون زندگی کنند؟
  اگر برگردونم توی محلی که بودند بهتره؟؟؟
  در ضمن از ساعت ۴صبح شروع به میو‌میو میکنند

 56. مریم گفته:

  سلام ما 5 تا گربه تو ساختمونمون داریم به نظرتون بهشون غذا چی بدم؟

 57. حسین محمدی گفته:

  سلام . من یک گربه خیابانی ماده یه ماهه اوردم خونه الان ۴ ماهشه و خیلی اذیت میکنه میره پشت بام و از اونجا همش میره خونه همسایه و اذیت میکنه و همسایه ها شاکی شدن و من دیگه نمیتونم ازش نگهداری کنم و میخام ولش کنم بره تو طبیعت زندگی خودش تو خیابون ها زندگی کنه.. بنظرتون نسبت به شرایط نگهداری ک من براش فراهم کردم میتونه دیگه از این به بعد بیرون نسبت به غریزه خودش دوام بیاره و زندگی کنه لطفا راهنمایی کنید ممنون..

  • فرشته صالحی گفته:

   این سوال منم هست
   یه گربه اوردم حدودا ی ماه موند دیگ با گربه خودم کنار نیومد آزادش کردم آیا درست بود ی ن عذاب وجدان دارم
   فک کنم ی ساله بود

 58. رامین گفته:

  سلام
  یه بچه گربه اومده پشت در واحد ما فقط سرو صدا میکنه حتی میکوبه ردب واحد که باز کنیم هر بارم بردمش گذاشتم کوچه دوباره برگشته هی جیغ جیغ میکنه.شرایط نگهداری ندارم و میخوام که بره.میره تو راه پله ها و جیغ جیغ میکنه.

 59. علی گفته:

  سلام من یه گربه مادر باوفا دارم که دو تا بچه گربه باوفا به دنیا آورده یکی نر یکی ماده
  اما ما تو کوچمون چنتا ماده دادیم که همش میان و اینارو اذیت میکنن چیکار کنم که اینا نیان اذیت کننشون

 60. Sanay گفته:

  بادرود
  وقتتون بخیر
  من یه گربه خیابانی دارم که تقریبا یک سال توی حیاط زندگی میکنه ،پنج ماه پیش زایمان کرد ،۶ تا بچه داره چند وقتی هست که بهشون توی حیاط غذا میدم،الان یکی دو هفته میشه که گربه مادر ول کرده رفته!بچه هاش مونده پیشمون و از حیاط بیرون نمیرن،
  نمیخوام بچه گربه ها عاجز بمونن و نتونن زندگی طبیعی خودشون رو داشته باشن،
  من باید چیکار کنم تا به نفع بچه گربه ها باشه و بتونن مستقل زندگی کنن؟به غذا دادن ادامه بدم یا نه؟
  باسپاس

 61. پارمیدا گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  تو حیاط خونه ی ما یه گربه چهار تا بچه به دنیا آورده که الان بچه هاش تقریبا بزرگ شدن ولی نه کامل جوری که مادرشون دیگه کاری باهاشون نداره ولی اینا با یه خواهر بزرگترشون که بچه ی دوره ی قبلی مادرشون بوده باهم دیگن دو روز پیش یکی از اون چهار تا بچه از یه ارتفاعی افتاد و فکش شکست من بردمش دامپزشکی و بعدشم آوردمش خونه چون باید ازش مراقبت میشد امروز اون خواهر بزرگترش و یکی از اون بچه هارو به هوای غذا آوردم تو خونه که این ببینتشون چون خیلی افسرده شده این رفت سمتشون ولی اونا دیگه قبولش نمیکردن و باهاش خوب نبودن و خط و نشون میکشیدن حتی اون خواهر بزرگه میخواست بزنتش من الان واقعا نمیدونم باید چه کنم چون فکر میکردم این دوران مریضیش که تموم بشه دوباره میزارمش پیش خواهراش و راحت برمیگرده به محل زندگیش ولی با این وضع میترسم بزننش اگه کسی میدونه من چه کار میتونم بکنم لطفا راهنمایم کنه خیلی ممنونم.

 62. نیستانک گفته:

  سلام: چرا با دادن شیر بدون لاکتوز کمک به بیماری و شاید مرگ گربه میشوید. چرا روی مرغ رب و ادویه پخته حداقل آب داغ نمیریزید. چرا فکر میکنید گربه مانند صدقه نیست و پول غذای خشک نمی دید. البته زمانیکه گربه حامله یا بچه داره. چون گربه خیابانی را اگر دستی و رام کنید کمک به مرگ او کردید. فقط باید در این حالات و بارندگی و سرما کمک کرد. در ضمن یک لیوان یکبار مصرف تمیز آب برای گربه یک معجزه هست.

 63. اعظم گفته:

  سلام من ی بجه گربه خیابانی شاید یک هفته ای رو پیدا کردم الان یک ماهه ک بهش شیر دادم و الان شروع ب غذا خوردن کرده و از زمانی ک راه افتاد نصف تایم رو داخل حیاط داخل کارتونی ک براش خونه کردم گذرونده و فقط شبا ک سرده کارتونسو اوردم داخل خونه الان میخوام ببرم بزارمش جای دیگ چون خودم نمیتونم ب خلطر مخالفت خانواده نگهش دارم داخل حیاط .و ب دوستی ک محل کارش ی حیاط بزرگ داره گفتم نیارمش با کارتون اونجا .گفت بیار اینجا جنتا گربه دیکه خم هستن.ب نظرتون این بوی دست انسان گرعته ایا گربه های اونجا اذیتش نمیکنن؟

 64. سارا گفته:

  سلام من چند روز پیش یه بچه گربه که مامانش مرده بود رو آوردم خونه ولی شدیدا ازم میترسه و کل روز دنبال راه فراره
  حدود 1 ماهشه اگه ولش کنم اتفاقی واسش نمیفته؟

 65. سید علیرضا گفته:

  تبادل نظر بسیار خوب است.
  اگربچه گربه در ظرفی از خاک پی پی نمیکنه ،جلوی خودش مدفوعش را توی ظرف بگذارید و رویش خاک بریزید. بعدازچندباریادمیگیردکه درظرف پرازخاک پی پی کند.

 66. Amir گفته:

  سلام
  من به گربه دارم حدود سه ماهشه و ماده هست
  ولی نمیدونم چیشده براش
  هر روز دستشویی می‌کنه ولی بازم از پشتش دستشوییش میاد بیرون و نمیتونه خودش رو نگه داره
  میدونید مشکل چیه؟😞😞😞😞

 67. Amir گفته:

  سلام
  من به گربه دارم حدود سه ماهشه و ماده هست
  ولی نمیدونم چیشده براش
  هر روز دستشویی می‌کنه ولی بازم از پشتش دستشوییش میاد بیرون و نمیتونه خودش رو نگه داره
  میدونید مشکل چیه؟😞😞😞😞
  تورو خدا زود جواب بدید

 68. Mahdi گفته:

  یک سالو۶ماهه یک گربه نرخیابانی دارم مادرشو کلا ندیده چشماش بسته بودش از بچه های کوچه گرفتم اذیتش میکردن دکترگفتن نرهس ولی ۸تاجای شیر داره ورفتار نر نداره اغلب خابه ترسوهه فوفش مث جوکه کلا خندانه دندوناش ۴ماهه قبل کامل شدن و قبلش غذارو بلع میکردشیرگربه۲ماه باشیشه وبعدش ازظرفدخوردالانم پنیربجای شیر هس واغلب 1سینه مرغ در3روز میخوره گاها”مخلوط ابپزسیبزمینی هویچ زرده تخم مرغ ومرغ میدم گاهاجگرپخته یا کنسرو ماهی میدم از مردم و گربه های کوچه کتک خورش بسیار خوبه ب اندازه خرگوش ترسو هس از بهارسر شب میره اذان صب برمیگرده نمیدونم چه کنم ۳شبه بیرون نمیره یکنفس میو میکنه کلا نذاشته بخابم از بیرون وتاریکی خونه یاخوابیدنم’ ترس داره انتهای کمرش روی دم ورم کرده مدام خودشو کش میاره نمیراره دس بزنم درد داره ۵روز خابید شب ۴ وپنج رو به سقف و دیوارشروع به میو کرده روزها کلا خابه شب رو هس میل ب غذا کم شده

 69. هانا گفته:

  سلام ! یه گربه هست که اومده ، توی خونه ما خیلی کوچولو ه ! محله ماهم گربه هارو اذیت می‌کند منم میترسم ولش کنم ! نیاز به حموم و غذا داره غذای گربه برایش می‌خوام بگیرم احتمالا ۵-۶ماهشه ! شرایط نگه داری در خونه هم ندارم یه کارتون و یکم خاک توی حیاط گذاشتم باهاش بازی کردم ! نمیزاره مارس کنم تازه ۲ روزه اومده اگه ولش کنم بهتره یا که نگه اش دارم ؟! موندم چی کار اش کنم ! احتمالا بچه آخره یک گربه ماده بوده ! نگرانشم ! آزاد اش کنم بهتره یا که نه نگه اش دارم !

 70. Xiumin گفته:

  عام من سه تا گربه که از پریروز اومده بودن تو خونمون رو پیدا کردم دوتا بچه و مامانشون و شرایطم جوریه که میتونم نگه شون دارم از موقعی هم که اومدن بهشون غذا دادم و انگار موندگارن ولی بچه هاش خیلی کسلن چه اسباب بازی هایی براشون بگیرم که مناسب گربه های ۸ ماهه اس؟.

 71. اترینا گفته:

  سلام من یه گربه رو از مدرسه مون اوردم خونه چون جاش راحت نبود پاش هم میلنگید و حامله هم بود-بعد بردیمش دامپزشکی و الان توی اتاق منه ولی به هیچ وجه با گربه ام مخمل جور نمیشه وقتی کنار همن مخمل ساکته این گربه هه همش هیس هیس میکنه و دهنشو باز میکنه چجوری نگه اش دارم؟جایی رو سراغ دارید که براش خوب باشه؟؟

 72. اترینا گفته:

  سلام من یه گربه رو از مدرسه مون اوردم خونه چون جاش راحت نبود پاش هم میلنگید و حامله هم بود-بعد بردیمش دامپزشکی و الان توی اتاق منه ولی به هیچ وجه با گربه ام مخمل جور نمیشه وقتی کنار همن مخمل ساکته این گربه هه همش هیس هیس میکنه و دهنشو باز میکنه چجوری نگه اش دارم؟جایی رو سراغ دارید که براش خوب باشه؟؟

 73. محمد گفته:

  سلام خسته نباشید
  سه تا بچه گربه کمتر از 12 روز داخل حیاط خلوتمون به دنیا امده اند میشه کمکم کنید چیکار کنم

 74. شیرین گفته:

  سلام برای چند روزی در یک اتاق در بسته نگهش دار ظرف خاک و غذا و آبش همونجا بزار مطمئن باش خودش میره سمت ظرف خاک و کارش میکنه چون در غریزه گربه است که تمیز باشه و اگه بیرون از ظرف کار خرابی میکنه حتما از چیزی ناراحته اینطوری لجبازی میکنه البته این نظر شخصی منه چون خودم گربه خیابونی داشتم گربه ها هم مثل ما آدما شخصیت و رفتاراشون متفاوت

 75. افشین گفته:

  سلام پسرم یک بچه گربه دو ماهه رو که تنها بود به منزل آورد، اول بردیم دامپزشکی واکسن زدیم و شناسنامه و کلی لوازم و غذا های خارجکی براش گرفتیم و دستشویی رو هم فقط در خاک مخصوصش انجام میده و از ظروف مخصوصش آز و غذا میخوره ولی متاسفانه پسرم چون کلا آلرژی داره به گربه هم حساسیت نشون داده و متاسفانه باید واگذارش کنیم اگر کسی تمایل داشت اعلام آمادگی کنه.

 76. پیشول گفته:

  سلام.من اصلا حال روحیم خوب نیست.گربه ماده ای رو ۱سال توی حیاط نگهداری کردم.کاملا دستی شده بود.توی بغلمون میخوابید گاهی.برادرم دیشب بردش توی آپارتمان دیگری و رهاش کرده.از دیشب حالم بده.میتونه غذا پیدا کنه؟میتونه به محیط جدید عادت کنه؟😭 دارم از نگرانی سکته میکنم

 77. فرید گفته:

  با سلام من یک بچه گربه که خیلی میومد توی حیات خونه رو بهش هر روز غذا دادم حدود ۵ ماه و ارتباط بسیار صمیمانه با من داره ولی خوب بیشتر وقتشم ممکنه توی کوچه خودمون باشه فقط و هرروزم روزی چندین بار میومد پیشم واسه بازی کردن و غذا خوردن ولی الان ۲ روزه که خبری ازش نیست . خیلی دلتنگشیم . به نظرتون برمیگرده پیشمون یا نه؟

 78. حسين كوهاني گفته:

  سلام من جلو خونمون فضاي سبز هست هر شب جگر يا سنگدان يا سيب زميني اب پز ميدم بهشون روز اول دوتا بودن الان شدن دوازده تا خخخخ خرجشون زده بالا ولي حسش خوبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.