گربه های خیابانی

گربه های خیابانی

گربه های خیابانی امروزه در همه شهر ها و در همه جای دنیا زندگی می کنند و به این گربه ها به اصطلاح گربه های ولگرد هم گفته می شود.

رفتار و طبیعت گربه های خیابانی

گربه های شهری برای خود دارای قلمرو اختصاصی هستند. گربه های نر معمولا قلمرو وسیعتری نسبت به گربه های ماده دارند. این قلمرو معمولا شامل چند کوچه و پشت بام می شود. در این قلمرو هر روز و هر شب پرسه می زنند و هیچ چیز از چشمشان پنهان نمی ماند. مثلا اگر شما جوجه ای خریده باشید و توی حیاط نگه دارید ظرف چند ساعت از وجودش باخبر می شوند و نقشه شکارش را می کشند. از این نکته مطمئن باشید که یک گربه به تمام قلمرو اش سر خواهد زد و اینکه یک نقطه را مجددا ویزیت کند، بسته به وسعت مکانی قلمرو، از نصف روز تا یکی دو روز طول می کشد.

 

های خیابانی 2 - گربه های خیابانی

قلمرو گربه های خیابانی

در این قلمرو چند تا گربه ماده هم زندگی می کنند که هر کدام در یک گوشه این قلمرو هستند.

قلمرو گربه های نر نمی تواند با هم همپوشانی داشته باشد چون اگه دو گربه نر همدیگر را ملاقات کنند درگیر میشوند. گربه های نر در هر محله خطری بالقوه برای توله های نر جوان هستند. توله ماده ها کمتر مشکل دارند. نرهای بزرگ به شدت سعی در دفاع از قلمرو خودشان را دارند و توله های نر را به شدت زخمی می کنند واگر هم توله در درگیری کشته نشود زخمایش ممکن است بعدا عفونی شده و او را از پا در بیاورد.

توله ها چاره ای ندارند جز اینکه آهسته آهسته بزرگ بشوند و یواشکی زندگی کنند یا مدت بیشتری را زیر سایه مادر بمانند تا قوی تر و بزرگتر شده و بتوانند از خودشان دفاع کنند و یک قلمرو بسازند. اگر مادر مجددا آبستن بشود کار برای توله ها سخت میشود چون مادر دیگه در نزدیکی زایمان ( حدود هشت هفته بعد ) مجبور است یا خودش محل رو ترک کند یا توله ها را از محل بیرون کند که به بچه های جدید برسد.

گربه نر هم که اصلا غیر از جفتگیری کار دیگه ای به ماده ندارد.

 

های خیابانی - گربه های خیابانی

تفاوت گربه هاب خیابانی

اصولا این ماجرا مربوط به گربه های شورت هیر خودمون هست. ( domestic short hair ) نژادهای دیگر مثل پرشین، بعلت تفاوتهای نژادی، رفتارهای کاملا متفاوتی دارند. گربه های شورت هیر اصولا اهل خانه ماندن نیستند و به محض اینکه به سن بلوغ برسند دوست دارند سر به کوچه و پشت بام بگذارند. اوایل برای غذا بر می گردند ولی بعد مدتی دیگه سرو کله شان کمتر پیدا میشه.

گربه ها به دلیل استقلالی که دارند از پس خودشان بر می آیند.

غذا پیدا کردن برای گربه های خیابانی یا به اصطلاح ولگرد سخت نیست. مخصوصا اگر در محله های مرفه شهر زندگی کنند. تعداد گربه ها در یک منطقه بستگی به مقدار آسایش آنها و دسترسی به غذا در آن محله هم دارد. چیز مهم دیگر پیدا کردن مکانهای امن و دنج برای استراحت هست که در بعضی محله ها این امکانات برای گربه ها بیشتر است.

های خیابانی 3 - گربه های خیابانی

بچه گربه های خیابانی

رفتار و در واقع فرهنگ حیوان دوستی ساکنین محل هم در زندگی و سرنوشت گربه ها موثر است.

تا اینجا بنظر میرسد که بچه گربه ها تا حدود چهار پنج ماه نیاز به حمایت دارند و بعد از آن قدرت مستقل شدن دارند و غریزه آنها نیز این را طلب میکند. پس بنظر میرسد واگذاری بچه گربه هایی که در نزدیکی بلوغ هستند ضرورتی نداشته باشد. ولی این نکته لازم است که ذکر شود که طبعا گربه هایی که دائما در خانه تحت حمایت بوده اند و به غذا و جای خواب امن دسترسی بدون شرط داشته اند، چنانچه ناگهان رها شوند، با مشکل روبرو می شوند که این از رفتار نادرست ما ناشی می شود.

اگر قادر به نگهداری دائمی بچه گربه نیستیم باید شرایط آماده سازی اش را جهت زندگی طبیعی فراهم کنیم. نگهداری او باید تا زمان رفع اضطرار ، بیماری و یا بلوغ او به گونه ای باشد که بطور کامل وابسته به انسان نشود و با زندگی طبیعی خودش زیاد فاصله نگیرد. با اینکار میتوانیم نگرانی خود را در وقت بلوغ گربه وقتی که دیگر قادر به نگهداری اش نیستیم مرتفع کنیم.

این کار میتواند بعنوان مثال با نگهداری بچه گربه ها در حیاط یا باغ، بجای نگهداری در آپارتمان انجام شود.

چگونه یک بچه گربه خیابانی را به خانه بیاوریم؟

اگر دوست دارید یک بچه گربه ی خیابانی را به خانه تان بیاورید، چیز هایی هست که باید رعایت کنید تا خانه ی شما جای مناسبی برای این گربه باشد. وقتی که به یک گربه خیابانی برخورد می کنید، اول مطمئن شوید که صاحب ندارد.

به دنبال نشانه هایی مثل قلاده و برچسب باشید.

گربه های خیابانی معمولا زخم و کبودی روی بدن دارند.

محل نگهداری بچه گربه

فضایی را برای این گربه مد نظر بگیرید:

این فضا می تواند جعبه بزرگی باشد، به همراه غذا، آب و حتی وسایلی که با آنها بازی کند. 

حتما بچه گربه را برای واکسیناسیون و چک آپ سلامت پیش یک دامپزشک ببرید.

 

های خیابانی 6 - گربه های خیابانی

اگر جعبه ی مناسبی برای نگه داری گربه ندارید، زودتر تهیه کنید.

گربه ی شما به جایی نیاز دارد تا بتواند تربیت بشه، پس این بستر را فراهم کنید.

برای تربیت گربه به تنها چیزی که احتیاج دارید، صبر و بردباری است.

تربیت بچه گربه خیابانی

بعضی از گربه ها سریع تر از بقیه یاد می گیرند و بعضی دیرتر. این کاملا طبیعی است.

با گربه خود وقت بگذرانید. احتمالا آنها هیچ وقت نوازش نشده اند و کسی نازشان را نکشیده.

گربه ها عاشق لوس کردن خودشان هستند، پس به آنها توجه کنید.

به گربه خود فرصت بدهید تا از لاکش بیرون بیاید. اصولا گربه ها برای روزهای اول ممکن است از دستتان مخفی شوند. تنها دلیل این موضوع این است که ترسیده اند و نمیتوانند تغییر وضعیت ناگهانی را درک کنند. به آنها چند روز فرصت بدهید تا به محیط عادت کرده و با پای خود به سمتتان بیایند.

یادتان نرود برای بچه گربه تان اسم بگذارید تا سریع تر تربیت شود و حرف های شما را بفهمد.

یک ظرف مسطح پر از خاک باغچه یک گوشه از خانه بگذارید تا بچه گربه تان برای دستشویی کردن از آن استفاده کند. نگران نباشید، گربه ها همیشه در جای مقرری که باید دستشویی می کنند. برای این منظور خاک های مخصوصی تحت عنوان خاک گربه در بازار وجود دارد که قیمت بالایی ندارند.

 

های خیابانی 4 - گربه های خیابانی

چه غذایی به گربه های خیابانی بدهیم

اولین و مهم ترین نیاز گربه ها، غذاست.

اگر مطمئن هستید که واقعا گربه خیابانی است یا تصمیم گرفته اید به آن غذا بدهید، حتما باید به نکاتی توجه کنید. همه فکر می کنند که گربه ها ، عاشق شیر هستند، اما در واقع آنها آنزیم های لازم برای پردازش شیر استاندارد گاو که از مغازه خریداری می کنید را ندارند. پس ظرف شیر جلوی گربه نگذارید و فکر کنید که بهترین چیز ممکن را به او داده اید.

بهتر است که یک ظرف تمیز آب نیز برایش آماده کنید.

شیر خشک بچه گربه

اگر بچه گربه ای را به خانه آوردید، به طور موقت و در حجم بسیار کم، مناسب ترین غذا برایش شیر است. بهتر است از شیر خشک های مخصوص بچه گربه که تحت عنوان شیر خشک بچه گربه در بازار وجود دارد استفاده کنید. با استفاده از سرنگ و به صورت قطره قطره یا با انگشت خود به بچه گربه شیر بدهید. بچه گربه، به توجه بیشتری نیاز دارند.

اگر می خواهید بدون غذای تجاری به گربه غذا دهید، حتما در کابینت هایتان نگاهی می اندازید:

غذای سگ اصلا غذای مناسبی برای گربه نیست.

با اینکه مشابه هستند اما غذای حیوانات خانگی بر اساس ساختار معده شان، با فرمول خاصی آماده می شود مثل سطوح اسیدهای آمینه، پروتئین و غیره که به آنها کمک می کند تا یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشند.

 

های خیابانی 5 - گربه های خیابانی

برخی افراد فکر می کنند که غذای گربه های خیابانی می تواند میوه و سبزیجات باشد که اصلا گزینه های مناسبی نیستند. یگ گربه گرسنه هر چیزی می خورد اما گوشتخوار هستند و چیزهایی مثل گوجه فرنگی و سیب زمینی برای آنها مشکلات مرتبط با دستگاه گوارش ایجاد می کند.

غذای خانگی برای گربه

اگر می خواهید از غذایی غیر از غذای تجاری گربه به این حیوان بدهید، از ماهی تن استفاده کنید. این یک غذای ساده است که معمولا در بسیاری از غذاهای رایج گربه وجود دارد. همچنین بوی زننده و تند دارد که یک گربه خیابانی عصبی را ترغیب می کند تا آن را بخورد یا یک گربه ضعیف را به سمت غذا هدایت می کند. مطمئن شوید که از طبیعی ترین ماهی تن استفاده می کنید چون برخی از این ماهی ها، خیلی شور هستند یا با چربی اشباع شده اند. افراد بسیاری از ماهی تن برای جذب گربه استفاده می کنند.

غذایی دیگری که مناسب است، مرغ ساده پخته شده است.

مطمئن شوید که هیچ مواد طعم دهنده یا افزودنی ندارد.

همچنین می توانید برنج ساده پخته به غذای گربه های خیابانی اضافه کنید.

با اینکه گربه ها، گوشت خام می خورند اما بهتر است گوشت پخته شده برای جلوگیری از ورود باکتری های بالقوه به بدن گربه به او بدهید.

هر کدام از این گزینه ها را که انتخاب می کنید باید همیشه با مقدار کم شروع کنید.

اگر با رژیم غذایی و غذای گربه های خیابانی آشنایی ندارید، نباید کاری کنید که باعث ناراحتی معده این حیوان شود. گاهی اوقات، برخی فکر می کنند که چون گربه های خیابانی در خیابان زندگی می کنند و هر چیزی که از سطل های زباله پیدا کنند را می خوردند پس می توانند هر چیزی به گربه بدهند. حقیقت، چیزی غیر از این است. اگر برنامه دارید که از گربه خیابانی نگهداری کنید، باید تا حد مناسبی برای غذای گربه مناسب و متعادل هزینه کنید تا نیازهای مورد نیاز مغذی گربه برآورده شود. 

برای خرید غذای آماده از بیرون توجه داشته باشید که غذای بچه گربه متفاوت از غذای گربه بالغ می باشد.

39 دیدگاه برای “گربه های خیابانی

 1. احسان گفته:

  سلام خسته نباشید دو سه روزه ی گربه خیابانی پیدا کردم حدودا یک یا دو ماهشه
  براش ظرف خاک تهیه کردم اما اصلا سمتش نمیره هر جا که هست
  میشنه و کارشو انجام میده چیکار کنم
  یاد بگیره تو خاک دسشویی کنه؟
  یکم اسهال هم داره
  نمیدونم ماهی کیل کا براش مناسبه یا نه
  ماهی کیلکا رو رو حرات کباب میکنم میدم بهش

  • AryanGh گفته:

   داداش اشتباه میزنی.ماهی کیلکا اصلن خوب نیست .باید تیلاپیا رو سرخ کنی.اونم نه خالی،با ارد سوخاری فقط
   ماهی کیلکا میدی گربه بنده خدا خب حق داره اسهال بگیره.شانس اوردی عفونت سنگ کلیه نگرفته

 2. امیرحسین گفته:

  سلام،گربه های خیابانی بیشتربه مرغ علاقه دارن یاماهی کیلکا؟

  • آزيتا گفته:

   سلام
   گربه هاى خيابانى مرغ رو ترجيح ميدن و براشون هم خيلى بهتره.چون از حدودأ ده هزار سال پيش كه به اصطلاح اهلى شده و اومدن با انسانها زندگى كردن كم كم جثه هاشون كوچك شد و زورشون به مرغ و جوجه و پرنده رسيد كه شكار كنند و اين شناخت طعم بوسيله كدهاى ژنى نسل ها و ساليان هست كه بهشون منتقل شده و فطرتأ لذيذترين گوشت براشون گوشت ماكيان است.شما ميتونيد يه تيكه مرغ رو بدون ادويه،پياز يا سير،تأكيد ميكنم بدون ادويه،پياز يا سير،فقط با مقدار بسيار كمى نمك يا اگر خيلى مايليد چيزى اضافه كنيد،كمى هويج بپزيد و گوشتش رو حتما ريش ريش كنيد چون ميگيد بچه گربه است،و بعد كمى نون سفيد يا برنج توى آبش بريزيد و با مقدار كمى از گوشت و يه قاشق مرباخورى ماست بهش اضافه كنيد و بديد بخوره.نيازى نيست حتما ران يا سينه مرغ باشه،ميتونيد اسكلت مرغ بگيريد و بپزيد اما كارتون زياد ميشه چون حتما بايد استخوناشو هرچند كوچك بگيريد تا در آينده مشكل گوارشى براش به وجود نياد. يك وعده رو هم ميتونيد نصف تخم مرغ آب پز رو با مقدار بسيار كمى پنير با چنگال له كنيد و بهش بديد،البته هرزمان ديديد اسهال شده،لبنيات رو سريع قطع كنيد و كنسرو مخصوص بچه گربه يكى دو روز بديد.من اين تجربيات رو با گربه خيابونى خودم و بعد از كلى دامپزشكى رفتن فهميدم

   • س گفته:

    سلام من متاسفانه هفته ی پیش یک بچه گربه خیابونی که تقریبا یک ماهش بود جا به جا کردم و به حیاط خونه اوردم تا صبح ببرمش دامپزشکی ولی صبح نیود و گربه ی ماده ای که اغلب اونجاست صبح خودشو بهم نشون داد به نظرتون بچه رو کشته یا ممکنه رفته باشه 😔

 3. Reza گفته:

  سلام . اون گربه ای که اول پست عکس رو گزاشتین نژادش چیه یه گربه ماده پیدا کردم درست عین اونه … (اولین عکسی که گزاشتین رو عرض میکنم)

 4. Cutecat گفته:

  سلام من یه بگه گربه خیابونی رو اوردم خونه هنوز شیر میخوره حتما باید شیر خشک بهش بدم ؟؟چطوری ببرمش حموم؟

 5. عسل گفته:

  سلام من یه بچه گربه تو حیاطمون یه چند روزه هست جدیدن پشت سره هم سرفه میکنه به نظرتون چی بدم خوب شه به خاطر خانوادم نمیتونم بیارمش بالا کجا بزارم که گرم باشه بخوابه اونجا به نظرتون تو جعبه میخوابه که گرم باشه؟

  • نگار گفته:

   گربه ها عاشق جای گرم هستن جاشو درست کنی بذاریش اونجا یاد میگیره

 6. نگار گفته:

  شیر بدون لاکتوز کم چرب هم میشه داد جای شیر خشک گربه فقط پاکتی نباشه بسته بندیش سبز و سفید هست

 7. Li گفته:

  بهترین و مناسب ترین غذا برای بچه گربه ها مرغ ابپز بدون ادویه به همراه پوره سیب زمینی هست که هردو کاملا نرم باشن، هم چنین شیر بدون لاکتوز

 8. مهناز رضایی گفته:

  خیلی خوبه این گربه جوری که مامانم مذهبیه عاشق این بچه ست و همیشه داره جمعش میکنه و الان دیگه گربه م منو رو دوست نداره و همش پیش مامانمه

 9. سارا گفته:

  سلام من یک گربه 3 ساله ماده DLH دارم که در این سه سال نه حامله شده نه جفت گیری ازش دیدم اما تا جایی که میدونم عقیم نشده، ما تو مجتمع مسکونی دارای 2000 متر محوطه زندگی میکنیم که گربه زیاد هست و حامی ها عقیم کردن اما گفتن این جزوشون نبوده(گوششم علامتی نداره)، توی 6 ماهگی خودش از پنجره وارد خونه ما میشد و گاها شبا میخوابید و دیگه کم کم که غذا بهش دادیم موندگار شد. اوایل بود بره و یکی دو شب نیاد اما چون دستش شکست دیگه براش خاک گذاشتم و ظرف غذای مشخص و یک ماه باید مراقبش میبودم دیگه تایم اصلیش رو توی خونه هست و نیم ساعت میره بیرون و میاد. متاسفانه همسایه ها شاکی شدن چون خونه اونا هم رفته بود و یهو میومدن میدیدن وسط خونه لم داده وقصد سر به نیست کردنشو داشتن. مجبور شدم توی خونه نگهش دارم یا با خودم و خانواده ببرم بیرون که کاملا منو میشناسه و همقدم باهام میشه و با هم برمیگردیم اما خب خیلی نیازش به بیرون رفتن بیشتر از زمانیه که میتونم براش بذارم گاها روزی سه بار. الان رسوندمش به اینکه روزها کامل تو خونه باشه و 6 ساعت شب آزادش میکنم اما به خاطر کرونا خانواده میگن یا خونه باشه یا بیرون و اصلا نمیتونم ضد عفونیش کنم یا بشورمش اونقدر دستی نیست و البته تا وارد خونه میشه تمام دستاشو لیس میزنه اما نمیدونم اینکار کافیه. سوال من عاجزانه اینه که راهی هست که بتونم کاملا خونگیش کنم؟؟ یعنی این بیرون رفتن روزی یکبارم از سرش بیوفته؟ چون واقعا نمیتونم با این شرایط نه نگهش دارم نه واگذار کنم خصوصا که تا 6 ماه دیگه باید ازین خونه برم. اگر هیچ راهی نداره آیا میتونم دوباره به محیط حیاط عادتش بدم که دوباره نیاد تو راهرو ها یا خونه مردم(2.5 ساله که داره میاد)

 10. آنیتا گفته:

  سلام
  من تو حیاط خونمون یه گربه با بچش پیدا کردم
  امشب دیدم گربه بچش رو برداشت بهش یاد داد بالا پایین بپره بعد برش داشت برد. آیا دوباره برمیگرده؟؟؟؟؟؟
  تورو خدا بگییییییین

  • سعید گفته:

   شاید خود گربه مادر برگرده ولی بچشو دیگه اونجا نمیاره . شاید تو حیاط امنیت نداشته یا بخاطر دیگه ای برده

  • مرجان گفته:

   مامانا جایربچه هاشونو عوض میکنن که بچه مکان هارو یاد بگیره

 11. نغمه گفته:

  به بچه گربه مرغ نديد چون مرغ فسفر و پروتئين زيادى داره و ميزان فسفر و كلسيم توى بدن گربه بايد بالانس باشه وقتى مدام مرغ ميديد بدن براى اين تعادل از كلسيم داخل استخوان استفاده ميكنه و گربه شما با پوكى استخوان مواجه ميشه
  من اين تجربه بد رو داشتم و با كمك شربت كلسيم اين مشكل گربه ام رو برطرف كردم
  شما مجددا اين اشتباه رو مرتكب نشيد موفق باشيد

 12. شریفی گفته:

  من گربه بالا پشت بوم پیدا کردم خیلی کوچیکن اندازه یه کف دستن باید باهاشون چیکار کنم؟؟

 13. میلاد گفته:

  اره براش توپ کوچولو بخر چندتا با یسری وسایل ساده باهاشون بازی کنه سرگرم بشه گربه ها شیطون و بازیگوشن باهمونام سرگرم میشن

 14. رویا گفته:

  سلام. لطفا اگه کسی تجربه داره در این مورد راهنماییم کنه ممنون میشم.
  من یه گربه نر ۱ ساله دارم که تازگی عقیم شده.
  تا بحال خونه بابام بوده که حیاط بزرگ داره و از ۵ ماه پیش مدام به بیرون رفت و آمد داره.
  طوریکه فقط برای غذا و آب و چند ساعت خواب میاد خونه.
  میخواستم ببینم اگه بخوام ببرمش خونه خودم که آپارتمانه اذیت میشه؟
  یا عادت میکنه بعد یه مدت؟
  یبار بردمش ۱ هفته اولش بد نبود اما دو روز آخر خیلی بی قراری میکرد
  ممنون میشم جواب بدید

 15. سینا گفته:

  سلام من سه تا بچه گربه داشتم از وقتی دنیا اومدن تو حیاطم بودن یکیشون مرد یکشونم با مامانشون رفت یکشونم تنها مونده اوردیمش خونه بیقراری میکنه یه گوشه بیحال میشینه قبلا هم زیاد میومد داخل خونه ولی نمیدونم چرا اینطوری میکنه میشه راهنماییم کنید که اهلیترش کنم

 16. سروش گفته:

  با سلام. اول تشکر کنم از مطلب جالب و اموزنده شما. از قبل اطلاع داشتم که گربه های نر در نگهداری بچه ها نقشی ندارن. اما به تازگی گربه ای را دیدم که کاملا متفاوت عمل میکنه و حتی غذا برای بچه ها و ماده مییاره و حتی باهاشون صحبت میکنه اونم با تغیر صدایی عجیب که شاید تا حالا ننشنیده بودم. خونه ما بیشتر از ده سال که میزبان گربه های ماده بوده و جالب اینکه امسال زمستون گربه نر نسبت درشت هیکلی با پاره کردن برزنت کولر برای خودش داخل کولر جای مناسبی پیدا کرده بود. یک روز صبح فکر کردم ماده است و زایمان کرده و از ترس سقوط بچه هاش به داخل کانال سریع به پشت بام رفته و کولر را بسته ام طوری که دیگه وارد نشه. اما هنوزپشت بام و زیر گولر و حیاط ما را برای خواب و استراحتش انتخاب کرده بود. و در اوایل اردیبهشت متوجه حضور گربه ماده تازه واردی شدم. این گربه نر که ‌ببر منیاتوری بود هم شکل ورنگ و هم هیکل این گربه ماده را با خود به اینجا اورده بود و تمامی گربه های نر و ماده دیگر که مدت ها در خانه ما بودن را فراری داده بود. واقعا تعجب کردم از اوردن غذا و لیس زدن بچه ها و حتی اون صدای عجیب که وقتی کنار گربه ماده و بچه هاش مییاداز خودش در مییاره. انگار گربه ماده عشقش باشه و بهش وفادار و مسولیت پذیری هم براش تعریف شده است.با دیدن این صحنه ها تنها قدرت خدای یکتا را بیشتر درک میکنم. خدایی که با قدذتی بی پایان هر روز چیزهایی عجب و تازه بهمون نشون میده و قدرت نمایی میکنه. الله اکبر.

 17. امیر گفته:

  سلام ما دو روزه یه بچه گربه دو سه ماهه اومده بعد همینجا مونده بردیمش حموم و بهش ماست و برنج و گوشت و کوکو سیب زمینی دادیم خورد اینا برا مشکلی ایجاد نمیکنه که؟؟؟

  برای دستشویی هم میره تو باغچه و براش با یه کارتن خونه درست کردیم الان خودش رفته توش خوابیده

  غذای مناسبش چیه؟؟؟

 18. porteghali گفته:

  سلام من یه بچه گربه نر یه ماهه دارم موقع باهاش خیلی بازی میکنم ولی بازم گاز میگیره و جنگ میندازه ب نظرتون این رفتارش عادیه چون ی بچه گربه نره ؟؟؟

 19. حسین گفته:

  نظرهاوتاریخ انها را دیدم متاسفانه حسن این یک کار خیر را هم آزمون گرفت. غذا مرغ ریش شده و تن ماهی!!!!

 20. آنا گفته:

  من بنا به شرایطی یه گربه ده ماهه نر رو آوردم خونه چون صاحبش نمیتونست نگه دارش. خونه ما پر از گربه هست و من عادت داشتم به گربه ها غذا بدم به همین دلیل این گربه خیلی ناراحت و بیقرار و عصبیه مدام میو میو میکنه و میخواد بره بیرون . من یه گربه ماده واسش اوردم یک روز تو اتاق بود یخورده باهاش سرگرم شد ولی دوباره کنار پنجره شروع به میو میو کرد. از طرفی میترسم ولش کنم که اسیبی نبینه چون یکی از گربه های نر چندشب اومد پشت پنجره و باصدای غرش مانندی تهدیدش کرد از یک طرف این گربه کاملن علاقه داره بره پیش بقیه گربه ها. یا بازی میخواد یا میو میو میو . واقعن نمیدونم چه کار کنم . یه کار عجیب هم که میکنه این هست رو شارژر موبایل جیش میکنه واقعن نمیدونم چرا!؟

 21. Reyhane گفته:

  من یه بچه گربه از خیابون اووردم تو خونه ک پاش آسیب دیده ولی نمیدونم چه غذایی بهش باید بدم لطفا بگین

 22. مریم گفته:

  ببخشید من متوجه نشدم بالاخره تن ماهی و مرغ خوبه براشون یا نه؟

 23. امیر گفته:

  سلام ، هم تن ماهی و هم مرغ پخته شده بدون ادویه ، البته تن ماهی ای که مناسب باشه هم از لحاظ ادویه و نوع ماهی که معمولا داخل ایران جنس با کیفیت ایرانی پیدا نمیشه ، سعی کنید از کنسرو های مخصوص خود گربه ها استفاده کنید چون اختلاف قیمت زیادی با تن ماهی نداره .

 24. علی گفته:

  سلام و عرض ادب. ممنون بابت سایت خوب و اموزندتون. سوالی داشتم. من حدود 2 ماه هست ی گربه مادر و 2 تا بچه هاشو 2 وعده غذا میدم (نهار و شام). امروز بچشو که حدود فک کنم 8 ماهش باشه ندیدم و پامو گذاشتم روی دستش. که سریع فرار کرد رفت . از اون به بعد دقت کردم عادی میدوه از درخت بالا میره بازی میکنه راه میره بدون اینکه حتی لنگ بزنه. ولی فقط وایستاده دستشو میاره بالا. 2 تا دستی خوب میگیره همه چیزو بازی میکنه. ولی خب با من قهر کرده و میترسه دیگه. قبلش خیلی جور بود. میخواستم بدونم ممکنه برای دستش اتفاقی افتاده باشه؟
  ممنونم از پاسخ شما

 25. mahfs گفته:

  سلام دوستان. یه گربه اهلی چند وقت پیش توی حیاط خونمون اومده بود. نزدیک 5 ماه پیشمون بود خیلی هم با هم جور بودیم هر روز چند ساعت توی حیاط و کوچه میگشت و باز میومد خونه . از چهار روز پیش یهویی رفت و برنگشت. دوستام میگن اخر زمستون بخاطر جفت گیری ممکنه خونه رو ول کنن .ولی من توی اینترنت سرچ کردم چیزی در این باره ندیدم. بنظرتون چیزیش شده؟

 26. علی گفته:

  سلام .من یه گربه خیابانی دارم که ۱ سال بزرگش کروم حتی بهش یاد دادم که وقتی دستم میبرم بالای سرش بپره.اینا ۳ تا گربه بودن که تک تک ناپدید شدن یکیشون موند که از همه با استعداد تر بود و همین دیروز بود کا جفت گیری کرد الان ۱۰ متر نزدیک تر میشم بهش فرار میکنه تازه جفتشم میاد نازش کنم عصبانی میشه میخواد حمله کنه این کار گربم طبیعیه و درست میشه؟¿ اگا میشه بگین بهم ممنون

 27. محمد گفته:

  سلام گربه ما که حدود ۲ ماه که ما هست و خیلی هم دوستیم
  حدود ۴ روز پیش همسایه ما ترسوندن و از اون موقع دیگه خونه نیومده
  به نظرتون بر می گرده خیلی هم دنبالش گشتیم

 28. پارسا گفته:

  سلام من الان شش ماهه با یک گربه شورت هیر دویتم خیلی بهم اعتماد ولی خانوادش نه باید چیکار کنم که دل اونادو به دست بیارم
  راستی ی چکاپ دستی کردمش عطسه نمیکنه مشکل جسمی هم نداره سرحال و بازیگوشه خودش الان دورو بر هفت ماهشه اونو به خونمون نیوردم چون خودش پیش خانوادش تو سقف خونه روبرومون میمونن و نمیخوام از خانوادش دور شه غذا های مثل برنج و مرغ ونون خورشت خورده ولی زیاد نمیدم که عادت نکنه بنظرتون ببرمش دامپزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.